Obroże i szelki - sprawdzone modele, opis, ceny, porady

Każdy sklep dla zwierząt oferuje różne rodzaje szelek i obróżek dla psów, kotów i królików.  Mamy ogromny wybór akcesoriów z materiału, ze skóry oraz modne i wygodne szelki w kształcie kubraczka w różnych wzorach i kolorach. Doradzamy jakie szelki i obroże wybrać dla psa. Wyjaśniamy również jakie akcesoria będą odpowiednie dla kotów i dla królików.

Obroże i szelki - co wybrać dla naszego psa

Co będzie lepsze do wyprowadzania psa, obroża czy szelki? Oba te rozwiązania mają wady i zalety. Problem występuje głównie w przypadku szczeniaka i małych piesków. Obroża może być dla nich niebezpieczna w przypadku nagłego pociągnięcia. Natomiast nieodpowiednio dobrane szelki mogą u małych piesków prowadzić do deformacji kręgosłupa. Obroża i szelki muszą być dobrane do budowy psa. Warto pamiętać, że pies musi być odpowiednio ułożony i nauczony chodzenia na smyczy. 

Szelki zdobywają sobie wielką popularność, gdyż są bardziej wygodne zarówno dla psa jak i jego opiekuna. Puszorek znacznie mniej uciska na drogi oddechowe zwierzęcia. W przypadku groźnej sytuacji, gwałtowne pociągnięcie za smycz nie zrobi psu krzywdy. Ponadto szelki pozwalają opiekunowi na szybkie uchwycenie psa i podniesienie do góry. Niektóre typy szelek zaopatrzone są w specjalny uchwyt. W zasadzie jedyna wada szelek jest taka, że pies może się z nich wyswobodzić jeśli szarpnie do tyłu.

Jakie szelki wybrać? Puszorek w typu norweskiego będzie dobry dla psich sportów, a także do wędrówek górskich z psem oraz dla psów przewodników, ratowników i psów pracujących. Szelki norweskie są regulowane i dość tanie. Dla szczeniaka i małego pieska najlepsze będą szelki bezuciskowe, które równomiernie rozkładają siłę naciągu smyczy. Szelki typu guard są odpowiednie dla psów z rozbudowaną klatką piersiową, dla buldogów, amstafów czy bokserów. Jeśli zamierzamy zabierać psa na przejażdżki samochodem dobrze jest zaoaptrzyć się w specjalne szelki samochodowe.

Obroże i szelki dla kotów

Obroże i szelki wybieramy dla kotów i królików tylko wtedy, gdy zamierzamy wyprowadzać je na spacer lub aby zabezpieczyć zwierzę jeśli wieziemy je samochodem bez transportera. Czasem obróżki stanowią ozdobę lub sposób oznaczenia zwierzęcia.

Kota dosyć trudno jest nauczyć chodzenia na smyczy. Niektórzy miłośnicy kotów zakładają im obróżki dla ozdoby lub aby umieścić na nich adresatkę, jeśli kot jest wychodzący. Warto jednak pamiętać, że obroża dla kota musi być wykonana z materiału rozciągliwego. Obroża sztywna ze skóry jest dla kota niebezpieczna. Kot wychodzący, a nawet baraszkujący w mieszkaniu, może zaczepić o coś obrożą. Obróżki elastyczne pozwalają kotu się wyswobodzić, w przeciwnym razie może to się zakończyć tragicznie. Z tego samego powodu nie można zakładać szelek kotu wychodzącemu.

Uprząż i smycz będą potrzebne w czasie podróży, szczególnie że coraz więcej hoteli umożliwia pobyt ze zwierzakiem. Prawie każdy sklep dla zwierząt najczęściej oferuje szelki i smycz w zestawie, dla małych piesków  i kotów. Są one dość tanie.  Ceny zestawów wahają się od około 9 do 50 zł. Szczególnie wygodna jest uprząż w typie kamizelki.

Czy można stosować obroże i szelki dla królika

Królik ma zupełnie inną budowę niż pies czy kot i jest dużo delikatniejszy. Jeśli chcemy wyprowadzać go pod kontrolą na ogródek lub brać go ze sobą na wyjazd, warto zaopatrzyć królika w specjalną uprząż. Nie stosujmy obróżki, gdyż nagłe pociągnięcie może złamać królikowi kręgosłup lub udusić go. Dla królików nie nadają się również szelki dla szczeniaka. Każdy sklep dla zwierząt oferuje szelki przystosowane specjalnie dla królików.

Najbardziej wygodne i odpowiednie będą tu szelki pełne będące rodzajem kubraczka lub kamizelki. Z łatwością znajdziemy tanie komplety: pełne szelki i smycz dla królika, w cenie około 20 - 30 zł.