Ragdoll - charakterystyka kota, zachowanie, choroby, porady

Oglądając zdjęcia pięknego półdługowłosego kota w kolorze blue z ciemniejszymi znaczeniami na głowie, łapach i ogonie oraz z pięknymi niebieskimi oczami, można się od razu zakochać. Te piękne koty to rasowe ragdolle, mityczna rasa, która wiotczeje, gdy opiekun bierze je na ręce. Przedstawiamy opis tych pięknych zwierząt i rozwiewamy niektóre mity, które narosły wokół tej rasy. Dzięki temu zdecydujesz, czy ragdoll to rasa kota dla ciebie.

Ragdoll - charakterystyka rasy i pochodzenie

Ragdolle wyhodowano dopiero w drugiej połowie XX wieku w USA. Istnieje szeroko rozpowszechniony mit, że ragdolle są odporne na ból, zaś wzięte na ręce zwisają bezwładnie jak szmaciana lalka, stąd nazwa rasy. Źródłem tego mitu jest legenda związana z powstaniem rasy. Podobno rasa została zapoczątkowana przez ciężarną kotkę po wypadku, której kocięta okazały się odporne na ból i strach. Jest to tylko legenda i prawdopodobnie chwyt marketingowy, gdyż ragdolle nie są odporne na ból. Są to koty łagodne, które raczej się odsuwają niż atakują. Natomiast na rękach ukochanego opiekuna ragdolle rozluźniają się i wyglądają jak szmaciana lalka. Cechą tą charakteryzują się różne koty, niekoniecznie rasowe.

Kampania reklamowa wymyślona w celu popularyzacji rasy sprawiła, że kocięta osiągały zawrotne ceny. Autorka rasy Ann Baker, która prowadziła hodowlę kotów perskich, wymyślała historie jakoby kotka potrącona przez samochód żyła tylko po to, aby wydać na świat kocięta, które dzięki temu miały niecodzienne cechy. Kiedy jednak stworzyła legendę, że do powstania rasy przyczynili się kosmici, zaś kocięta mają geny kocie i ludzkie, hodowcy kotów odsunęli się od niej.

W rzeczywistości do powstania rasy przyczyniły się takie rasy jak kot birmański, perski i burmański. Hodowlą tej rasy zajęli się także inni hodowcy. Pod koniec XX wieku rasa ragdoll została zarejestrowana przez TICA Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów oraz przez Międzynarodową Organizacją Felinologiczną FIFe.

Cena kotów rasy ragdoll

W Polsce istnieje możliwość zakupu kociąt rasy ragdoll. Cena kociąt waha się średnio od 2 do 4 tysięcy zł. Cena zwierząt nie dopuszczonych do dalszej hodowli jest niższa i zaczyna się od tysiąca zł. Cena ragdolla jest wysoka, ale biorąc pod uwagę wydatki hodowcy jest ona uzasadniona. Rasowe ragdolle są warte swojej ceny.

Kupując kota warto zwracać uwagę na hodowlę. Nie wystarczy obejrzeć zdjęcia. Warto odwiedzić hodowlę i obejrzeć rodziców kota. Dzięki temu mamy pewność, że koty są rasowe i mamy mniejsze prawdopodobieństwo chorób genetycznych. Należy być ostrożnym jeśli cena zwierzęcia jest podejrzanie niska, gdyż oznacza to, że hodowca musi na czymś zaoszczędzić.

Opis i zdjęcia kotów rasy ragdoll

Ragdoll wygląda trochę podobnie jak kot birmański. Jest to kot duży i masywny, o sierści półdługiej. Krótkowłosy ragdoll nie występuje. Jego umaszczenie może być różne. Różne organizacje hodowców kotów uznają lub nie uznają różnych kolorów. Wszystkie organizacje uznają takie kolory jak:

 • seal (czarny),
 • blue (niebieski),
 • chocolate (czekoladowy),
 • lilac (liliowy),
 • red (rudy),
 • cream (kremowy),
 • tortie (kolor podstawowy z rudym lub kremowym).

Niektóre organizacje dopuszczają również kolor cynamonowy, płowy, morelowy lub karmelowy.

FIFe uznaje 3 typy umaszczenia:

 • colorpoint: kolor jasny, zaś uczy, maska, łapki i ogon ciemniejsze,
 • mitted: podobny jak colorpoint z białymi elementami,
 • bikolor: colorpoint z białymi elementami.

Najbardziej charakterystyczne dla tej rasy jest umaszczenie point mitted, gdzie występuje biały podbródek, białe łapki i biały nieprzerwany pas od brody przez brzuch do nasady ogona.

Sierść ragdolla wyga pielęgnacji i regularnego szczotkowania. Warto przywiązywać kociaka do tego od najmłodszych lat. Przyzwyczajone do tego kotki będą wręcz uwielbiać szczotkowanie i wyczesywanie sierści.

Ragdoll - charakterystyka

 • wielkość i waga - ragdoll to koty duże i masywne, waga kocura od 4.5 do 10 kg, zaś kotki do 6 kg,
 • charakter - spokojny, nieco flegmatyczny, kochający i przywiązany do opiekuna,
 • sierść - półdługa, gęsta, jedwabista w dotyku, z niewielkim podszerstkiem, dzięki czemu ragdoll mało linieje, kot krótkowłosy nie występuje,
 • umaszczenie - dopuszcza się wszystkie kolor z wyjątkiem bursztynowego, najbardziej popularne to blue, seal i biały,
 • oczy - duże i błyszczące w kolorze niebieskim,
 • długość życia - 12 - 15 lat,
 • choroby genetyczne - choroby serca i kamica pęcherza moczowego.

Kot rasy ragdoll - charakter

Charakterystyka tego kota zgadza się nieco z określeniem szmaciana lalka, gdyż ragdolle są bardzo przyjacielskie, kochające i mocno przywiązują się do swego opiekuna. Ponadto są to koty spokojne, a nawet flegmatyczne. Mają one łagodny charakter. Nie są odporne na ból, lecz nieagresywne i niezadowolone odsuwają się i nie atakują.

Ragdoll bardzo przywiązuje się do opiekuna. Chodzi za nam krok w krok ale nie jest natrętny. Ragdolle to kotki bezproblemowe i tolerancyjne. Są to koty towarzyskie, które zaakceptują inne koty i psy.

Nie lubią jednak, aby inne koty czy psy były zbyt natarczywe i energiczne, gdyż cenią sobie spokój.

Jest to kot spokojny, nawet flegmatyczny. Lubi się bawić ale nie za często. Największą przyjemność sprawia mu wylegiwanie się na kolanach opiekuna. Ceni sobie samotność i spokój, ale lubi gdy opiekun poświęca mu czas i uwagę.

Ragdolle nie są ruchliwe i zabawowe. Mogą być dobrymi towarzyszami dla dzieci, pod warunkiem, że są traktowane delikatnie.