Umaszczenie kota - najczęściej spotykane kolory futra kociąt

Wszystkie kotki to niepowtarzalne zwierzęta nie tylko z uwagi na charakter. Choć wszystkie pochodzą od szarego kota nubijskiego, każdy czworonóg ma inny kolor sierści. Nawet barwy podobne na pierwszy rzut oka zawsze nieco się różnią. Kombinacji jest cała masa, ciężko wszystkie zliczyć. Można jednak podać podstawowe maści kotów, i dachowych i domowych. Właśnie tym tematem zajmujemy się w poniższym artykule.

Maści kotów – podstawowy podział

Zanim opiszemy kolory futra garść istotnych informacji. Otóż umaszczenie kota jest też określane, jako maść lub ubarwienie sierści. To ni mniej, ni więcej tylko uwarunkowane genetycznie barwy okrywy włosowej zwierzęcia. Poza doborem naturalnym na odcień umaszczenia współczesnych kotów mają również wpływ procesy hodowlane. Podstawowy podział obejmuje dwie grupy sierści, jasne i ciemne. Poszczególne kolory i typy umaszczenia mogą występować w dowolnych konfiguracjach. To, dlatego występują liczne kombinacje barw, nierzadko bardzo nietypowe. Takie jak chociażby przepiękny tricolor, o którym jeszcze opowiemy.

Za ciemne umaszczenie kota odpowiada specjalny gen regulujący intensywność koloru okrywy włosowej. W tej grupie występuje sześć podstawowych barw. Sierść kociąt może, więc być:

  Czarna lub w kolorze czekoladowym,
 • Cynamonowa oraz ruda,
 • Występuje też umaszczenie rude bazujące na bursztynowym oraz bursztynowe, ale tylko u norweskich kotów leśnych.
 • W większości przypadków barwa nie jest związana z płcią kota. Jednym z wyjątków jest kolor rudy. Częściej występuje u samców niż u samic. By kotka była ruda musi otrzymać to w genach od obu rodziców. Tymczasem u kocurów wystarczy przekazanie genu od jednego z rodziców. Stąd takie a nie inne zróżnicowanie.

  Za jasne umaszczenie kota odpowiadają dwa geny. Pierwszym jest ten regulujący intensywność danego, ciemnego koloru. Wraz z nim występuje gen warunkujący rozjaśnienie wspomnianej barwy. Dzięki temu pojawia się taki odcień jak:

  • Niebieski po rozjaśnieniu czarnego,
  • Liliowy po rozjaśnieniu czekoladowego,
  • Kremowy po rozjaśnieniu rudego lub bazujący na bursztynowym,
  • Morelowy i płowy po rozjaśnieniu cynamonowego,
  • Karmelowy wywodzący się z liliowego, niebieskiego i płowego oraz bursztynowy, ale tylko u norweskich kotów leśnych.

  Kocie kolory futra – kombinacje barw

  Jednolita barwa kociego futra zdarza się stosunkowo często. Wiele osób ma zwierzaka w jednym kolorze, inni widzieli zdjęcia lub na żywo. Równie a może i częstszym zjawiskiem są kombinacje barw. Bardzo ładnie wygląda sierść szylkretowa występująca i u dachowych i u rasowych kociąt. Jest to typ umaszczenia, w którym występują łaty, cętki lub wymieszane włosy w dwóch kolorach. Na przykład czarne i rude w najrozmaitszych odcieniach. Bardzo ciekawy jest też tak zwany tricolor. Jest to maść szylkretowa z dodatkiem koloru białego. Warto wiedzieć, że obie opisane odmiany bardzo rzadko występują u kocurów. To kolejny z wyjątków dotyczących barw i płci.

  Następne często spotykane umaszczenia to dymne, srebrzyste cieniowane i muszlowe. Wyjaśnienie tych tajemniczych terminów jest bardzo proste. W tym typie każdy okrywowy włos jest dwubarwny. Podstawa jest biała a zakończenie przybiera jedną lub kilka innych barw. O przyporządkowaniu do konkretnego rodzaju decyduje stopień zabarwienia. Włosy dymne są zabarwione w 2/3, cieniowane w 1/3 a muszlowe w 1/8. Warto też przejrzeć zdjęcia srebrzystego umaszczenia kociąt. Charakteryzuje się tym, że podstawa włosa jest ruda lub kremowa a zakończenie czarne lub niebieskie. Występuje w wersji cieniowanej i muszlowej.

  Powyżej przedstawiliśmy podstawowe barwy jasne i ciemne oraz kilka najpopularniejszych kombinacji. Należy jednak pamiętać, że była to tylko niewielka część. Kocie umaszczenie kryje znacznie więcej niespodzianek. Może być łaciate lub typu arlekin. Sierść występuje w wersji bicolor albo van. Niezwykle piękne są kotki odznaczające się maścią typu pręgowanego, cętkowanego lub tygrysio pręgowanego. Opisy wymienionych jak i pozostałych kombinacji barw opublikowaliśmy na naszej stronie. Gorąco zachęcamy by się z nimi zapoznać.