Zwierzęta futerkowe - gatunki, hodowla, przepisy prawne, opinie

Hodowla zwierząt futerkowych i noszenie futer budzi wiele emocji i kontrowersji, szczególnie że warunki trzymania zwierząt w pseudohodowlach popsuły reputację branży zwierząt futerkowych. Za to niektóre z tych zwierząt zdobyły sobie popularność jako zwierzęta domowe. Inne zaś uciekły z ferm i żyją w stanie dzikim. Opisujemy jakie zwierzęta futerkowe hodowane są w Polsce.

Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce - informacje i zdjęcia

Zwierzęta futerkowe dzikie, hodowlane i domowe

Zwierzęta futerkowe to gatunki zwierząt, które hoduje się na futra. Zgodnie z prawem w Polsce za zwierzęta futerkowe uznaje się następujące gatunki:

  • lis pospolity,
  • lis polarny,
  • norka amerykańska,
  • tchórz zwyczajny,
  • jenot,
  • nutria,
  • szynszyla mała,
  • królik europejski.

Na świecie do produkcji futer wykorzystuje się około 200 gatunków. W Polsce najpopularniejsze hodowlane zwierzęta futerkowe to lisy, norki, króliki, szynszyle oraz jenoty. Niektóre zwierzęta fermowe uciekły z ferm i żyją jako zwierzęta dzikie. Zaś 3 gatunki zdobyły popularność jako zwierzęta domowe hodowane hobbystycznie.

W Polsce produkuje się najwięcej futer w Europie. Szczególnie rozwinięta jest hodowla lisów, norek i szynszyli. Hodowla królików na futra była kiedyś bardzo popularnym zajęciem i zajmowały się tym całe wsie. Obecnie hodowla królików na futra straciła popularność z uwagi na małe wykorzystanie futer króliczych w przemyśle futrzarskim. Duże króliki hoduje się głównie na mięso, zaś małe jako zwierzęta domowe.

Warunki w jakich żyją zwierzęta fermowe są różne. Niestety pseudohodowle, gdzie zwierzęta fermowe były trzymane w skandalicznych warunkach, zepsuły opinię całej branży. Obecnie dzięki działaniom organizacji prozwierzęcych, działa system kontroli. Mimo tego nadal zdarzają się pseudohodowle.

Przemysł futrzarski w Polsce nie wykorzystuje zwierząt żyjących w lesie z uwagi na niską jakość futer. Jednak na świecie wiele zwierząt jest odławianych. W Polsce dzikie zwierzęta są chronione, także te futerkowe.

Zwierzęta hodowlane - gatunki i informacje

Najczęściej hodowane zwierzęta fermowe to lisy pospolite i polarne. W Polsce istnieje kilkaset ferm. Futro z lisów wykorzystywane jest głównie do wykończeń strojów luksusowych.

Norki jako zwierzęta futerkowe zyskują na popularności do 20 lat. W przemyśle futrzarskim futro pozyskuje się z norki amerykańskiej. Jest to małe zwierzę drapieżne występujące dziko w Ameryce Północnej. Norki hodowlane są większe niż dzikie. W Polsce norki amerykańskie są zwierzętami łownymi, nie podlegającymi ochronie. Norki fermowe często uciekają z ferm i żyją na wolności, gdzie wypierają rodzime norki europejskie i polują na ptaki. Ponadto ZSRR wypuścił wiele tysięcy norek na wolność. Jednak zdania co do szkodliwego wpływu norki amerykańskiej na środowisko są podzielone.

Nutrie to dość duże gryzonie naturalnie żyjące w Ameryce Południowej. Skóry i futra nutrii uważane są za surowiec szlachetny i wykorzystywane są w przemyśle futrzarskim i kuśnierstwie. Z ich mięsa wyrabia się kabanosy. Nutrie uciekają z ferm i żyją na wolności tworząc dzikie populacje.

Zwierzęta futerkowe domowe - informacje i pielęgnacja

Tchórzofretka

Tchórze europejskie to małe drapieżniki mniej popularne w przemyśle futrzarskim. Z ich futer wyrabia się galanterię damską. Dzikie tchórze to pożyteczne zwierzęta leśne, które polują na szkodniki. Niestety ich populacja spada.

Udomowiony tchórz to fretka domowa, która jest chętnie hodowana w domu. Fretki to zwierzęta aktywne i postne. Nie można ich wytresować, ani ułożyć. Nie lubią samotności, dlatego powinny być trzymane w parach lub grupach. Ruchliwe i ciekawskie fretki mogą natknąć się w domu na wiele niebezpieczeństw. Dlatego też podczas nieobecności ludzi powinny być trzymane w klatkach. Fretki potrzebują minimum 2 - 3 godzin wybiegania poza klatką.

Króliki

Hodowla królików jako zwierzęta futerkowe traci popularność w Polsce. Duże odmiany królików wykorzystywane są jako zwierzęta hodowane na mięso, zaś średnie i miniaturki jako zwierzęta domowe.

Króliki domowe trzymamy w klatce, aby nie narażały się na niebezpieczeństwa w domu i nie niszczyły sprzętów. Muszą być wypuszczane z klatki na kilka godzin, aby się wybiegały. Króliki należy trzymać w parach lub w grupie. Są to zwierzęta towarzyskie, lecz nie są typem przytulanki, dlatego nie są to dobre zwierzątka dla dzieci.

Szynszyla

Szynszyle mają bardzo cenne futro. Ich hodowla jest trudna i wymaga sporego doświadczenia i wiedzy. W Polsce hodowla szynszyli na futra jest dobrze rozwinięta.

Szynszyla staje się w Polsce coraz bardziej popularna jako zwierzątko domowe. Jest to najdłużej żyjący domowy gryzoń. Szynszyla żyje około 15 lat, a w domu może dożyć do 22 lat. Szynszyle są skoczne i bardzo ruchliwe, dlatego potrzebują bardzo dużej klatki, która powinna być umieszczona blisko okna. Szynszyle nie powinny być trzymane same. Muszą żyć w grupie. Szynszyla prowadzi nocny tryb życia, a w dzień śpi, dlatego nie jest to dobry towarzysz dla dzieci.

Jenot

Jenot to zwierzę z gatunku psowatych, które zasypia na zimę. Dziko żyjące jenoty z Azji zostały sprowadzone do Europy przez ZSRR z powodu ich futer. W Polsce dzikie jenoty pojawiły się w drugiej połowie XX wieku. Dzikie jenoty uważane są za szkodniki i obcy gatunek inwazyjny. Fermy jenotów są w Polsce rzadkością.

Co ciekawe jenota można oswoić i wiele osób adoptuje jenota jako zwierzę domowe. Jenoty nie są agresywne, przyzwyczajają się do człowieka, załatwiają się do kuwety. Temperamentem przypominają bardziej koty niż psy. Jednak jako zwierzę domowe są rzadkością.