Duże ryby akwariowe - gatunki, zdjęcia, opis, wymagania, porady

Zdjęcia dużych ryb akwariowych, majestatycznie sunących w wodzie, robią ogromne wrażenie. Piękne, kolorowe, czasem nietypowe, duże ryby akwariowe wymagają jednak bardzo dużego akwarium. Nie są to też ryby łagodne, dlatego też trudno je dobrać do akwarium towarzyskiego. Zanim się zdecydujesz na duże ryby do swojego akwarium, poznaj rodzaje, gatunki i nazwy rybek, które w akwarium osiągają spore rozmiary.

Duże ryby akwariowe - do jakiego akwarium

Duże ryby akwariowe, często nietypowe, wymagają odpowiednio dużego akwarium. Duże ryby słodkowodne dorastają do długości 10 - 30 cm i muszą mieć odpowiednie miejsce do pływania. Dobieranie ryb do akwarium, nawet dużego, stanowi sporą trudność. Bierzemy pod uwagę:

  • wielkość ryb osobników dorosłych,
  • szybkość pływania,
  • usposobienie ryb i agresja w stosunku do innych,
  • wielkość ławicy.

Przeciętnie uważa się, że jedna rybka potrzebuje 5 - 7 litrów wody w akwarium. Obliczając wielkość akwarium należy brać pod uwagę wielkość ryb dorosłych, ponieważ małe rybki kupione w sklepie mogą dorastać do znacznych rozmiarów. Nie jest prawdą, że ryby rosną na tyle ile pozwala im wielkość akwarium. Zaleca się dobieranie długości ryb do długości zbiornika. Ryba powinna mieć nie więcej niż 10% długości najdłuższej szyby zbiornika.

Duże ryby akwariowe słodkowodne - rodzaje, nazwy i zdjęcia

Najładniejsze i najbardziej popularne rodzaje ryb akwariowych to:

  • bocjowate,
  • guramiowate,
  • pielęgnicowate,
  • zbrojnikowate.

Do dużych ryb akwariowych należą bocjowate, które w akwarium dorastają do 25 cm długości. Są to ryby słodkowodne, które prowadzą nocny tryb życia. Najpopularniejsze ryby tej rodziny to bocja wspaniała, bocja pręgowana, bocja kubotai i bocja karłowata. Najlepiej czują się w grupie 10 osobników, dlatego też potrzebują dużego akwarium. Szczególnie ciekawe są kolorowe bocje wspaniałe, które przyjmują kolory od biało-pomarańczowego do czerwono pomarańczowego, zaś ich ciało znaczą 3 pionowe, czarne pasy.

Guramiowate w akwarium dorastają do 15 cm długości. Są to ryby ciepłolubne, które wymagają akwarium o pojemności co najmniej 200 l. Najpopularniejsze gatunki to gurami mozaikowy, dwuplamisty czy marmurkowy. Hoduje się je w haremach z przewagą samic.

Ciekawe, duże rybki akwariowe to pielęgnice. Grupa ta obejmuje różne gatunki rybek. Małe dorastają do 8 cm długości, zaś największe do 25 cm. Na przykład akara błękitna dorastająca do 16 cm długości.

Małe pielęgniczki to rybki łagodne. Najpopularniejszym rodzajem pielęgnic jest piękna, kolorowa ryba akwariowa paletka dyskowiec. W akwarium dorasta do 20 cm długości. Liczne odmiany tej rybki różnią się ubarwieniem. Nie są to ryby łagodne, dlatego też nie trzyma się ich w akwarium towarzyskim. Jest to ryba akwariowa dla doświadczonych akwarystów, gdyż ma duże wymagania co do akwarium i parametrów wody.

Duże ryby akwariowe to także zbrojnikowate, do których należy popularny glonojad. Glonojady bytują w dolnych obszarach akwarium i dorastają przeciętnie do 13 cm. Są to łagodne ryby, które nadają się do akwarium towarzyskiego.

Duże rozmiary osiągają również piękniczkowate. Molinezja dorasta do długości 15 cm. Niektóre odmiany mieczyków dochodzą do 15 cm długości.

Ciekawe, nietypowe, duże ryby akwariowe do dużych akwariów to przylgi chińskie o długości 7 - 8 cm. Do 15 cm długości dorastają również kolorowe i bardzo ruchliwe tęczanki.

Najładniejsze gatunki słodkowodne dużych rybek akwariowych - nazwy, opis i zdjęcia

Rybki uchodzące za najładniejsze to z całą pewnością skalary. Dorastają one do 15 cm długości i 22 cm wysokości. Wymagają one bardzo dużego akwarium o wysokich ściankach, tak aby ryba nie szorowała płetwami po dnie oraz o długości co najmniej 120 cm. Skalary to ryby inteligentne o naturze społecznej, które ustalają w akwarium hierarchię.

Najpiękniejsza ryba akwariowa to tak zwana złota rybka, która w akwarium dorasta do wielkości 20 cm. Karasie akwariowe występują w wielu odmianach do akwarium i do oczek wodnych. Odmiany akwariowe wymagają akwarium o długości co najmniej 120 cm i pojemności 240 litrów. Nie powinna być trzymana w kuli. Rybki te nie wymagają grzałki, są wszystkożerne. Są to rybki wesołe i towarzyskie, które powinno się trzymać w grupie.