Pielęgnacja sierści - artykuły pielęgnacyjne, kosmetyki, sposoby pielęgnacji

Jak częsta musi być pielęgnacja sierści zwierząt domowych? To zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to gatunek czworonoga i rodzaj jego okrywy włosowej. Rasy długowłose potrzebują częstszych i intensywniejszych zabiegów niż te z krótkimi włosami. Każdy opiekun musi też znać sposoby pielęgnacji, stosowane kosmetyki oraz przybory. Wszystkie informacje na te tematy można znaleźć w artykułach opublikowanych na naszej stronie.

Dbanie o sierść kota

Pielęgnacja sierści należy do podstawowych obowiązków każdego opiekuna i opiekunki zwierzaka domowego. Dotyczy przede wszystkim psów i kotów, ale oczywiście nie tylko. To także dbanie o okrywę włosową, chomików, świnek morskich, szynszyli czy królików. Pielęgnacja sprowadza się do kilku ważnych zabiegów. Pierwszym jest regularne wyczesywanie przystosowanymi do tego przyborami. Kolejne działania, choć niewykonywane u wszystkich gatunków, to kąpiele. Z wykorzystaniem preparatów przygotowanych z myślą o danych zwierzętach. Do opisywanych zabiegów trzeba dodać przycinanie sierści.

Na początek nieco szczerzej opisujemy pielęgnację sierści kota. Warto wiedzieć, że okrywa włosowa mruczących czworonogów przybiera zazwyczaj jedną z czterech form. Mamy tu na myśli:

  • sierść gęstą oraz krótką odznaczającą się dużą ilością podszerstka,
  • sierść gęstą oraz długą również odznaczającą się dużą ilością podszerstka,
  • okrywę włosową krótką i rzadką z niewielką ilością podszerstka,
  • okrywę włosową długą i rzadką również z niewielką ilością podszerstka.

Do każdego z podanych rodzajów sierści trzeba dobrać odpowiednie przybory i preparaty.

Każdego kota należy regularnie czesać. Rasy krótkowłose zazwyczaj raz w tygodniu, te z długą sierścią częściej. Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu a czasem nawet częściej. Zapobiegnie to powstawaniu kołtunów, w których mogą zalęgnąć się pasożyty. Do wyczesywania kotów stosowane są szczotki, grzebienie, zgrzebła, rękawice oraz furminatory. Należy je dobierać do rodzaju okrywy włosowej i podszerstka. Mruczących czworonogów zazwyczaj nie należy kąpać. Jeśli jednak jest to konieczne trzeba zaopatrzyć się w szampony o specjalnym składzie i odpowiednim pH. Więcej o pielęgnacji kociej sierści można dowiedzieć się na naszej stronie.

Pielęgnacja sierści i skóry psa

Zaniedbana sierść u zwierzaka domowego może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób. Dlatego regularna pielęgnacja jest tak ważna. Jeśli chodzi o dbanie o psa zawsze trzeba pamiętać by:

  • regularnie czesać czworonoga, jeśli ma krótką sierść, raz w tygodniu, jeśli długą to częściej,
  • kąpać pupila używając do tego szamponu dopasowanego do długości, rodzaju i koloru sierści,
  • regularnie obcinać sierść psa, jeśli jest to rasa szorstkowłosa lub prawie nieliniejąca.

Opiekunowie psa mogą samodzielnie przycinać jego okrywę włosową. Potrzebny jest do tego trymer oraz spora wprawa.

Psy długowłose, podobnie jak koty, trzeba wyczesywać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Jest to sposób na usuwanie martwych włosów okrywowych i podszerstka. Dzięki temu podczas linienia zwierzaka nie pokryją wszystkich powierzchni w domu lub mieszkaniu. Ponadto nie powstaną kołtuny, które są bardzo trudne do rozplątania. Do czesania psów wykorzystywane są szczotki, grzebienie, furminatory. Te do długiej sierści nie sprawdzą u psów krótkowłosych, w odwrotną stronę działa ta sama zasada. Warto tu dodać, że wspomniany już trymer nie tylko skraca, ale też usuwa martwe włosie.

Jeżeli opiekun nie ma w tym doświadczenia, nie powinien samodzielnie obcinać sierści psa. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z usług salonu groomerskiego. Natomiast kąpanie można bez przeszkód wykonywać w domowych warunkach. Trzeba tylko dobrać odpowiedni szampon. Przede wszystkim taki, który nie podrażni skóry czworonoga. Na sklepowych półkach można znaleźć produkty wyłącznie pielęgnacyjne, weterynaryjne, antyalergiczne. Dostępne w wersjach, które zadowolą rasy długowłose i krótkowłose. Rozwinięcie wszystkich tematów poruszonych w tym artykule znajduje sięw pozostałych artykułach na naszej stronie.