Kocięta - wszystko, co warto wiedzieć o opiece nad małym kotem

Praktycznie codziennie, w wielu domach pojawiają się kocięta. To słodkie i ciekawskie zwierzaki, bez względu na to czy są rasowe czy też nie. Przygarniając malucha pod dach należy pamiętać o ważnej kwestii. W pierwszych miesiącach życia będzie wymagał szczególnej opieki. W tym czasie liczy się odpowiednie odżywianie i wychowanie. Nie można zapominać o pewnych zabiegach weterynaryjnych. Co jeszcze warto wiedzieć o opiece nad małym kotkiem?

Małe kociaki domowe

Kocięta, te z rodowodem oraz dachowce, to żywiołowe i ciekawskie maluchy. W pierwszych tygodniach życia znajdują się pod stałą opieką matki. To ona je karmi i co równie istotne ogrzewa. Najmłodsze kotki nie potrafią samodzielne zachować ciepłoty ciała. W około 3-4 tygodniu życia czworonogi po raz pierwszy samodzielnie opuszczają gniazdo. Okres od 4 do 12 tygodnia jest bardzo ważny dla ich rozwoju. To właśnie wtedy maluchy zbierają pierwsze doświadczenia i wyrabiają nawyki. Kształtuje się ich charakter oraz zachowania w różnych życiowych sytuacjach. W tym okresie kot uczy się akceptować inne zwierzęta.

Kocię trafiające do nowego domu musi mieć minimum 12 tygodni. Wcześniej nie należy zabierać go od matki i rodzeństwa. Źle zniesie rozłąkę a w przyszłości będzie sprawiać problemy wychowawcze. Żadna dobra hodowla na świecie nie sprzedaje młodszych kotów. Czasem jednak można natrafić na porzuconego, malutkiego zwierzaka. Przed przygarnięciem trzeba sprawdzić czy faktycznie został bez opieki. Bo często okazuje się, że matka tylko poszukuje pożywienia. Jeśli długi czas jej nie ma trzeba działać szybko. Malucha poniżej 3-4 tygodnia życia karmi się specjalnym mlekiem i zapewnia mu ciepłe posłanie. Ten temat szerzej opisujemy na naszej stronie.

Żywienie i wychowanie kociaków

Do 6-7 tygodnia życia kocięta są karmione mlekiem matki. Chyba, że z jakiegoś powodu nie ma jej przy młodych. Wtedy stosuje się konkretne zamienniki. Od około 4 tygodnia należy przyzwyczajać maluchy do pokarmów stałych. Taki system wdraża każda renomowana hodowla. Zazwyczaj podawane są rozwodnione suche karmy. Nie można za to karmić czworonogów krowim mlekiem. Nie chodzi tylko o najmłodsze, żaden kot nie spożywa krowiego mleka. Gdy już przyzwyczai się do stałych pokarmów, głównym składnikiem diety jest mięso. Nie są to jednak resztki ludzkiego pokarmu.

Kotka lub samiec trafiający do nowego domu żyje przeważnie już 12 tygodni. W tym wieku ma znacznie większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosły kot. Zatem żywienie musi skupić się na dostarczaniu mu białka, wapnia, tłuszczy nasyconych i nienasyconych, witamin, mikroelementów, tauryny. Te składniki zawiera zbilansowana, gotowa karma ze sklepu. Dopasowana do rasy i wielkości zwierzaka. Opiekun może samodzielnie przygotowywać posiłki. Najlepsze jest sparzone mięso wołowe lub wieprzowe. Kocię karmi się 3-4 razy dziennie o stałych porach, częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb.

I dachowce i koty rasowe należy wychowywać już od najmłodszych lat. To nic nie kosztuje a daje znakomite rezultaty. Jak już wspominaliśmy, do 12 tygodnia kształtuje się charakter kotka. Umie już nawiązywać kontakty z człowiekiem i innymi zwierzętami. W dobrej hodowli był już także wychowywany. Nowy właściciel musi kontynuować ten proces. Najlepsza jest nauka poprzez zabawę z systemem nagród za dobre zachowanie. W żadnym wypadku nie można stosować przemocy. Więcej porad dotyczących żywienia i wychowania małych kotów znajduje się na naszej stronie.

Dbanie o zdrowie kotka

Zanim kocię trafi do nowego domu trzeba wszystko przygotować. Wyznaczyć miejsce i ustawić w nim legowisko. Kupić miski na modę i pokarm, najlepiej wykonane ze stali szlachetnej lub ceramiki. Do podstawowych produktów należy oczywiście kuweta i żwirek, w których maluch będzie się załatwiał. Trzeba zadbać o to by kuweta nie była ustawiona w pobliżu misek. Małe koty mają dużo energii, którą rozładowują poprzez zabawę. Właściciel nie może tego zaniedbać, bo zwierzak będzie nieszczęśliwy i osowiały. Zatem zakup zabawek i korzystanie z nich to jedna z form opieki.

Poza odżywianiem i zabawą kotki z rodowodem i bez potrzebują odrobaczania. Skutecznego pozbywania się pasożytów niebezpiecznych dla zdrowia i życia maluchów. Pierwsze odrobaczanie przeprowadza się, gdy czworonogi mają 3-4 tygodnie. Powtarza się je, co dwa tygodnie do 16 tygodnia życia maluchów. Ostatnią dawkę leków podaje się na 7 dni przed pierwszym szczepieniem. Już zaszczepione kotki odrobacza się, co 4 tygodnie aż do 12 miesiąca życia. Cena tego zabiegu nie jest specjalnie wysoka.

Kociaki domowe trzeba szczepić przeciwko groźnym chorobom. Takim jak wścieklizna, koci katar i tyfus czy też kocia białaczka. Podstawowe szczepienia, niezależnie od rasy, pierwszy raz wykonuje się w 8-9 tygodniu życia. Zabieg powtarza się 11-13 i 16-17 tygodniu a następnie dopiero po upłynięciu roku. Tymczasem pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie przeprowadza się w 12 tygodniu życia kota. Dawka przypominająca podawana jest po roku. Ile to kosztuje? Dokładna cena oraz szczegółowe informacje na temat opisywanych zabiegów znajdują się na naszej stronie.