Imiona dla zwierząt - poznaj najciekawsze propozycje imion dla pupili

Przyjęcie zwierzaka pod dach wiąże się z pewnymi przygotowaniami. Trzeba na przykład zakupić miski na pożywienie i wodę. Dla psa niezbędne będzie legowisko, smycz, obroża. Kot potrzebuje kuwety i drapaka, chomik klatki, kołowrotka i domku. Należy zaopatrzyć się w jedzenie przystosowane do wymagań danej rasy. Przy tym wszystkim nie można zapominać, że pupil musi mieć imię. Ten artykuł pomoże wybrać to najlepsze.

Fajne imiona dla zwierząt i ich pochodzenie

Imiona dla psów, kotów czy innych zwierzaków są bardzo ważne. Sprawiają, że czworonóg nie jest już anonimowy. Staje się członkiem rodziny, przyjacielem obdarzanym ciepłymi uczuciami. Przy wybieraniu imienia dochodzi do dwóch sytuacji. W pierwszej opiekun od razu wiem jak chce nazwać pupila. Od momentu, gdy ujrzał zwierzaka, lub tylko pomyślał o jego przygarnięciu. Tymczasem druga sytuacja jest nieco trudniejsza. Żadne fajne imię nie przychodzi do głowy. Zestawienia zawierające ciekawe propozycje też nie pomagają. W takich chwilach najlepiej sprawdzić, na czym należy się skupić przy wyborze nazwy.

Imiona dla zwierząt domowych mogą mieć różne pochodzenie. Popularne są te, nawiązujące do wyróżniających się cech charakteru lub wyglądu czworonoga. Inspirację dla wielu właścicieli stanowią słowa z obcych języków. W modzie są wyrazy angielskie, włoskie, niemieckie czy też czeskie. Równie powszechną praktyką jest nazywanie zwierzaków na cześć sławnych osób. Aktorów, pisarzy, gwiazd estrady czy uczonych. Psy, koty, chomiki lub świnki morskie noszą ładne imiona po fikcyjnych postaciach. Z bajek, filmów i książek najbardziej lubianych przez opiekunów. W ten sposób lista propozycji została nieco zawężona.

Krótka i dźwięczna nazwa

Wiadomo już, czym można się sugerować wybierając imiona dla zwierzą. Jednakże sama inspiracja to nie wszystko. Warto także wiedzieć, jakie kryteria musi spełniać dana nazwa. Psie i kocie imiona powinny być dźwięczne. Dlatego, że zwierzak szybciej zwróci uwagę na takie wyrazy. Równie szybko się ich nauczy. Niezależnie od tego czy są to słowa polskie czy zagraniczne. Dobrze też zadbać o to by imię dało się łatwo zdrabniać. Dlatego, że pupil zazwyczaj jest nazywany na 2-3 sposoby stosowane naprzemiennie. Nie zawsze używa się oficjalnego miana.

I męskie i żeńskie imiona powinny być krótkie, maksymalnie 2-3 sylabowe. Dlaczego to takie ważne? Pies czy kot musi wyłowić swoje imię spośród wielu słów. Z pewnością nie skojarzy długiego określenia z tym jak się nazywa. Poza tym zbyt długie określenie jest niepraktyczne. I po dłuższym czasie zawsze zostaje zdrobnione. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest oryginalność. Nie chodzi tu tylko o kreatywność. Wybierając popularne imię jak Max, Rex czy Sonia opiekun może nieświadomie nazwać psa tak samo jak sąsiedzi. Na spacerze będzie przywoływał oba zwierzaki, co stanowi problem.

Po przygarnięciu psa do domu trzeba nauczyć go podstawowych komend. Takich jak „siad”, „zostań”, „chodź”, „zostaw”. Warto zadbać o to by wybrane imię nie brzmiało podobnie do tych słów. Czy można zdecydować się na śmieszne nazwy? Oczywiście, że można, ale pamiętając by nie były wulgarne czy obraźliwe. Ponadto imiona dla zwierząt powinny być dopasowane do ich charakteru i wieku. Najlepsze określenie to takie, które pasują i do młodego i dorosłego pupila. Więcej na temat zasad wyboru można dowiedzieć się na naszej stronie. Tymczasem w tym artykule przedstawiamy przykładowy spis imion.

Lista imion dla pieska i nie tylko

Po opisaniu kryteriów wyboru imion czas na przykłady. Zaczniemy od określeń zaczerpniętych z bajek. Pochodzą z najbardziej znanych, klasycznych animacji lub aktualnie cieszących się powodzeniem. Ładne imiona dla suczek, kotek, świnek morskich to na przykład Elsa, Doris, Lilo, Bella, Arielka, Nala. Imiona męskie zaczerpnięte z kreskówek to między innymi Klakier, Simba, Timon, Piorun, Pat, Rico, Alex. Poza bajkami, wielu właścicieli sięga do różnych mitologii. I tak psie czy kocie imię to Zeus, Atena, Freja, Mars, Ares.

Ciekawe nazwy zwierząt pochodzą także z filmów, książek czy gier. Wśród chłopców szukających imienia dla psa z pewnością znajdą się miłośnicy Geralta, Froda, Sama, Jaskra, Gandalfa, Eragona. Może też pojawić się Kratos, Harry, Ron itp. Nie zapominamy oczywiście o imionach żeńskich. Takich jak na przykład Ciri, Aria, Arya, Tris, Sansa. Nasz spis zawiera także nazwy wykorzystujące zagraniczne słowa. Wyróżniające się propozycje to Orange, Fire, Blue, Green, Doll, Shy. Oczywiście można stosować także słowa czeskie, niemieckie itp. Ważne by spełniały kryteria opisane powyżej.

Śmieszne imiona dla zwierząt to kwestia zróżnicowana. Dlatego, że każdy ma nieco inne poczucie humoru. Jednakże nazwy takie jak Tajfun, Budyń czy Bigos zazwyczaj wywołają uśmiech u każdego. Szczególnie, gdy są przypisane do pieska niewielkich rozmiarów. Na koniec pozostało jeszcze kilka imion dla suczek i ogólnie samic zwierząt domowych. Owe nazwy to Luna, Fibi, Mika, Fiona, Leya, Mini. Oczywiście w tym artykule podaliśmy tylko kilka interesujących przykładów. Bardziej rozbudowana lista znajduje się na naszej stronie.