Zabawa ze zwierzętami - najciekawsze pomysły na aktywność z czworonogiem

Opieka nad domowym czworonogiem obejmuje kilka zadań. Opiekunowie muszą dbać o jego zdrowie. Niezbędne jest, więc podawanie odpowiedniej karmy i zapewnienie dostępu do wody. Do tego dochodzą szczepienia, wizyty kontrolne u weterynarza, pielęgnacje sierści. Równie ważną kwestią jest codzienna zabawa ze zwierzętami. Dlaczego ma tak duże znaczenie? Jakie przybiera formy? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Rola zabawy z psem i kotem

Zabawa ze zwierzętami to jeden z elementów opieki, o którym nie można zapominać. Dlatego, że ma ogromny wpływ na życie samych czworonogów oraz ich opiekunów. Przedłużająca się nuda negatywnie odbija się na pupilach. Psy czy koty stają się osowiałe i smutne. Swoją frustrację mogą okazywać poprzez niszczenie domowych sprzętów. Najlepszym sposobem by temu zapobiec jest zapewnieni im rozrywki. Jeśli zaś chodzi o człowieka, to zabawa sprawia czystą przyjemność.  Zachęca do ruchu i częstego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Daje też możliwość zbudowania trwałej, przyjacielskiej relacji ze zwierzakiem.

Dlaczego jeszcze warto bawić się ze zwierzętami? Dlatego, że takie spędzanie czasu pozwala na rozładowanie negatywnych i pozytywnych emocji czworonoga. Szczęśliwy pupil jest spokojniejszy, ma lepszy apetyt. Gdy jego potrzeby emocjonalne zostaną zaspokojone nie będzie rozrabiał. To z kolei przełoży się na jego dobre samopoczucie. Natomiast ten stan jest niezwykle ważny pod kątem zdrowia fizycznego i psychicznego. Nawet, jeśli opiekunowie są zmęczeni po pracy, muszą poświęcić czas swoim zwierzętom. Zabawa, choć przyjemna, to taki sam obowiązek jak karmienie, leczenie czy zapewnianie dachu nad głową.

Powyższe przykłady to nie jedyne zalety spędzania czasu ze zwierzętami. Trzeba dodać, że:

  • zabawa ze szczeniakiem czy małym kotem pozwala mu poznać świat i rozwinąć się fizycznie,
  • różne aktywności pomagają rozwinąć koordynację i szybkość zwierząt,
  • zabawa pozwala zaspokoić naturalne instynkty czworonogów jak chociażby polowanie,
  • w przypadku psów, zabawa umożliwia socjalizacją z innymi osobnikami.

Informacje podane do tej pory wyraźnie pokazują, że nie można lekceważyć zabawy ze zwierzętami. Po rozwinięcie tych tematów zapraszamy na naszą stronę.

Jak wygląda zabawa ze zwierzętami?

Ciekawa zabawa z psem czy kotem przybiera różne formy. W niemal każdej przydają się pewne akcesoria. W przypadku mruczków warto stosować muszki do gryzienia wykonane z różnych materiałów. Sprawdzają się także wędki, tunele do przechodzenia. W każdym domu zamieszkałym przez kota niezbędny jest też drapak. Zabawki dla psów to na przykład piłki, liny do przeciągania, frisbee. Trzeba przy tym pamiętać, że zabawy ze szczeniakiem czy młodym kotem muszą być delikatniejsze niż z dorosłym osobnikiem. Wspomnieliśmy już akcesoria, czas, więc na popularne aktywności.

Trudno stwierdzić, która zabawa jest najlepsza dla psa. To zależy od rasy, wielkości i temperamentu zwierzaka. Zawsze jednak musi być ciekawa i angażująca. Do takich aktywności należy na przykład:

  • przeciąganie liny zakończonej piłką lub bez niej, to dobra zabawa dla dużych i średnich psów,
  • rzucanie frisbee polegające na współpracy psa i człowieka, buduje kondycję czworonoga,
  • rzucanie patyka i piłki połączone z nauką aportowania to świetna zabawa dla małych ras,
  • przemierzanie toru z przeszkodami dopasowanymi do wielkości i szybkości psa.

Oczywiście nie trzeba ograniczać się tylko do wymienionych zabaw.

Zabawki przydają się również podczas spędzania czasu z małym czy dorosłym kotem. Szczególnie ceniona okazuje się wędka. Dzięki niej pupil może polować na ruchomy cel a to jedna z jego ulubionych aktywności. Co ciekawe kota można nauczyć przynosić zdobycz. Tu z kolei sprawdzają się wspomniane już myszki. Mruczki uwielbiają także różnego rodzaju tunele i oczywiście kartony. Można też po prostu bawić się z nimi w ganianego. Jeśli oczywiście pozwalają na to warunki mieszkaniowe. W tym artykule przedstawiliśmy tylko kilka przykładowych zabaw. Po więcej interesujących pomysłów zapraszamy na naszą stronę.