Akwarium - wyposażenie, zakładanie, cena, porady akwarystów

Akwarium stanowi nie tylko wspaniałe hobby, lecz także ozdobę mieszkania. Niestety posiadanie akwarium łączy się z kosztami oraz pracochłonną pielęgnacją. Jednak każde hobby to ten przyjemny rodzaj pracy, który daje wytchnienie od stresów. Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z akwarystyką, warto wiedzieć jak założyć akwarium i jakie akwarium kupić. Przedstawiamy porady akwarystów, jaki zbiornik i akcesoria nabyć. Czy odpowiedni będzie zestaw z akcesoriami czy też samo akwarium? Doradzamy jaki kształt i wielkość akwarium wybrać.

Zakładamy akwarium domowe

Jak założyć akwarium - jak wybrać wielkość zbiornika i gatunki ryb

Akwaria domowe cieszą się ogromnym powodzeniem od wielu lat. Stanowią one wspaniałe hobby pozwalające zrelaksować się po pracy. Obserwacja życia ryb oraz praca przy pielęgnowaniu akwarium stanowi miłą odskocznię od stresów dnia codziennego. Nic dziwnego, że wiele osób wybiera ryby akwariowe jako domowego pupila. Ponadto akwarium domowe stanowi atrakcyjną dekorację mieszkania.

Hodowla ryb w akwarium wymaga jednak wiedzy i przygotowania. Zakładanie akwarium na początek stanowi duży wydatek. Należy się również nastawić na systematyczną pracę przy akwarium, gdyż akwarystyka stanowi pracochłonne hobby. Aby wybrać odpowiednie akwarium i uniknąć niepotrzebnych kosztów, należy dokładnie zaplanować rodzaj i wielkość akwarium oraz gatunki ryb, jakie chcemy hodować. Akwarium i gatunki ryb wybieramy również, biorąc pod uwagę miejsce w domu oraz rodzaj oświetlenia, gdyż niektóre ryby lubią światło a inne nie.

Jakie akwaria można zakładać w domu

Rodzaje akwarium:

 • akwarium słodkowodne bardziej nadaje się dla początkujących, gdyż nie wymaga dużych nakładów finansowych, może być małe, zaś gatunki ryb słodkowodnych są łatwiejsze do hodowli,
 • akwarium morskie musi być duże, wymaga dużych kosztów na utrzymanie środowiska słonej wody, zaś prowadzenie takiego akwarium wymaga sporo wiedzy i doświadczenia.

Nie wszystkie gatunki ryb nadają się dla początkujących. Zaczynając przygodę z akwarystyką warto wybrać ryby łagodne i łatwe do hodowli.

Rodzaj akwarium ze względu na gatunki ryb:

 • akwarium towarzyskie wielogatunkowe wygląda atrakcyjnie, gdyż są w nim różne ryby z różnych regionów świata. Należy wybierać gatunki ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych oraz takie, które nie będą się wzajemnie atakować.
 • akwarium jednogatunkowe, w którym trzymamy jeden gatunek ryb stadnych lub jedną rodzinę ryb,
 • akwarium biotopowe, kontynentalne lub krajowe, gdzie tworzymy środowisko przypominające naturalne, na przykład jezioro czy strumień, czy też hodujemy ryby z danego regionu,
 • akwarium roślinne, które stanowi rodzaj podwodnego ogrodu, zaś ryby są tylko uzupełnieniem lub wcale ich nie ma.

Jakie akwarium wybrać na początek - duże czy małe

Wielkość akwarium zależy nie tylko od upodobań i zasobności portfela, lecz także od wytrzymałości stropu, gdyż duże akwarium jest ciężkie. Dla początkujących najlepsze wydaje się małe akwarium, od 25 do 50 litrów. Akwaryści jednak zalecają, aby kupić od razu największe akwarium na jakie nas stać. Duże akwarium jest lepsze zarówno dla ryb jak ich dla ich opiekuna. Możliwie największe akwarium pozwoli łatwiej dobrać gatunki ryb, jest bardziej odporne na problemy, a co za tym idzie wymaga mniej pracy. Ponadto wymiana mniejszego akwarium na większe, łączy się z zakupem nowego kompletu akcesoriów. Akwaryści zalecają dla początkujących akwaria o wielkości 54 - 112 l. Większe akwaria zalecane są doświadczonym akwarystom.

Akwaria są najczęściej prostokątne. W handlu zdarzają się również akwaria kwadratowe. Akwaryści przestrzegają przed akwariami w kształcie kuli. Nawet jedna ryba w kuli nie ma miejsca do pływania, ani tlenu do oddychania i powoli zatruwa się związkami azotu. W kuli nie ma możliwości zamontowania ani filtra ani grzałki.

Jeśli chcemy oglądać akwarium ze wszystkich stron, najlepiej wybrać akwarium kwadratowe, którego cena zaczyna się od około 100 zł. Akwarium kwadratowe najlepiej nadaje się dla bojownika, choć akwaryści nie zalecają mniejszych akwariów niż 10 litrów. Najlepszym wyborem jest akwarium prostokątne o prostej przedniej szybie.

Cena akwarium zaczyna się od około 110 zł i dochodzi do kilku tysięcy zł za duże akwarium z szafką. Na początku najlepiej wybrać zestaw z wyposażeniem, czyli z filtrem, grzałką i oświetleniem. Większość zestawów oferowanych jest z pokrywą, w której montowane jest oświetlenie. Najtańszy zestaw 25 - 30 litrów, z wyposażeniem i z pokrywą możemy kupić już za 110 zł. Najtańszy zestaw o pojemności 50 - 60 litrów kosztuje od około 200 zł.

Zestawy z akcesoriami i z pokrywą są najlepszym rozwiązaniem dla początkujących. Natomiast doświadczeni akwaryści mogą wybrać samo akwarium ze szkła float, którego cena zaczyna się od około 200 zł i zależy od wielkości akwarium i grubości szyby.

Cena najdroższego akwarium może sięgać wielu tysięcy zł. W cenie za około 4 tysiące zł możemy zakupić duże akwarium o pojemności 450 litrów, z pokrywą, z filtrem, grzałką, oświetleniem oraz z szafką, która uniesie jego ciężar.

Akwarium z wyposażeniem - jakie akcesoria będą potrzebne

Akwarium wymaga wielu akcesoriów niezbędnych do utrzymania wody w odpowiednim stanie oraz do usuwania glonów i odpadków. Dlatego też niezbędne jest akwarium z filtrem, który będzie utrzymywał wodę w czystości.

Akcesoria do akwarium:

 • filtr,
 • grzałka,
 • oświetlenie,
 • pokrywa,
 • szafka niezbędna dla dużych akwariów,
 • napowietrzacz,
 • odmulacz.

Dodatkowe niezbędne gadżety akwarystyczne to:

 • siatka do odławiania ryb,
 • czyścik do szyb,
 • termometr,
 • wąż do wymiany wody,
 • mata pod akwarium,
 • kotnik,
 • pojemnik na karmę dla ryb,
 • narzędzia do pielęgnacji roślin.