Chihuahua - charakterystyka, zdjęcia, porady, opinie

Oglądając zdjęcia małych, słodkich piesków, można się w nich zakochać. Te, pochodzące z Meksyku, najmniejsze pieski świata nie są jednak zabawką, lecz pełnowartościowym psem. Lubią zabawę i okazywanie im zainteresowania. Mocno przywiązują się do opiekuna. Należy traktować je jak każdego innego psa, zwracając jednak uwagę na małe rozmiary. Przedstawiamy opis tej rasy i doradzamy dla kogo chihuahua będzie najbardziej odpowiednim przyjacielem.

Informacje o rasie chihuahua

Chihuahua został zakwalifikowany przez FCI do grupy 9 psów ozdobnych i do towarzystwa. Rasa ta pochodzi z Meksyku, jednak jej początki owiane są tajemnicą. Pewnie informacje o tej rasie pochodzą z XIX wieku, kiedy to rolnicy z prowincji Chihuahua zaczęli rozmnażać i masowo sprzedawać te pieski, gdy zdobyły sobie one popularność wśród turystów.

Istnieje wiele teorii i mitów co do pochodzenia tej rasy. Gdyby okazało się prawdą, że pieski te hodowali już Toltekowie i Majowie, historia tej rasy sięgałaby tysiąca lat. Wśród zabytków Majów znajdowano posążki małych piesków przypominających chihuahua. W państwie Azteków chihuahua były nadwornymi pieskami arystokracji. Istnieją jednak teorie mówiące, że pieski te przywieźli do Ameryki Hiszpanie.

Rasa cziłała stała się znana dopiero w XIX wieku, kiedy to turyści z USA zainteresowali się meksykańskimi pieskami i zaczęli przywozić je do USA, gdzie wkrótce powstał klub hodowców tej rasy. Obecnie szczeniaki z rodowodem kosztują od 2 do 4 tysięcy zł.

Chihuahua - opis rasy i zdjęcia

Opis tej rasy należy zacząć od stwierdzenia, że chihuahua uchodzi za najmniejszą rasę na świecie. Według wzorca rasy jego waga nie może przekraczać 3 kg. Przeciętnie pies ten waży od 1.5 kg do 3 kg. Zdarzają się mniejsze pieski, jednak jest to efekt działań pseudohodowców, którzy z chęci zysku usiłują wyhodować jak najmniejsze osobniki.

Wzorzec rasy dopuszcza wszystkie możliwe umaszczenia. Najczęściej spotykane u tych piesków są włosy płowe lub kremowe, lecz występują również chihuahua czarne, białe lub czarne podpalane.

Występują dwa rodzaje sierści chihuahua:

  • odmiana krótkowłosa - krótka sierść, włosy miękkie, błyszczące, przylegające do ciała,
  • odmiana długowłosa - sierść długa, delikatna i jedwabista, włosy są proste lub lekko faliste.

Chihuahua mają niezbyt gęsty podszerstek. Charakterystyczną cechą jest kryza na szyi i pióra na uszach.

Pielęgnacja chihuahua

Chihuahua to rasa zdrowa, długowieczna i łatwa w utrzymaniu. Pieska należy jednak chronić przed przegrzaniem i nasłonecznieniem. Natomiast zimą powinien nosić skafander, gdyż są wrażliwe na zimno i wilgoć.

Z uwagi na mały żołądek chihuahua powinien być często karmiony, mniej więcej 3 - 4 razy dziennie. Pominięcie posiłku może spowodować spadek poziomu glukozy we krwi.

Sierść chihuahua nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Odmiana krótkowłosa wymaga wyczesania raz w tygodniu miękką szczotką lub rękawicą do czesania. Zaś odmiana długowłosa wymaga wyszczotkowaniu sierści co 2 - 3 dni.

Chihuahua - charakter i usposobienie

Chihuahua to pieski wesołe i przyjacielskie, a jednocześnie wrażliwe. Nie należy traktować ich jak zabawki. Bardzo przywiązują się do swego opiekuna i nie odstępują go na krok. Lubią przypomnieć o swojej obecności i upominać się o uwagę opiekuna.

Chihuahua to rasa aktywna i pewna siebie. Te małe pieski często nie zdają sobie sprawy ze swojej wielkości i mogą zaatakować psy większe od siebie. Dlatego też na spacerach opiekun musi bardzo uważać. Chihuahua tolerują obecność innych zwierząt w domu, jednak są dominujące i starają się podporządkować sobie inne psy. Świetnie sprawdzają się jako stróże, gdyż są bardzo czujne i obszczekują każdego intruza.

Wychowanie i szkolenie chihuahua

Rasa ta została wyhodowana w celu towarzyszenia człowiekowi, dlatego też nie wymaga się od tych piesków żadnych umiejętności. Niektórzy opiekunowie nie szkolą ich, gdyż uważają, że nie jest to potrzebne. Jednak chihuahua lubi się uczyć i jest bardzo inteligentny. Szkolenie i wychowanie powinno opierać się na łagodności i konsekwencji. Pieski to od szczeniaka wymagają odpowiedniej socjalizacji. Należy przyzwyczajać je do innych psów, aby ich wojowniczy charakter nie sprawiał kłopotów. Jednocześnie nie należy ich chronić przed całym światem, gdyż mogą wyrosnąć na psy lękliwe.

Pieski te nie wymagają długich spacerów, lecz lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Warto wiedzieć, że te małe pieski mają mały pęcherz i trzeba z nimi częściej wychodzić. Może to być trudne dla opiekuna, gdyż należy wychodzić do 3 godziny. Niektórzy opiekunowie uczą je załatwiania się w kuwecie. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż pies nie wie czy ma załatwiać się w domu czy na dworze. Przyzwyczajenie psa do załatwiania się w kuwecie, nie może zastąpić spacerów.

Dla kogo nadaje się chihuahua

Chihuahua nadaje się praktycznie dla każdego. Dobrze czuje się zarówno w dużej rodzinie oraz jako przyjaciel singla czy osoby starszej. Warto pamiętać, że ten mały piesek nie nadaje się do małych dzieci, które mogą maleństwu zrobić krzywdę.

Chihuahua dobrze dogaduje się z kotami. Pamiętajmy jednak, że istnieje ryzyko zadrapania przez kota, szczególnie oczu lub uszu. Chihuahua zachowują się dość lekkomyślnie wobec większych od siebie psów, co może stanowić dla nich zagrożenie.

Chihuahua źle znosi samotność i nie można go zostawiać samego na cały dzień. Jedna odpowiednio uczony może zostawać sam w domu na kilka godzin. Piesek ten nie ma skłonności do ucieczek czy też niszczenia w domu. Jest jednak hałaśliwy, bo może przeszkadzać sąsiadom.