Maine coon - charakterystyka, usposobienie, zdjęcia, porady

Charakterystyka dużych ras wskazuje często na kapryśny charakter. Nie sprawdza się to w przypadku maine coon, które są przyjacielskie i towarzyskie i mają zrównoważoną psychikę. Opinie, że przywiązują się one do człowieka jak pies, są w pełni uzasadnione. Pręgowany, rudy, czarny czy niebieski maine coon budzi zachwyt. Zanim jednak zdecydujesz się na kociaka tej rasy, poznaj opis rasy i zdjęcia jak również warunki jakich potrzebuje. Doradzimy jak przygotować dom na przyjęcie maine coon oraz jak wybrać odpowiednią hodowlę.

Duże koty rasowe - informacje, charakterystyka i zdjęcia

Duże koty rasowe uchodzą za szczególnie piękne i mają wielu miłośników, których nie odstrasza wysoka cena kociąt. Fama głosi, że duże koty rasowe mają charakterem przypominają psy. Jednak takie koty jak maine coon, kot syberyjski, norweski leśny czy też savannach, asher i chausie, mają wiele genów swoich dzikich przodków i mogą mieć trudny charakter. Zanim zdecydujesz się na kocięta dużych ras i zaczniesz przeglądać ogłoszenia hodowców, pamiętaj że duże koty wymagają doświadczonego opiekuna.

Pojawiają się też opinie, że duże koty, szczególnie ras drogich jak savannach, asher i chausie, to pupile dla snobów. Zaś przeciętni wielbiciele kotów ich nie wybierają ze względu na ich trudne charaktery, kłopoty z wychowaniem oraz koszty utrzymania. Nie dotyczy to maine coona, gdyż jest to miły i przyjazny kanapowiec, który nie stwarza kłopotów wychowawczych. Oczywiście koszt jego utrzymania nie jest mały, gdyż wymaga on więcej karmy oraz droższych i bardziej solidnych akcesoriów.

Czy duży kot rasy maine coon jest dla ciebie? Najpierw zbierz informacje, jak przygotować mieszkanie na przyjęcie dużego kota. Mco potrzebuje dużej powierzchni w mieszkaniu. W ogrodzie przyda się zadaszona woliera. Tak kosztowny kot nie może być wypuszczany. Nie ma parkanu, przez który kot nie przejdzie, a duże koty mogą skakać na wysokość 2.5 metra.

Maine coon lubi ruch i trzeba mu zapewnić odpowiednią przestrzeń. Można go również nauczyć chodzenia na smyczy i wyprowadzać na spacery. Potrafi skakać, choć w mieszkaniu zwykle nie wskakuje na wysokie meble.

Prócz odpowiedniego przygotowania mieszkania należy kupić odpowiednio dużą kuwetę i drapak. Pamiętaj, aby transporter również nie był za mały. Musi być solidny, gdyż waga kota jest niemała.

Maine coon - opis i charakterystyka rasy

Maine coon pochodzą ze stanu Maine w Ameryce. Prawdopodobnie należą do rasy pierwotnej, jednak powstanie tej rasy owiane jest tajemnicą. Istnieje kilka teorii i mitów na temat pochodzenia tej rasy. Najciekawsza mówi o Marii Antoninie, która spakowała swoje rzeczy i koty na statek chcąc uciec do Ameryki. Niestety została schwytana i statek odpłynął bez niej, zaś jej koty zapoczątkowały rasę mco w Ameryce. Bardziej prawdopodobna teoria mówi, że Wikingowie przywieźli tu kota norweskiego leśnego. Faktycznie badania DNA wykazały pokrewieństwo mco z kotem norweskim leśnym i kotem domowym.

Maine coon, lub potocznie majkun, ma przyjacielski i towarzyski charakter. Lubi kontakt z człowiekiem lub towarzystwo innego kota. Świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami i dziećmi. W odróżnieniu od innych kotów dużych ras, nie ma kapryśnego charakteru. Majkun świetnie sprawdzi się jako kot kanapowy i będzie także dobrym towarzyszem dla osoby pracującej. Majkun jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Jako kociak wymaga konsekwentnego wychowania.

Opis tej rasy najlepiej zacząć od wielkości. Maine coon to jeden z największych kotów. Jego waga to średnio 8 kg. Kocur może ważyć od 5 do 11 kg, zaś kotka od 4 do 8 kg.

Jest to kot półdługowłosy w typie orientalnym. Wokół szyi jego futro układa się w charakterystyczną kryzę. Przypomina wyglądem kota norweskiego leśnego. Dopuszczalne jest umaszczenie w różnych kolorach, jak szary, rudy, niebieski czy też czarny. Kotka może być szylkretowa. Jednak najbardziej popularny jest szary pręgowany. Z kolei niedopuszczalne jest umaszczenie czekoladowe, liliowe czy w typie kota syjamskiego. Sierść mco ma bardzo mało podszerstka, dzięki czemu nie filcuje się. Dlatego też pielęgnacja tego kota nie jest pracochłonna. Wystarczy wyczesać go raz w tygodniu.

Jak kupić kocięta maine coon

Szukając odpowiednich kociąt oglądamy zdjęcia i ogłoszenia. Jeśli zamierzasz kupić rasowe kocięta, bardzo ważna jest profesjonalna hodowla. Hodowla powinna być zrzeszona w FIFe, WCF lub TICA. Generalnie jest to rasa zdrowa, jednak zdarzają się wady genetyczne jak kardiomiopatia przerostowa, policystowatość nerek, problemy ze stawami oraz choroby przyzębia. Renomowana hodowla prowadzi badania rodziców kociąt odnośnie wad genetycznych. Dzięki temu mamy większą pewność, że kociak jest zdrowy.

Kociak powinien mieć co najmniej 12 tygodni, być zaszczepiony dwa razy, powinien być odrobaczony i mieć czip. Kupując dorosłego kota, który nie będzie przeznaczony do dalszej hodowli, sprawdź czy kocur jest kastrowany, a kotka sterylizowana.

Cena kociąt mco z rodowodem TICA wynosi około 1 500 do 2 000 zł. Cena zależy od rodowodu, przodków kota oraz od renomy hodowli jak również od tego czy kot będzie przeznaczony do hodowli. Jeśli przeglądając ogłoszenia skusi cię wyjątkowo niska cena, najpierw zbierz informacje i opinie o hodowli. Może się niestety okazać, że nie jest to kot rasowy. Mco można uzyskać również za darmo. Zdarzają się ogłoszenia osób, które z jakichś powodów muszą sprzedać kota za symboliczną kwotę lub oddać go w dobre ręce.