Karma dla seniora - lista i opis produktów dla starszych psów

Kiedy pies staje się seniorem? Jeśli chodzi o wiek to przyjęła się pewna granica. Zwierzaki przekraczające 7 rok życia są uważane za sędziwe. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to umowna granica. Wiele zależy od rasy, bowiem mniejsze czworonogi starzeją się wolniej od dużych i ogromnych. Spore znaczenia ma także kondycja organizmu. Tak czy inaczej w pewnym wieku dobrą propozycją dla pupila staje się karma dla seniora. Jakie produkty się do niej zaliczają?

Pokarm dla starszych psów

Karma dla seniora, występująca też pod nazwą „mature”, odpowiada na specjalne potrzeby żywieniowe. Została stworzona dla starego psa. Czyli czworonoga, który przekroczył 7 rok życia. Czym charakteryzuje się taki pokarm dla jamnika czy labradora? Przede wszystkim ma mniejszą kaloryczność niż jedzenie dla młodszych zwierząt. Zawiera także mniej tłuszczu. Dlatego, że u psich seniorów zmniejsza się zapotrzebowanie na energię. Podawanie im klasycznego pokarmu może doprowadzić do nadwagi. Opisywana karma często zawiera prozdrowotne dodatki. Wspomagające leczenie niektórych chorób lub zapobiegające ich rozwojowi.

Karma dla starszego psa, podobnie jak inne, jest sucha bądź mokra. Pierwsza ze wspomnianych to koncentrat. Zawiera, zatem sporo składników odżywczych. W sklepach znajduje się cała masa propozycji. Która jest najlepsza? Dobre chrupki zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego i dużo białka, nawet do 40%. Do tego zawierają włókna pokarmowe, przynajmniej 4-5%. Ważnym dodatkiem są kwasy tłuszczowe omega-3 i składniki chroniące stawy przed zwyrodnieniami. Podawany pokarm nie może za to zawierać zbyt dużo tłuszczów. Niewskazana jest także wysoka zawartość węglowodanów.

Mokre karmy dla starego psa są chętnie wybierane. I przez opiekunów i przez zwierzaki. Zbierają pozytywne opinie z kilku powodów. Podawana porcja jest miękka, nie sprawia kłopotów czworonogom z problemami stomatologicznymi. Ma ograniczoną ilość węglowodanów lub nie ma ich wcale. Jest mniej kaloryczna od suchej, zatem pies otrzymuje więcej posiłków. Dobra karma ma minimum 8% białka i tłuszcz na poziomie 5%. Zawiera dużo wody, dzięki czemu lepiej się wchłania i nawadnia. Do tego dochodzi olej rybny i substancje chroniące stawy. Więcej informacji o składzie pokarmu dla seniorów znajduje się na naszej stronie.

Najlepsza karma dla seniora

Zanim przejdziemy do listy produktów, jeszcze kilka cennych wskazówek. Pokarm dla starszych psów warto dopasować do ich wielkości. Na sklepowych półkach znajdują się wersje dla czworonogów małych, średnich, dużych i ogromnych. Kolejna kwestia, o której trzeba pamiętać to rasa. Inna karma będzie najodpowiedniejsza dla jamnika a inna dla labradora. Komplikacje w wyborze pojawiają się, gdy pies choruje lub jest narażony na jakieś schorzenia. Ma tendencje do otyłości czy jest zagrożony dysplazją stawów. W takich sytuacjach zawsze warto skontaktować się z weterynarzem. Specjalista dobierze odpowiedni pokarm.

Wracając do produktów, dobra mokra karma dla seniorów to:

    Animonda GranCarno Original – pełnoporcjowy pokarm zawierający dużo mięsa, witaminy i minerały. Kilogram karmy kosztuje około 13 zł,
  • Terra Canis Senior – bezzbożowa mięsna karma z dodatkiem warzyw i owoców. Za kilogram pokarmu tego typu trzeba zapłacić około 27 zł,
  • Dolina Noteci Premium Senior – zawiera składniki spowalniające proces starzenia i przeciwzapalne. Kilogram karmy kosztuje około 16 zł.

To jeszcze nie koniec naszego zestawienia.

Sucha karma dla seniorów zbierająca dobre opinie hodowców to między innymi:

  • Royal Canin Mini Adult 8+ - dla psów małych ras powyżej 8 roku życia. Pomaga kontrolować wagę, dość miękka. Kilogram chrupek kosztuje około 21 zł,
  • Hill's Science Plan Mature Adult 7+ Medium – dla czworonogów średniej wielkości powyżej 7 roku życia. Zawiera kwasy tłuszczowe i dużo białka. Kilogram karmy kosztuje około 15 zł,
  • Eukanuba Caring Senior Large Breed – dla dużych psów powyżej 9 roku życia. Wzmacnia stawy i kości. Za kilogram trzeba zapłacić około 10 zł.

Pełna lista najlepszych karm dla seniorów znajduje się na naszej stronie. Razem z opisami i cenami.