Karp koi - opis, zdjęcia, wymagania, opinie, porady

Każdemu kojarzą się piękne ryby przypominające karpia znane ze sztuki japońskiej. Jest to japoński karp koi, uchodzący za najdroższą rybę świata. Ryby te są chętnie hodowane zarówno w akwariach jak i stawach czy oczkach wodnych. Co ciekawe ryby można hodować w naszym klimacie. Karpie koi rozpoznają opiekuna, podpływają do niego i pozwalają się głaskać. Pielęgnacja karpia koi nie jest trudna, lecz wymaga on bardzo dużego zbiornika. Podpowiemy, gdzie znajdziesz karpia koi na sprzedaż i jaka jest cena. Wyjaśnimy jak zbudować optymalne oczko wodne dla karpi koi.

Karp koi

Hodowla karpi koi

Hodowla karpi koi rozpoczęła się w Japonii w XIX wieku. Prawdopodobnie karpie dotarły do Japonii z Chin. Hodowano je w jeziorach i zbiornikach wodnych w regionie słynącym z uprawy ryżu. Gdy pojawiły się mutacje barwne karpia zaczęto je selekcjonować i krzyżować. Karp koi nie jest jadalny, hoduje się go wyłącznie dla ozdoby. Hodowla karpia koi w Japonii jest bardzo popularna. Karpie mają rodowody i biorą udział w zawodach i wystawach. Najdroższe osobniki, zwycięzcy wystaw, osiągają zawrotne ceny.

W Polsce karpie koi hodowane są w stawach i oczkach wodnych. Istnieje sporo hodowli, które oferują karpie koi na sprzedaż. Cena karpi koi jest bardzo różna i zależy od wielkości, deseniu, kolorów oraz od tego czy są hodowane w Polsce czy sprowadzane z zagranicy. Cena karpia koi waha się od około 60 do 500 zł w zależności od wielkości. Cena najlepszych osobników dochodzi do kilku tysięcy zł.

Rodzaje i odmiany karpia koi

Japoński karp koi występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Podstawowe kolory to biały, czarny, czerwony, żółty, niebieski, i kremowy. Odmiany dzielą się na matowe i metaliczne. Najpopularniejsza odmiana to kohaku, czyli ryba śnieżno biała w czerwone łaty. Z kolei odmiana showa sanshoku ma czerwony i biały wzór na czarnym tle. Bekko to czerwony, biały lub żółty karp z czarnym wzorem.

Bardzo ciekawa odmiana koi to weloniasty karp butterfly. Został on wyhodowany w XX wieku w wyniku krzyżówki z rybami z Indonezji. Nie jest to dokładnie karp koi, lecz słowo koi zostało dodane w celach marketingowych. Weloniasty karp butterfly zdobywa ogromną popularność w Ameryce i Europie, z uwagi na atrakcyjny wygląd, długie, weloniaste płetwy. Odmiana ta jest smuklejsza od tradycyjnego koi oraz ma inaczej układające się wzory.

Karp koi - hodowla w oczku wodnym i w akwarium

Hodowla karpia koi w akwarium

Japoński karp koi to ryba niezwykle atrakcyjna, nie tylko wizualnie. Karpie koi można oswoić. Ryba poznaje swojego opiekuna, podpływa, można ją karmić z ręki i głaskać. Żyją do 50 lat, choć niektóre osobniki osiągają 100 lat życia. Mode osobniki można hodować w dużym akwarium. Musi ono jednak przekraczać 450 litrów. Gdy ryby podrosną trzeba je przenieść do stawu lub oczka wodnego.

Są to ryby łagodne i wszystkożerne. Najlepsza jest dla nich temperatura 15-20°C ( choć wytrzymują w temperaturze między 4 a 40°C). Akwarium powinno być gęsto porośnięte roślinami. Rośliny należy zabezpieczyć, gdyż ryby lubią kopać. Dno zbiornika należy wysypać drobnym żwirem.

Karp koi wymaga przejrzystej wody bogatej w tlen. Woda musi być wolna od bakterii, dlatego też warto wyposażyć oczko wodne w lampę UV. Niezbędne jest też urządzenie napowietrzające.

Ryby te są wszystkożerne. Żerują przy dnie oraz przy powierzchni wody. Najłatwiejszym sposobem karmienia są gotowe mieszanki do nabycia w sklepach akwarystycznych.

Ozdobny, japoński karp w oczku wodnym

Kolorowe karpie koi będą stanowić wspaniałą ozdobę dla Twojego ogrodu. Jednak utrzymanie ich w dobrym zdrowiu nie jest łatwe. Ta długowieczna ryba nie będzie żyła kilkadziesiąt lat jeśli nie zapewni jej się optymalnych warunków. Dlatego też oczko wodne dla karpi koi zwykle tworzy się od zera, tak aby od razu stworzyć optymalne warunki, szczególnie że cena karpia koi nie jest mała. W karpiach koi można się zakochać i entuzjaści pragnący zacząć hodowlę w małym stawie, wkrótce stwierdzają, że pragnę więcej ryb. Oznacza to duże nakłady finansowe związane z budową nowego oczka wodnego, gdyż powiększenie już istniejącego jest bardzo trudne i często nieopłacalne.

Karp koi może dorosnąć nawet do 90 cm długości. Dlatego też wymaga dużego zbiornika i dużo miejsca do pływania. Wielkość basenu zależy od ilości ryb oraz od temperatury zimą. Na jedną rybę należy przeznaczyć co najmniej metr sześcienny wody. Minimalny staw dla 4 - 5 karpi koi powinien mieć 6000 litrów. Pamiętaj, że narybek ma 8 - 10 cm długości, lecz ryba ta bardzo szybko rośnie. Przestrzeń jest ważna także dlatego, że w zbyt małym zbiorniku ryby stają się lękliwe i zaczynają walczyć ze sobą.

Ryby te zimują w stawie, dlatego musi mieć on znaczną głębokość. W naszym klimacie staw dla karpi koi musi mieć co najmniej 2 metry głębokości, tak aby ryby mogły przezimować przy dnie, gdzie jest cieplej. W głębokim stawie ryby ćwiczą mięśnie pływając na dół i do góry i mają ładne sylwetki. W większości przypadków oczka wodne nie są ogrzewane, gdyż ogrzewanie stanowi ogromny koszt. Głęboki staw pozwala też rybom kryć się przed drapieżnikami.

Zarówno akwarium jak i oczko wodne wymaga bardzo wydajnego filtra, który powinien przefiltrować całą wodę w zbiorniku. Zalecane jest zainstalowanie lamp UV, które pozwolą zlikwidować problem bakterii, glonów i zielenienia wody. Konieczna dla życia ryb jest również pompa powietrza do natlenienia wody.

Karp koi nie jest odporny na choroby, na które cierpią krajowe ryby. Dlatego też nie należy w tym samym zbiorniku trzymać karasi i linów. Należy również zabezpieczyć oczko wodne przed kotami i lisami, które potrafią polować na ryby. Rozwiązaniem może być zamontowanie siatki nad stawem. Ponadto należy unikać płycizny, gdzie lis lub ptak drapieżny może poczekać, aż ryba wypłynie. Staw powinien być głęboki do brzegu.