West highland white terrier - opis, zdjęcia, porady

Wesoły i szelmowski, biały piesek o krótkich łapkach, sterczących uszach i prostym ogonku to west highland white terrier, który w ostatnich czasach stał się bardzo modny. Piesek ten kojarzy się z reklamy whisky Black and white. Uroczy wygląd i przyjacielski charakter sprawiają, że wiele osób kupuje pieski tej rasy. Opowiemy o tej ciekawej rasie i wyjaśnimy czy istnieje czarny westy i miniatura tej rasy. Pomożemy ci zdecydować czy ten wulkan energii, mimo małej postury, jest pieskiem dla ciebie.

West highland white terrier - opis rasy

Rasa ta pochodzi ze Szkocji, gdzie małe pieski o krótkich łapach wykorzystywane były do polowań, szczególnie pod ziemią, i do tępienia gryzoni. Prawdopodobnie teriery te pochodzą od krzyżowania cairn terriera i teriera szkockiego. W miotach często pojawiały się szczenięta białe, które początkowo były eliminowane jako nieprzydatne.

Rasa znalazła swojego entuzjastę i twórcę w osobie pułkownika Edwarda Malcolma of Poltalloch, który jako pierwszy zaczął hodować wyłącznie białe psy. Łączy się z tym smutna historia, kiedy to pułkownik stracił na polowaniu ukochanego psa, który został wzięty za zwierzynę i omyłkowo zastrzelony. Od tej pory celem pułkownika stał się pies biały, który będzie dobrze widoczny w zaroślach. Czy historia ta jest prawdziwa, czy to tylko mit, nie wiemy. Jednak te urocze pieski zaczęły zdobywać popularność głównie jako psy rodzinne.

Wzorzec rasy ustalono na początku XX wieku. W czasie I wojny światowej populacja tych piesków w Anglii zmalała do tego stopnia, że sprowadzono z USA psy do odnowienia hodowli. W Polsce pierwsza hodowla rasy west highland white terrier powstała pod koniec XX wieku.

Gdzie kupić west highland teriera - ceny i opinie

West highland white terrier stał się niezwykle modny, ale jego cena jest porównywalna do cen innych ras. Szczeniak tej rasy kosztuje 5000 - 7000 zł. Jest to średnia cena psa z metryką ZKwP. Ceny piesków z wybitnych hodowli niejednokrotnie dochodzą do kwot 10 000 zł. Pamiętaj, aby wystrzegać się pseudohodowli i być ostrożnym jeśli cena jest podejrzanie niska. Jeśli marzy ci się ta rasa, lecz nie stać cię na zakup psa z rodowodem, rozwiązaniem może być dorosły piesek tej rasy lub podobny ze schroniska lub z organizacji opieki nad zwierzętami. Dorosły pies tak samo przywiązuje się do rodziny jak szczeniak i jest tak samo wspaniałym towarzyszem.

Opinie o pseudohodowlach i psach bez rodowodu wskazują, że nie masz żadnej pewności, czy szczeniak jest rasowy, zdrowy i nie wiesz na co z niego wyrośnie. Zaś widzisz jak wygląda dorosły pies ze schroniska. Popularność tej rasy spowodowała masową hodowlę, która zwiększa ryzyko chorób genetycznych. Pamiętaj, że u szczeniaków tej rasy zdarza się choroba Krabbego, która pojawia się w wieku do trzech miesięcy i powoduje, że pies nie dożywa wieku dorosłego.

Opis rasy

West highland white terrier to piesek mały, krótkonożny o wysokości w kłębie 28 cm. Nie istnieje odmiana miniatura. Ma małe, stojące uszy o szpiczastych końcówkach. Włos jest szorstki i twardy.

Opis tej rasy należy zacząć od faktu, że jest to rasa wyłącznie biała. Czasem można usłyszeć o westy black. Czy istnieje czarny westy? Rasa ta nie występuje w innych kolorach niż biały. Zaś kolor ten to tylko skojarzenie z reklamą whisky Black and white, której piesek ten jest maskotką. Westy ma czarny nosek i szeroko rozstawione czarne oczy.

Pielęgnacja białej sierści teriera nie jest trudna, gdyż brud nie trzyma się na twardym i szorstkim włosie. Psa kąpiemy w miarę potrzeby. Co kilka dni należy psa wyczeać szczotką pudlówką. Ważne jest też przycinanie sierści pomiędzy opuszkami palców. Psa tego nie należy strzyc, lecz trymować. Jego sierść nie wypada i trzeba ją do 10 - 12 dni przerzedzać dzięki trymowaniu specjalnym urządzeniem. Pieska trzeba przyzwyczajać do trymowania od szczeniaka.

Charakter westy

West highland white terrier to wesoły, energiczny piesek, zawsze chętny do zabawy. Mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny. Ten życzliwie nastawiony do ludzi pies, nigdy nie bywa agresywny ani hałaśliwy. Jest przyjacielski wobec dzieci i stanowi dla nich niestrudzonego towarzysza zabaw. Jeśli jednak został źle potraktowany przez dzieci jako szczeniak, zapamięto to na zawsze i trudno go będzie przekonać do dzieci.

Westy toleruje małe zwierzęta. Pamiętajmy jednak, że jest to pies myśliwski i nie zostawiajmy go bez nadzoru z gryzoniem. Nie należy spuszczać go ze smyczy w miejscach ruchliwych, gdyż instynkt myśliwski może skłonić go do pogoni i uciekania.

Dla kogo west highland white terrier będzie najlepszym przyjacielem - poznaj opinie o tej rasie

West highland white terrier lubi ruch, aktywność na świeżym powietrzu i dużo zabawy. Nie jest to typ kanapowca. Dorosły Westy powinien chodzić na długie spacery. Nie należy jednak narażać go na duży wysiłek fizyczny. Ten mały piesek nie jest w stanie biegać za rowerem, ani długo towarzyszyć w czasie joggingu.

Mimo że jest to piesek mały, wymaga starannego i konsekwentnego wychowania. Psy myśliwskie musiały umieć działać samodzielnie w czasie pogoni za zwierzyną. Zaś w domu zbytnia samodzielność i niezależność psa nie jest pożądana. Pobłażanie od małego i brak konsekwentnego i cierpliwego wychowania sprawi, że z uroczego szczeniaczka wyrośnie dorosły domowy tyran. Szczeniak Westy powinien być przyzwyczajany od małego do ludzi, innych zwierząt i różnych miejsc. Jest to szczególnie ważne, gdyż dorosły Westy potrafi zaczepiać psy większe od siebie.

Mimo tego west highland white terrier to pies dla każdego, kto jest wyrozumiały, cierpliwy i lubi długie, relaksacyjne spacery na powietrzu. Westy nadaje się dla ludzi starszych, rodzin z dziećmi i dla początkujących właścicieli psów.