Akcesoria do akwarium - lista artykułów, niezbędnych do urządzenia akwarium

Ryby akwariowe to nie tylko ozdoba mieszkania lecz także świetne hobby i relaksujące zajęcie po pracy. Dbałość o akwarium wymaga szeregu akcesoriów, w które musimy się zaopatrzyć zakładając akwarium. Są one niezbędne zarówno do małego jak i do dużego akwarium i służą do utrzymania właściwej kondycji wody. Doradzimy jakie akcesoria kupić do akwarium i na co zwrócić uwagę odwiedzając sklep akwarystyczny.

Zakładamy akwarium i wybieramy akcesoria do akwarium

Założenie akwarium trzeba dobrze zaplanować. Decydujemy przede wszystkim jaki rodzaj akwarium chcemy mieć i gdzie będzie stało. Duże akwarium sporo waży, dlatego też należy upewnić się, czy strop je wytrzyma. Akwarium musi stać w miejscu pozwalającym na wygodną obsługę oraz dobrym dla rybek i roślin. Musi ono stać w pobliżu gniazdka elektrycznego i w miejscu zacisznym, nie w słońcu, aby rybki akwariowe czuły się dobrze. Akwarium musi stać na takie wysokości, aby łatwo było spuszczać z niego wodę, czyścić i przede wszystkim, aby stanowiło ozdobę mieszkania i było dobrze widoczne. Mając wszystko zaplanowane możemy zakupić akwarium i osprzęt. Kiedy już wszystko jest gotowe kupujemy rośliny, a następnie rybki akwariowe.

Początkujący mogą od razu zakupić zestaw, który zawiera odpowiedni osprzęt. Cena zestawu zaczyna się od około 300 zł za małe akwarium i dochodzi do kilku tysięcy zł za duże akwarium z szafką. Każdy zestaw obejmuje takie wyposażenie jak:

  • filtr,
  • grzałka,
  • oświetlenie.

Droższy zestaw posiada również szafkę pod akwarium, która wytrzyma jego ciężar, zaś pozostały osprzęt jest bardziej zaawansowany.

Najbardziej przydatne akcesoria do akwarium

Małe akwarium może stać na komodzie, jednak dla dużego akwarium niezbędna jest solidna szafka, która utrzyma jego ciężar. Szafka ma optymalną wysokość, tak aby akwarium stało na odpowiednim poziomie. Ponadto można w niej przechowywać osprzęt i gadżety akwarystyczne. Cena szafek pod akwarium zaczyna się od około 130 zł i dochodzi do kilkuset zł.

Pokrywa do akwarium jest niezbędna, gdyż niektóre rybki potrafią wyskakiwać. W pokrywie najczęściej zamontowane jest oświetlenie. Zestaw zawiera akwarium z pokrywą. Cena pokrywy zaczyna się od około 70 zł i może dochodzić do 450 zł. Cena zależy od wielkości pokrywy i rodzaju lampy.

Akcesoria akwarystyczne obejmują także filtr, który jest niezbędny w celu utrzymania wody w czystości. Bez filtra w wodzie w akwarium szybko mnożą się glony, które pogarszają parametry wody, co grozi utratą roślin czy rybek. Filtr wyłapuje zanieczyszczenia jak glony i szkodliwe substancje. Do małego akwarium wystarczy prosty filtr wewnętrzny lub zewnętrzny filtr kaskadowy. W większych zbiornikach stosuje się filtry kubełkowe, zaś w największych przelewowe. Cena filtrów wewnętrznych kształtuje się od kilkunastu zł do około 150 zł. Filtry kaskadowe kosztują do 25 zł, zaś filtry kubełkowe od około 50 zł. Ceny filtrów zewnętrznych dochodzą do około 1500 zł.

Optymalna temperatura akwarium powinna wynosić w granicach 23 – 26oC. Temperaturę w akwarium i moc grzałki ustalamy w zależności od wymagań rybek. Warto pamiętać, że również oświetlenie i filtr zwiększają temperaturę wody. Najlepiej wybierać grzałkę z termostatem. Grzałka do akwarium kosztuje około 20 zł.

Światło jest niezbędne dla akwarium, gdyż umożliwia roślinom fotosyntezę. Jednak nie może to być światło słoneczne, które zwiększa produkcję glonów. Oświetlenie akwarium zależy od tego czy akwarium będzie słodkowodne czy morskie. Jako oświetlenie stosuje się świetlówki lub lampy led. Przy wyborze ważna jest ilość światła, barwa, zakres widmowy i temperatura barwowa światła. Oświetlenie akwarium pełni także rolę dekoracyjną.

Dodatkowe niezbędne gadżety akwarystyczne to:

  • siatka do odławiania rybek,
  • czyścik do szyb,
  • termometr,
  • wąż do wymiany wody,
  • szczypce do roślin,
  • odmulacz.

Do tego dochodzą gadżety ozdobne. Prócz roślin i podłoża w akwarium umieszczamy również ozdobne kamienie czy korzenie. Za tylną szybą akwarium umieszczamy tło, które stanowi dodatkowy element dekoracyjny.