Połyskliwa brzanka

Brzanka pięciopręga, czyli Desmopuntius pentazona (dawniej Puntius pentazona), to zwinna mała rybka ławicowa. Ponadto nie jest tak zaczepna jak brzanka sumatrzańska. Mimo to najlepiej ją trzymać w towarzystwie ryb krótkopłetwych, bo jak to z aktywnymi rybami ławicowymi bywa – wszystko zależy od sztuki.

Pod względem wyglądu to mniejsza wersja brzanki sumatrzańskiej. Różni się też ilością pasków na ciele. Sumatrzańska ma 4 a brzanka pięciopręga oczywiście 5. Ponadto pobłyskuje fioletem pomieszanym z zielenią. Ta cecha sprawia, że jest zdecydowanie ciekawszym nabytkiem do akwarium, niż pozostałe brzanki (może oprócz mszystej).

Porządnie wybarwione osobniki powinny mieć kolor tak czerwony jak brzanki sumatrzańskie, ale często są bardziej różowe niż czerwone. Wystarczy karmić je dodatkowo pokarmem wybarwiającym i zapewnić odpowiednie parametry wody, a ta brzanka będzie pięknym ciekawym nabytkiem akwariowym.

Brzanka pięciopręga w akwarium

Wymagania małej brzanki

Co do parametrów, to lubi stosunkowo kwaśną wodę. Co prawda większość osobników jest przyzwyczajona do wody o pH 7, to jednak stopniowe zejście na 6 w akwarium będzie dla niej bardzo korzystne. Także twardości powinny być dość niskie i dodawanie wody demineralizowanej to pomysł wart rozważenia.

Nie oznacza to, że na wodzie kranowej sobie nie poradzi. Brzanka pięciopręga będzie zdrowa i błyszcząca, ale przy czystej wodzie. To aktywne ryby akwariowe i potrafią naprodukować sporo odpadków. Ponadto mogą zasmakować w krewetkach, więc dodanie ekipy sprzątającej może być w tym przypadku dość trudne. Chyba jedynym stworzeniem, które im się oprze jest ślimak helmet.

Desmopuntius pentazona (dawniej puntius pentazona) nie lubią intensywnego światła. Wolą półmrok w otoczeniu korzeni i kryjówek z roślin. Nie muszą mieć ciemnego podłoża jeżeli będą miały miejsce na bezpieczną kryjówkę. Tu przydadzą się nurzańce, kryptokoryny, żabienice czy różdżyce.

Krzywdzące opinie o spokojnej rybce

Akwarium dla brzanki pięciopręgiej powinno mieć co najmniej 80 cm długości. Do ławicy liczącej minimum 6 osobników nie ma co myśleć w mniejszym zbiorniku. Oczywiście te ryby akwariowe bywają trzymane pojedynczo i w małych akwariach, ale ich barwy są tylko cieniem tego, jak powinny wyglądać.

Najlepiej utrzymywać grupy powyżej 10 osobników i wtedy można je łączyć z innymi gatunkami brzanek. Najlepszym wyborem wydaje się brzanka wiśniowa ze względu na mały rozmiar i też dość spokojne usposobienie. Najlepiej jednak trzymać ją w akwarium jednogatunkowym, bo wówczas jest bardziej śmiała i ruchliwa. Przy większych współtowarzyszach może się chować po kątach. Dlatego brzanka rekinia, brzanka denisona, czy nawet brzanka zielona to dla niej za duże ryby.

Gatunki ryb przydennych nie mają dla brzanek właściwie większego znaczenia, byleby to nie były większe agresywne pielęgnice. Generalnie im więcej mamy brzanek, tym łatwiej dobrać im towarzystwo. Zajmują się bardziej relacjami w grupie własnego gatunku, nie zważając na inne ryby pałętające się przy dnie. Nie należy jednak łączyć ich z takimi rybami jak prętniki, gurami, czy bojowniki. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat brzanki sumatrzańskiej?

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Dieta Desmopuntius pentazona

Brzanki nie są wegetarianami, więc można im częściej podawać pokarmy mrożone, czy żywe. Oczywiście adekwatne do ich wielkości, czyli dafnie, artemie, doniczkowce. Wodzień powinien być dodawany okazjonalnie, ale z zastrzeżeniem, że ryba powinna sobie z nim swobodnie poradzić, a nie pływać z połową robaka w pysku przez dwa dni. Ochotka jest dość twarda, więc przy dostępności innych żywych pokarmów lepiej jej unikać.

Można im też podawać pokarmy wybarwiające, które znacznie poprawią jakość czerwonego koloru na ciele. Tutaj jednak równie ważne jest karmienie, co utrzymanie optymalnej czystości wody. Naturalnie samce będą bardziej smukłe i kolorowe, niż samice. Brzanka pięciopręga nie jest tak łapczywa jak brzanka zielona, brzanka denisona, czy brzanka rekinia, więc zawsze trzeba sprawdzić, czy inne gatunki jej nie wyprzedzają.

Te ryby akwariowe nie są wybredne i także doskonale przyjmują pokarmy gotowe, czy to w postaci granulek, czy płatków. Dlatego można stosować je jako podstawowy element diety i pilnować, żeby resztki nie opadały na dno. Jeżeli ryby będą głodne, to pobiorą pokarm, zanim zdąży spaść.

Charakter a cena brzanki

Rozmnażanie Desmopuntius pentazona (dawniej puntius pentazona) jest dość trudne. Należy zapewnić im kwaśną wodę i sporo garbników. Najczęściej podchodzi się do tego, mając przygotowaną hodowlę zooplanktonu, żeby wykarmić młode. Do zbiornika tarliskowego dodawana jest już wcześniej przygotowana woda z innego zbiornika.

Wówczas przy małych podmianach parametry wody nie zmieniają się nagle i ryby mogą się lepiej zaadaptować do nowych warunków. Po tarle dorosłe osobniki powinny być odłowione, żeby nie zjadły ikry. Przy ogólnym zbiorniku bez ryb przydennych istnieje szansa na przeżycie małych rybek, ale na pewno nie w dużej ilości.

Im bardziej zarośnięte akwarium, tym większa szansa na przeżycie małych rybek. Jeżeli jednak chcemy je wyłącznie utrzymywać bez zamiaru hodowli, to te bardzo ozdobne i niewymagające rybki akwariowe mogą być wyborem nawet dla początkującego akwarysty. Pomimo że ich cena przewyższa inne gatunki, to za spokojny charakter i relatywnie małe wymagania warto odrobinę dopłacić.

ikona podziel się Przekaż dalej