Chorwackie rasy psów - lista ras psów pochodzących z Chorwacji

Chorwacja jest krajem niezwykle atrakcyjnym dla turystów. Zachwyca malowniczym krajobrazem, zabytkami oraz piękną pogodą. Nic, zatem dziwnego, że co roku odwiedza ją wielu naszych rodaków. Poza tym opisywany kraj szczyci się pysznym jedzeniem oraz znakomitymi piłkarzami. Warto też wiedzieć, że istnieją ciekawe chorwackie rasy psów. Każdą z nich wymieniamy i krótko opisujemy w poniższym artykule. 

Psy pochodzące z Chorwacji

Chorwackie rasy psów są reprezentowane przez czworonogi pasterskie i gończe. Tworzą niedużą, ale interesującą grupę. Zalicza się do niej siedem odmian czworonogów. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, w skrócie FCI, uznaje sześć z nich. Natomiast jedna została zatwierdzona jedynie przez Chorwacki Związek Kynlogiczny. Najbardziej znany chorwacki pies to bez wątpienia dalmatyńczyk. Jakie jeszcze zwierzaki można wymienić? Na liście znajduje się owczarek chorwacki, gończy chorwacki, gończy istryjski krótko i szorstkowłosy, tornjak. Zestawienie zamyka mały pies medimurski i to on nie jest uznawany przez FCI.

Czas na podstawowe informacje o poszczególnych, chorwackich czworonogach. Na początek dalmatyńczyk. Rasa została rozsławiona przez animację „101 dalmatyńczyków”. Dorosły samiec jest duży, dorasta do 56-61 cm wysokości i waży 27-32 kg. Suczki w kłębie osiągają 54-59 cm a ich waga to 24-29 kg. Sierść dalmatyńczyków jest krótka, lśniąca i gęsta a w dotyku twarda. Umaszczenie czysto białe z czarnymi albo brązowymi, wyraźnymi cętkami. Plamki są mniejsze na głowie, kończynach i ogonie. Psy są oddane i energiczne a ich charakter przyjacielski i łagodny. Szczeniaki z rodowodem kosztują 2500-3500 zł.

Choć mniej znany od dalmatyńczyka, owczarek chorwacki zbiera dobre opinie wśród miłośników psów. Jest aktywny, inteligentny i chętny do współpracy z opiekunem. Ponadto ma zrównoważone usposobienie. Ten owczarek to czworonóg o średnim rozmiarze. Samce i samice dorastają do 40-50 cm wysokości w kłębie a ich waga utrzymuje się w przedziale 13-20 kg. Sierść mają dwuwarstwową, grubą i gęstą. Włos okrywowy falisty albo skręcony, podszerstek obfity. Umaszczenie przeważnie czarne, wzorzec dopuszcza niewielkie białe znaczenia. W naszym kraju nie funkcjonuje żadna hodowla tej rasy.

Pozostałe chorwackie rasy psów – opis i cena

Tornjak to bardzo ładna, chorwacka rasa. Psy przybierają duże rozmiary, samce dorastają do 65-70 cm w kłębie a samice osiągają 60-65 cm. Wykształcają długą lub półdługą sierść, prostą i gęstą. Zwierzaki są zazwyczaj łaciate. Dominuje biel z podpalanymi czarnymi lub wilczatymi łatami. Tornjaki są zrównoważone, odważne i przyjazne. Osobnik z rodowodem kosztuje około 5000 zł. Kolejny interesujący nas czworonóg to gończy chorwacki. Należy do ras średnich, pies ma 50-56 cm w kłębie a suczka 47-53 cm. Waga to dla obu płci 20-25 kg. Czworonogi mają krótką, gęstą i przylegającą do ciała sierść.

Szata gończego chorwackiego przybiera barwę rudą do pszenicznej. Pojawiają się białe znaczenia na głowie, szyi i łapach. W zasadzie każdy pies tej rasy ma żywiołowy, przyjacielski i czuły charakter. Cena jest trudna do ustalenia, bowiem niewiele tych zwierzaków występuje w naszym kraju. Czym wyróżnia się kolejny czworonóg, czyli mały pies medimurski? Opis warto zacząć od wyglądu. Przedstawiciele rasy dorastają do 28-33 cm wysokości. Mają półdługą sierść w często wilczastej, rudej albo czarnej podpalanej maści. I szczeniaki i dorosłe psy są posłuszne, inteligentne i ruchliwe. Przywiązują się do opiekunów.

Na koniec pozostały gończe istryjskie krótko i szorstkowłose. Ich hodowla jest popularna w Chorwacji a rasy różnią się w zasadzie tylko wielkością i rodzajem sierści. Pierwsze psy dorastają do 46-58 cm a ich waga to 16-24 kg. Drugie są nieco mniejsze, ich wysokość to 44-56 cm, waga 18-20 kg. Umaszczenie obu odmian jest białe z pomarańczowymi znaczeniami albo cętkami. Gończe szorstkowłose mają półdługą i twardą sierść. U psiaków krótkowłosych jest delikatna i gęsta. Usposobienie opisywanych psów jest pogodne i spokojne. Szczegółowe informacje i opinie o chorwackich rasach psów znajdują się na naszej stronie.