Devon rex - charakterystyka, usposobienie, pielęgnacja, ciekawostki

Kot jest zwierzęciem potrafiący okazać przywiązanie do opiekuna. Nie jest prawdą twierdzenie, że to samotnik kochający tylko pełną miskę. Wśród wielu ras tych czworonogów można znaleźć aktywne, ale i powściągliwe zwierzaki. Są i takie, które przejawiają wręcz psie usposobienie. Do tych ostatnich bez wątpienia należy devon rex. To wspaniały przyjaciel dla całej rodziny. Oprócz tego może pochwalić się niespotykanym wyglądem.

Nietypowa odmiana kota

Devon rex to młoda rasa kotów pochodząca z Anglii a konkretnie hrabstwa Devonshire. Cieszy się dość dużą popularnością w swoim kraju i poza jego granicami. Jej historia rozpoczyna się w 1960 roku, kiedy to Beryl Cox przygarnęła bezpańskiego kota. Zwróciła na niego uwagę gdyż miał nietypowe, kędzierzawe futro. Czworonóg nosił imię Kirlee i przejawiał charakter zbliżony do psa. To właśnie ten zwierzak dał początek nowej odmianie. W 1967 roku uznanej przez Międzynarodową Federację Felinologiczną. Natomiast od 1983 roku uznają ją wszystkie organizacje zrzeszające hodowców kotów. W Polsce devony pierwszy raz pojawiły się w 1993 roku.

Devon rex to kot małej lub średniej wielkości. I samce i samice dorastają do 30 cm wysokości. Prawidłowa waga kotek to 2-3 kg. Masa ciała kocurów to około 3-4 kg. Zwierzaki należące do tej rasy mogą wydawać się smukłe i szczupłe. W rzeczywistości jednak mają mocny, muskularny tułów oraz szeroką pierś. Kończyny długie i smukłe, ogon szpiczasty, gęsto pokrywa go sierść. Oczy nisko osadzone, szeroko rozstawione i owalne. Charakterystyczną cechą anatomiczną devonów są bardzo duże uszy. Mają szeroką podstawę i zaokrąglone końce. Skora znana jest już waga i ogólny wygląd można przejść do kolejnych ważnych kwestii.

Kot rasy devon rex praktycznie nie linieje, co dla wielu osób jest zaletą. Co ciekawe czasem na jego ciele występują łyse miejsca. Jeżeli nie powoduje to żadnych zmian skórnych, nie trzeba się tym martwić. Zazwyczaj jednak czworonoga całkowicie pokrywa krótka sierść. Jest delikatna i miękka w dotyku. U części osobników jest falista, u pozostałych kędzierzawa. Przyjęty wzorzec rasowy dopuszcza wszystkie typy umaszczenia. Tak samo jak wersje kolorystyczne, kot może być biały, szary itp. Powyżej przedstawiliśmy ogólny opis wyglądu devon rexa. Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na ten temat? Rzecz jasna są dostępne na naszej stronie.

Usposobienie rasy z Devonshire

Na pozytywne opinie o devonach wpływa między innymi ich charakter. Kocięta są towarzyskie i lubią być w centrum uwagi. Nie zmienia się to, gdy dorosną. Ponadto te czworonogi mają umiarkowany temperament i wesołe usposobienie. Bardzo mocno przywiązują się do osób otaczających je opieką. Jednakże każdy kot wybiera jednego członka rodziny, którego darzy największym zaufaniem. Lubi towarzyszyć mu nawet przy okazji wykonywania domowych obowiązków. Kiedy pupil jest zaniedbywany zabiega o uwagę. Chętnie demonstruje to melodyjnym miauczeniem. Źle znosi długą samotność. Staje się przez nią nieszczęśliwy.

Biały czy kolorowy rex jest odważny w stosunku do obcych. Doskonale dogaduje się z innymi zwierzakami domowymi. I wcale nie muszą być to koty. W zabawach zdarza mu się okazać niezadowolenie, lecz nie bywa agresywny. Dzięki temu dobrze współpracuje ze starszymi dziećmi. Opisywany kot nadaje się także dla osób starszych. Trzeba przy tym pamiętać, że kocięta są energiczne, co może być uciążliwe. Z wiekiem stają się nieco spokojniejsze, lecz pozostają ciekawskie. Zatem decyzję o zakupie należy dobrze przemyśleć. Co jeszcze warto wiedzieć o usposobieniu tych sympatycznych czworonogów?

Rasa devon rex odznacza się wysoką sprawnością fizyczną. Dorosłe koty są niezwykle skoczne. Ta umiejętność w połączeniu z wrodzoną ciekawością daje ciekawe rezultaty. Zwierzaki wejdą na każdą półkę, zajrzą do szafki czy kredensu. Do tego są bardzo inteligentne i szybką zapoznają się z różnymi sztuczkami. Przy odrobinie cierpliwości można nauczyć je aportowania. To nie jedyna iście psia cecha. Devony są na tyle odważne, że przystosują się do spacerów na smyczy. Więcej informacji o wychowaniu rexsów i ich charakterze znajduje się na naszej stronie. Tu przechodzimy do sprawdzenia jak wygląda pielęgnacja i czy koty są podatne na choroby.

Długość życia i cena devon rexa

Wspominaliśmy już, że kot rasy devon praktycznie nie linieje. W związku z tym utrzymanie sierści w dobrym stanie nie jest trudne. Można ją czesać delikatną szczotką, choć wystarczy przecieranie miękką szmatką. Pielęgnacja to, zatem przede wszystkim regularne kontrolowanie oczu i uszu. I czyszczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Od czasu do czasu należy także przycinać pazury. Każdy właściciel tego kota musi wiedzieć, że ma on podwyższoną temperaturę ciała. Przez to jest wrażliwy na zimno i wilgoć. Ważne jest, więc unikanie przeciągów. Zwierzak nie powinien samodzielnie zwiedzać okolicy jesienią i zimą.

W kwestii żywienia devon rex w zasadzie nie różni się od innych ras. Bez problemu zje gotowy pokarm. Trzeba tylko zadbać by był dobrej jakości. Można także zastosować u niego dietę typu BARF. Podawać surowe mięso wraz ze skórami i tłuszczem. Dla ścisłości musimy dodać, że tego typu dieta jest kontrowersyjna. Część lekarzy weterynarii jest jej przeciwna. Inni w stosunku do niej zachowują dystans. Sterylizowanym i kastrowanym zwierzakom zaleca się podawanie specjalnej karmy. Bez niej mogą tyć. Nasz opis rasy devn rex nieuchronnie zbliża się do końca. Pozostało sprawdzić jak wygląda kwestia zdrowia i ceny, jaką proponuje hodowla.

Przedstawiciele rasy devon rex są długowieczni. Średnia długość życia w ich przypadku wynosi 20 lat. To znakomity wynik, zważywszy na to z jak nietypową odmianą mamy do czynienia. Trzeba też wiedzieć, że koty są odporne na choroby. Bardzo rzadko pojawia się u nich kardiomiopatia przerostowa. Jeszcze rzadziej dysplazja biodrowa. Jaka jest cena kociąt z rodowodem? Hodowla z nienaganną reputacją sprzedaje zwierzaki za 2000-3000 zł. Po rozwinięcie informacji o rasie devon rex zapraszamy na naszą stronę. Publikujemy także ciekawostki, opinie i cenne porady. Warto skorzystać z tych materiałów.