Akcesoria dla ptaków - lista najlepszych produktów

Co będzie potrzebna do hodowli kanarków czy papug w domu? Na co dzień ptaki mieszkają w klatce, która musi być wyposażona w odpowiednie akcesoria do karmienia oraz zabawki, aby ptak się nie nudził. Wyjaśniamy jakie akcesoria są najbardziej potrzebne i jak zaopatrzyć się w tanie artykuły dla papug i kanarków.

Akcesoria dla ptaków do klatek

Przygotowując się na przyjęcie ptaka pod swój dach, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie artykuły dla ptaków egzotycznych, kanarków czy papug. Odwiedzając sklep z akcesoriami warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby zakup był przemyślany. Poszczególne akcesoria dla ptaków są dość tanie, lecz na początku musimy ponieść dość spory koszt.

Artykuły potrzebne dla ptaków egzotycznych i domowych:

 • klatki i woliery,
 • wyposażenie do klatek,
 • ściółka i piasek,
 • zabawki,
 • ubranka i szelki,
 • transportery i nosidła.

Ptaki w domu muszą mieszkać w klatce, która powinna być w miarę możliwości jak największa i zapewnić ptakom miejsce do latania i schronienia. Im więcej ptaków będzie mieszkać razem tym większa powinna być klatka. Oczywiście ptaki muszą być codziennie wypuszczane, aby swobodnie polatać po mieszkaniu.

Klatka dla papug lub dla kanarków powinna być wykonana ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu. Pręty muszą być poziome, umieszczone najwyżej co 1.5 cm, tak aby ptak nie miał możliwości przełożyć przez nie głowy. Dlatego też najbardziej odpowiednie są klatki prostokątne. Ptaki nie lubią klatek okrągłych, gdyż nie mogą wspinać się po pionowych prętach. Najlepiej, aby klatka miała 2 wejścia. Wysuwana szufladka na dnie ułatwia sprzątanie.

Ceny klatek wahają się od około 100 do 1000 zł. Tanie klatki są zazwyczaj wykonane z metalu, z podłożem z tworzywa sztucznego. Każdy sklep oferuje klatki i woliery w różnych wymiarach. Droższe klatki są większe, zaopatrzone w większą ilość drzwi, lub stojak na kółkach.

Podłogę klatki wysypujemy ściółką lub piaskiem. Ptaki lubią dziobać piasek, dzięki czemu uzyskują wapń, który pobudza przemianę materii i buduje kości. Dobry piasek nie powinien się kurzyć.

Ptaki trzymane w domach nie mają dostępu do wystarczającej ilości światła słonecznego. Dlatego też dla dobrego samopoczucia i zdrowia ptaków, klatka powinna być oświetlona lampą UV.

Artykuły do klatek

Klatka powinna być wyposażona w akcesoria dla ptaków do karmienia, pojenia oraz zabawki i żerdki, które pozwolą ptakom nie nudzić się. Jako zabawki dla ptaków mogą posłużyć wszelkiego typu huśtawki, obręcze, sznurki z nanizanymi drewnianymi kulkami. Ptaki mogą się na nie wspinać, dziobać. Zabawki dla ptaków są dość tanie. Ich ceny wahają się od około 10 do 20 zł.

Klatka powinna być wyposażona w różnego rodzaju żerdki do siedzenia lub drabinki do wspinania. Mogą być one wykonane z drewna lub bawełny. Papugi powinny mieć również żerdki z nakładkami z materiału ściernego pozwalającego im ścierać sobie pazury. Klatkę można również wyposażyć w plac zabaw dla małych ptaków, gdzie znajdują się żerdki, drabinki, drążki, liny do wspinaczki i zabawki.

Artykuły potrzebne do hodowli ptaków egzotycznych:

 • miski,
 • poidełka,
 • dozowniki do karmy,
 • żerdki,
 • drabinki,
 • huśtawki,
 • wanienki,
 • domki, gniazda i budki lęgowe,
 • emiter ciepła.

Dodatkowe akcesoria dla ptaków

W sklepach dostępne są również bawełniane ubranka, pieluszki dla papug. Gadżetem, który zdobywa coraz większą popularność, są szelki dla papug. Szczególnie duże papugi wyprowadza się na spacery w szelkach. Dostępne są również szelki dla małych papug, jak na przykład nimfa. Papugę trzeba do szelek przyzwyczaić, kiedy jest jeszcze młoda. Ptaki szybko akceptują szelki, gdyż umożliwiają one spacery na świeżym powietrzu. Do szelek stosuje się elastyczną smycz, gdyż sztywna smycz może być niebezpieczna dla ptaka, gdy ten nagle poderwie się do lotu. Smycz musi być przymocowana do opiekuna.

Jeśli chcemy rozmnażać ptaki, niezbędnym artykułem są budki lęgowe dla ptaków. Domki zbudowane są zwykle z drewna lub sklejki, która jest nie malowana i nieimpregnowana. Budki lęgowe stanowią schronienie dla piskląt.

Do przewożenia ptaków, na przykład do weterynarza lub na wystawę, potrzebny będzie transporter. Transportery dla ptaków mogą być wykonane z miękkiego poliestru lub mogą przybierać formę małej klatki z rączką.