Smycze dla psów - rodzaje, opisy, ceny, zastosowanie, porady użytkowników

Osoby opiekujące się psami wiedzą, że spacery z pupilami to nie tylko obowiązek. Są okazją do zaznania ruchu na świeżym powietrzu. Pomagają pogłębić relację łączącą pupila i człowieka. Wychodząc z domu zawsze trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo czworonoga. Do narzędzi pomagających o nie zadbać należą smycze dla psów. Sprawdzamy, zatem jakie rodzaje tych akcesoriów można znaleźć w sklepach. Podajemy też inne, istotne informacje.

Smycz dopasowana do zwierzaka

Smycze dla psów to bardzo potrzebne, wręcz podstawowe akcesoria. Osoby sprawujące opiekę nad czworonogami muszą się w nie wyposażyć. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Dlatego, że smycze spełniają kilka funkcji. Trzy z nich są niezwykle istotne. Po pierwsze opisywane produkty umożliwiają odbywanie dłuższych i krótszych spacerów. Po drugie pomagają zadbać o bezpieczeństwo zwierzaków podczas przechadzki. Po trzecie smycze są używane w trakcie szkolenia czworonogów. Niektóre modele pozwalają na wspólne uprawianie sportu. To zacieśnia więź pomiędzy psem a opiekunem.

Jak wybrać właściwą smycz? Przede wszystkim typowa wersja spacerowa musi mieć odpowiednią długość. Pies to z natury ciekawskie zwierzę. Lubi obwąchiwać trawniki, zarośla i inne elementy krajobrazu. Dobra smycz da mu tę możliwość, dzięki czemu nie będzie ciągnął. Zatem standardowa długość to minimum 3 metry. Kolejna kwestia to wytrzymałość. Kupowane smycze muszą być solidnie wykonane. Z materiałów odpornych na uszkodzenia oraz bezpiecznych dla zdrowia psa. Tylko wtedy będą służyć długo i bez żadnych komplikacji. Do surowców jeszcze wrócimy. Zanim to nastąpi sprawdzimy, jaka powinna być obroża.

Nie ważne czy bardzo długa czy krótka, sama smycz na nic się nie przyda. Potrzeby jest, bowiem element, do którego można ją przypiąć. Tym produktem jest rzecz jasna obroża. Najważniejsze jest to by była wygodna dla psa. Czasy zakładania kolczatek przeszły już do historii. Współczesne obroże nadal dają dużą kontrolę nad psem, nawet, gdy jest wzburzony. Jednakże nie sprawiają mu bólu. Ciekawą propozycją są szelki, nie tylko dla małych, ale też większych ras. Obroże dla szczeniaków, poza wygodą muszą dawać możliwość dopasowania do wielkości psa. To ważne, bowiem maluch szybko rośnie.

Smycz skórzana i materiałowa, klasyczna i szkoleniowa

Smycze dla psów to akcesoria, które dopasowuje się do wielkości i wagi psa, cena ma tu mniejsze znaczenie. Ogólna zasada mówi, że im większe jest zwierzę tym z szerszych pasków powinna być zrobiona smycz. Natomiast w kwestii surowców, popularnością cieszy się odmiana materiałowa. Do jej produkcji często stosowany jest nylon. Równie duże powodzenie zyskała smyczka skórzana. Nie kosztuje bardzo dużo i jest wytrzymała. Jednakże potrzebuje regularnej konserwacji. Ciekawą propozycja są także wersje łańcuchowe. Uchwyt i obroża są zrobione z miękkich materiałów a środkowa część z metalu.

Znając materiały możemy sprawdzić, jakie rodzaje smyczy są dostępne na rynku. Podstawa to wersja klasyczna, która nie jest rozciągana. Ma stałą długość, z jednej strony uchwyt do trzymania a z drugiej karabińczyk na obrożę. Powstaje z tekstyliów, skóry i materiałów skóropodobnych. Kolejna z popularnych odmian to smycz regulowana. Jest podobna do tradycyjnej, lecz daje możliwość przepinania. W ten sposób zmienia się jej długość w zależności od potrzeb. Na ruchliwym chodniku można ją skrócić. Wychodząc poza miasto zwiększa się swobodę pupila. Korzystają z niej właściciel różnych ras.

Dla psów umiejących chodzić przy nodze polecana jest automatyczna smycz rozciągana. Jest długa, może mierzyć nawet 8 metrów. Samodzielnie rozwija się i zwija do plastikowej obudowy. Da się ją zablokować na ustalonej długości. Smycz automatyczna to dobry pomysł dla zdyscyplinowanych psów. Tak jak i wersje treningowa używana podczas biegania czy jazdy na rowerze. Natomiast najwięcej kosztuje smycz szkoleniowa używana głównie przez treserów. Przeważnie mierzy od 10 do 15 metrów. Rozwinięcie powyższych kwestii znajduje się na naszej stronie. Sprawdzamy też, jaka jest cena poszczególnych propozycji.