Karmienie kociąt - informacje, porady, domowe produkty, najlepsze karmy

Jak sprawić by kocięta były zdrowe i szczęśliwe? Najważniejsze jest podawanie im zbilansowanych pokarmów. Takich, które w pełni pokryją zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dzięki temu zwierzaki będą rozwijały się prawidłowo. W tym miejscu pojawiają się istotne pytania. Czym żywić małego kota? Jaka jest optymalna częstotliwość karmienia? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Zdrowe karmienie kociąt

Na czym polega prawidłowe żywienie małych kotów? Odpowiedź na to pytanie składa się z kilku elementów. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że w pierwszych tygodniach życia kotki żywią się wyłącznie mlekiem matki. Taki pokarm powinny otrzymywać jak najdłużej. Zazwyczaj do około 6-8 tygodnia po urodzeniu. Jednakże w okolicach 4 tygodnia życia należy zacząć stopniowo dokarmiać i przyzwyczajać je do stałych pokarmów. 

Najlepiej sprawdzają się rozwidnione suche karmy. Dzięki nim układ pokarmowy kota zacznie się przyzwyczajać do innego jedzenia. Po 8 tygodniu życia będzie już przystosowany do jego trawienia.

Po 8 tygodniach życia kotek zazwyczaj jest oddzielany od matki i trafia do nowego właściciela. Opiekun musi wiedzieć, czym karmić malucha. Przede wszystkim każdy kot to mięsożerca. Zatem fundamentem diety jest ten produkt. Mięso to źródło kilku niezbędnych składników odżywczych. Kocięta czerpią z niego duże ilości białka i wapnia. Zapotrzebowanie jest większe niż u dorosłych kotów. Rozwój zapewniają znajdujące się w pokarmie tłuszcze nasycone i nienasycone, witaminy i mikroelementy. To absolutna podstawa, ale też nie koniec listy najważniejszych składników znajdujących się w jedzeniu.

W mięsie przygotowanym dla młodych kotów musi znajdować się tauryna. Oczywiście jest to równie ważny składnik dla dorosłych czworonogów. Odpowiada miedzy innymi za prawidłowe funkcjonowanie wzroku i serca zwierzaka. Niezbyt wskazane jest natomiast karmienie kociąt krowim mlekiem. Dotyczy to przede wszystkich maluchów przyzwyczajonych już do jedzenia pokarmów stałych. Więcej informacji o składnikach odżywczych w kociej diecie znajduje się na naszej stronie. Tymczasem w tym artykule sprawdzamy, co najchętniej jedzą kotki i jak często.

Czym żywić małego kota?

Wiadomo już, jakie składniki odżywcze powinien dostarczać pokarm dla kotka. Teraz skupimy się na tym, co należy dawać mu do jedzenia. Z cała pewnością nie może być to domowe, ludzkie jedzenie. Niewskazane są również zboża. Opiekun może za to samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego pupila. Najlepiej wybierać mięso wołowe lub wieprzowe. Uzupełnieniem diety może być sparzony lub gotowany drób. Jednakże decydując się na żywienie kotów samodzielnie tworzonymi posiłkami, trzeba się do tego przygotować. Dowiedzieć się jak bilansować posiłki by zawierały wszystkie niezbędne składniki. Istotnych wskazówek w tym temacie udzielamy na naszym portalu.

Najczęściej karmienie kociąt odbywa się przy pomocy gotowej karmy. W sklepach zoologicznych, marketach czy przychodniach weterynaryjnych można ją kupić bez problemu. Do dyspozycji jest karma sucha w postaci chrupek oraz wersja mokra. Saszetki lub puszki zawierające mięso. Zwierzaki domowe z chęcią spożywają takie pokarmy. Co najważniejsze kotek dostaje wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Warto też wiedzieć jak karmić czworonoga. Karmę podaje się w zawsze czystej, ceramicznej lub metalowej misce. Ustawia się ją z dala od kuwety w ustronnym miejscu.

Na koniec opowiemy jak często należy karmić kotka. Żołądek młodych czworonogów jest malutki. Dlatego jedzą niewiele, ale często. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie 4 małych posiłków dziennie, najlepiej w regularnych odstępach czasu. Poza wyznaczonymi godzinami nie należy dokarmiać zwierzaków. Można też karmić kotka 3 razy dziennie a do tego pozostawiać w misce nieco suchej karmy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji malucha. To podstawowe porady dotyczące żywienia kociąt. Tę tematykę rozszerzają inne artykuły opublikowane na naszym portalu. Każdy opiekun kota znajdzie w nich cenne wskazówki.