Biegunka u zwierząt - objawy, leczenie, zapobieganie

Choroby zwierząt domowych mają takie samo podłoże jak ludzkie. Powodują je bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby. Niestety przytrafiają się także schorzenia zwyrodnieniowe i nowotworowe. Niektóre problemy zdrowotne czworonogów dają objawy bardzo podobne do znanych człowiekowi. Taką dolegliwością jest chociażby biegunka. Często występuje u psów i kotów. Dlatego opiekunowie muszą wiedzieć, jakie symptomy daje i jak ją leczyć.

Ogólny opis i rodzaje biegunek u zwierząt

Biegunka zwana także rozwolnieniem nie jest chorobą a objawem klinicznym. To nie tylko ludzka przypadłość. Obserwuje się ją u psów, kotów i innych ssaków domowych. Prowadzi do częstszego niż normalnie wypróżniania się zwierząt. Polega też na zwiększonej produkcji stolca. Poza tym odchody zmieniają konsystencję na półpłynną lub płynną. Biegunce często towarzyszy ból brzucha, gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Różne są przyczyny tej dolegliwości. W wielu przypadkach jest wynikiem lekkiego zatrucia pokarmowego. Po zjedzeniu nieświeżego pokarmu. Czasem jednak to objaw poważnej choroby lub działalności pasożytów.

Największym zagrożeniem wynikającym z samej biegunki jest odwodnienie. I zaburzenie gospodarki elektrolitowej. W najcięższych przypadkach może skutkować śmiercią zwierzaka. Warto też wiedzieć, że istnieją różne rodzaje biegunek. Przede wszystkim występuje dolegliwość ostra i przewlekła. Pierwsza trwa zazwyczaj kilka dni, ogólnie nie dłużej niż 14. To ona zazwyczaj jest spowodowana zatruciem pokarmowym. Natomiast z odmianą przewlekłą zwierzak zmaga się dłużej niż 14 dni. Taki stan zdrowotny może być wynikiem obecności pasożytów. Niestety nierzadko jest wynikiem poważnej choroby wirusowej czy bakteryjnej.

Rozwolnienie dzieli się na dwa typu z uwagi na lokalizację. Może pochodzić z jelita cienkiego lub grubego. I dalej nie jest to koniec klasyfikacji. Ważną kwestią jest mechanizm powstawania opisywanego problemu. Idąc tym tropem natkniemy się na biegunkę osmotyczną. Spowodowaną zaburzeniami trawienia i wchłaniania. Jest też wersja sekrecyjna, znana, jako wodna. Organizm zwierzaka produkuje dużo płynów, które nie są wchłaniane przez jelita. Czasem zdarza się, że błony śluzowe jelit przepuszczają zbyt dużo płynów. To też powoduje problemy. Więcej o rodzajach biegunek można przeczytać na naszej stronie.

Przyczyny rozwolnienia u psa i kota

Skoro wiadomo już, czym są biegunki i jakie objawy im towarzyszą czas na powody. Jak już wspominaliśmy wersja ostra pojawia się w wyniku zatrucia pokarmowego. Jednakże przyczyną może być też zbyt szybka zmiana diety. Na przykład wprowadzenie nowego, niestosowanego wcześniej pokarmu dla psów i kotów. Nowości zawsze trzeba wdrażać stopniowo. By układ pokarmowy pupila miał czas się przyzwyczaić. Czynnikiem wspomagającym rozwolnienia są też inne błędy żywieniowe. Na przykład dawanie zwierzętom ludzkiego jedzenia. Często znajdują się w nim składniki bardzo dla nich szkodliwe.

Z jakiego powodu u psów i kotów występuje przewlekła forma biegunki? Przyczyna, którą łatwo jest leczyć to nietolerancje pokarmowe. Zwierzak nietrawiący jakiegoś składnika karmy, po zjedzeniu będzie często się wypróżniał. To samo tyczy się czworonogów uczulonych na daną karmę. Choć tu pojawią się także inne dolegliwości. W obu przypadkach z diety trzeba wyeliminować uczulające mięsa czy inne elementy. Najlepiej zamienić je na karmy hipoalergiczne niewywołujące niepożądanych reakcji. Rzecz jasna zmianę sposobu żywienia czworonoga należy skonsultować z weterynarzem.

Rozwolnienie może być spowodowane różnymi chorobami. Najpoważniejsze z nich to:

    Infekcje bakteryjne - zakażenie bakteriami salmonelli czy na przykład E.coli,
  • Infekcje wirusowe – biegunki pojawiają się przy parwowirozie, psiej i kociej nosówce,
  • Psie i kocie pasożyty – u nieodrobaczanych zwierzaków pojawiają się silne rozwolnienia,
  • Choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia pracy wątroby i trzustki, u kota niewydolność nerek,
  • Do najpoważniejszych przyczyn biegunek u zwierząt domowych należą nowotwory.

Po rozwinięcie informacji o powodach występowania rozwolnień odsyłamy na naszą stronę.

Leczenie biegunki nękającej czworonoga

Typową oznaką rozwolnienia jest zmiana konsystencji odchodów. Opiekuna powinien zaniepokoić kał wodnisty, bardzo suchy, tłusty, śluzowaty. Trzeba też zwracać uwagę na kolor. Barwy jasne a do tego żółć czy zieleń zwiastują problemy. Tak jak i odchody czerwone bądź bardzo ciemne. Biegunka u psa i kota polega na zbyt częstym wypróżnianiu się. Wraz z nią pojawia się ból brzucha, gorączka, osłabienie. Nie są to jednak ostatnie objawy dodatkowe. Zdarzają się wymioty, brak apetytu i niechęć do picia. Przez to dolegliwość staje się znacznie bardziej niebezpieczna. Dlatego biegunkę trzeba szybko i przede wszystkim skutecznie leczyć.

Biegunki spowodowane zatruciem pokarmowym można spróbować załagodzić samodzielnie. O ile nie wywołały bardzo ostrej reakcji organizmu zwierzaka. Podstawą jest zastosowanie głodówki. Nie należ podawać czworonogowi jedzenia przez 12-24 godziny. Rzecz jasna trzeba zapewnić mu dostęp do wody. Po głodówce przez kilka dni należy stosować lekkostrawną karmę. Warto też mieć w apteczne podstawowe leki. Najlepiej przygotowane specjalnie dla psów i kotów. Świetnie sprawdzają się tabletki bądź pasty. Zawierające prebiotyki razem z substancjami wiążącymi toksyny oraz wodę. Pomocne są także elektrolity i składniki osłaniające błonę śluzową jelit.

Przeciągające się, ostre rozwolnienie jest bardzo niebezpieczne. I dla młodych i dorosłych zwierząt. Jeśli więc po trzech dniach domowego leczenie objawy nie ustąpią trzeba udać się do weterynarza. Choć już na początku problemu warto się z nim skontaktować. Specjalista wykona wszystkie niezbędne badania. Na ich podstawie ustali przyczynę biegunki. Wprowadzi leczenie bazujące na lekach przeciwzapalnych, antybiotykach czy dożylnych płynach. Czasem będą to lekarstwa zwalczające jedną z chorób wymienionych powyżej. Biegunka wodna czy osmotyczna bywa niebezpieczna. Dlatego na naszej stronie znajduje się wiele informacji na temat leczenia.