Sprzątanie po zwierzętach - sposoby, akcesoria, porady

Czworonogi wnoszą wiele radości do życia opiekunów. Trzeba jednak pamięta, że zajmowanie się nimi to obowiązek składający się z wielu czynności. Prawidłowego karmienia, kontrolnych wizyt u weterynarza, zapewniania ruchu. Bardzo ważne jest także sprzątanie po zwierzętach. Przybierające rożne oblicza w zależności od gatunku. Jak ta kwestia wygląda w przypadku psów i kotów? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym i innych naszych artykułach.

Porządki po psie

Sprzątanie po zwierzętach domowych odgrywa ważną rolę. Przede wszystkim, dlatego, że ich odchody są dla ludzi niebezpieczne. Mogą być, bowiem siedliskiem chorób. Szczególnie, gdy czworonogów nie był odrobaczany. Jak zatem wyglądają porządki po psie? Jak wiadomo ten zwierzak załatwia się na spacerze. Najczęściej wybiera do tego celu trawnik. Kupa, którą po sobie zostawia powinna zostać usunięta przez właściciela. Za niesprzątnięte psie ekskrementy opiekunowi grozi mandat. Wystawiany na podstawie art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

O wysokości mandatu dla właściciela psa decydują gminne przepisy. Jednakże sprzątać trzeba nie tylko z uwagi na kary. Przestrzeń publiczna pełna odchodów jest niebezpieczna dla bawiących się dzieci. Ponadto jest zwyczajnie nieestetyczna. Zatem ekskrementy należy zbierać i wyrzucać do specjalnych koszy na śmieci lub kontenerów na zmieszane odpady. Czego użyć do ich usunięcia? Podstawą są wygodne w użyciu woreczki. Do dyspozycji są różne wersje w tym zapachowe. Można zaopatrzyć się w same worki lub też wersje z podajnikami. Co ważne istnieją odmiany w pełni biodegradowalne.

Wiele osób odczuwa spory dyskomfort przy sprzątaniu po psie. Zatem same woreczki nie będą dla nich najlepszym rozwiązaniem. Dlatego też, na spacerze warto mieć przy sobie łapkę do zbierania odchodów. To zbierak z otwierającą się komorą, do której trafiają odchody. Do wyboru są wersje wyposażane w worki, dzięki czemu nie trzeba ich myć po każdym użyciu. Równie higienicznym rozwiązaniem jest zastosowanie pewnego zestawu. Składającego się z miotły lub grabek i zamykanej szufelki. Dokładniejsze opisy oraz ceny wspomnianych i innych akcesoriów do sprzątania można znaleźć na naszej stronie.

Sprzątanie po zwierzętach żyjących w domu

Sprzątanie po kocie wychodzącym z domu jest niemal niemożliwe, bowiem zwierzak chodzi własnymi ścieżkami. Zwyczajnie nie da się go upilnować. Wielu opiekunów zamienia trawnik przed domem w ogrodzony wybieg. W takiej sytuacji zwierzak może się załatwiać poza budynkiem, ale nie musi. Tak czy inaczej trzeba zapewnić miejsce do tego. Zazwyczaj kocią toaletą jest kuweta stojąca w domu. To w niej czworonóg sika i zakopuje kupy. Zatem sprzątanie tak naprawdę zaczyna się od wyboru kuwety. Musi być dopasowana do wieku i wielkości kota. Tak by korzystanie z niej nie sprawiało mu problemów.

W sklepach zoologicznych dostępne są kocie kuwety różnego typu. Podstawowy podział obejmuje wersje otwarte i zamknięte. Te drugie cieszą się powodzeniem wśród opiekunów, ale nie każdy kot lubi z nich korzystać. Oba modele mogą być wyposażone w funkcję samooczyszczenia. Składają się z dwóch komór i sitka. Kocia kupa zostaje przeniesiona do innej komory niż żwirek. Kolejną opcją jest kuweta z filtrem węglowym pochłaniającym nieprzyjemne zapachy. Nie można zapominać, o materiale, z jakiego powstają opisywane toalety. Najczęściej jest to plastik, ale do kupienia są też odmiany ceramiczne.

Rzecz jasna sama kuweta to nie wszystko. Potrzebny jest także wspomniany już żwirek. Gdy kot załatwia się zasypuje w nim odchody. Jeśli chodzi o główne odmiany to do dyspozycji są żwirki niezbrylające i zbrylające. W pierwszym przypadku, gdy zwierzak sika, mocz wnika w piasek, ale nie zmienia konsystencji. W drugiej opcji piach po zetknięciu się z wilgocią tworzy zbite grudki. Ponadto trzeba wiedzieć, że istnieją produkty syntetyczne i naturalne. Pierwsze to głównie żwirek silikonowy. Natomiast drugie to wkłady bentonitowe, drewniane czy kukurydziane. Akcesoria do sprzątania po kotach szerzej opisujemy na naszej stronie.