Ptaki - gatunki, informacje, zdjęcia, ciekawostki

Ptaki, z którymi mamy do czynienia, to gatunki dzikie, hodowlane oraz te, które trzymamy w domu hobbystycznie. Ptaki dzikie nie nadają się do trzymania w domu w klatce, gdyż nie oswajają się i źle znoszą zamknięcie. Atrakcyjne są ptaki śpiewające, lecz większość z nich znajduje się pod ścisłą ochroną i odławianie ich i trzymanie w domu jest zabronione. Natomiast popularnym gatunkiem ptaka śpiewającego jest łatwy do hodowli kanarek. W celach hobbystycznych trzyma się w domu takie ptaki jak różne rasy papug, kanarki, rasy wróblowate jak zeberki czy amadyny, mewki japońskie. Aby je hodować należy zebrać informacje o tych ptakach, jakiej potrzebują klatki, jak je oswoić i jak wygląda ich rozmnażanie.

Ptaki - gatunki, informacje, zdjęcia, ciekawostki

Hodowla ptaków hobbystyczna czy zarobkowa cieszy się dużym powodzeniem. Hodujemy zarówno małe ptaszki jak papużki czy kanarki jak i duże ptaki jak papugi, bażanty czy strusie. Hodowla ptaków ma jednak swoje dobre i złe strony. Ptaki wymagają klatki lub budowy specjalnej woliery. Przedstawiamy informacje o ptakach, które można hodować, opis ich wymagań gatunki i rozmnażanie. Zanim zdecydujesz się na hodowlę jakiegoś gatunku ptaków dowiedz się jak najwięcej o ich wymaganiach i swoich możliwościach, gdyż hodowla ptaków pochłania bardzo dużo czasu.

Ptaki domowe i hodowlane - informacje o ptakach, które można hodować w domu

Hodowla ptaków - opis, wady i zalety

Popularne ptaki hodowlane to znane wszystkim kury, gęsi, kaczki, indyki i inne. Jednak w domu, w celach hobbystycznych, trzymamy takie popularne ptaki jak różne rasy papug, kanarki, rasy wróblowate jak zeberki czy amadyny, mewki japońskie i wiele innych.

Dla początkujących nadają się zeberki, mewki lub amadyny wspaniałe lub kanarki. Początkujący powinni wybrać małe papugi jak nimfy, papużki faliste lub papugi kozie lub średnie jak rozella lub aleksandretta obrożna. Duże papugi wymagają doświadczonego opiekuna.

Hodowla ptaków przynosi wiele korzyści. Ptaki są towarzyskie, poznają opiekuna, domagają się kontaktu, niektóre zaś uczą się naśladować ludzką mowę. Ptaki przywiązują się do opiekunów i są bardzo inteligentne. Można je szkolić i wiele nauczyć. Ptaki są świetnymi towarzyszami dla osób samotnych. Nadają się do domu, gdzie są dzieci. Dzieci nauczą się wiele o przyrodzie oglądając ptaka. Jednak nie należy oczekiwać, aby dzieci opiekowały się ptakiem. Jest to zadanie dorosłych.

Zanim jednak zdecydujesz się na ptaki, poznaj liczne wady ich hodowli. Ptaki żyją bardzo długo. Duże papugi mogą żyć dłużej niż ludzie. Ptaki bardzo źle znoszą zmianę domu i opiekuna. Dlatego należy zaplanować, aby rodzina przejęła długowiecznego ptaka. Ponadto ptaki brudzą w mieszkaniu w znacznym stopniu. Są niechlujne, rozsypują piasek, jedzenie, rozchlapując wodę. Muszą być wypuszczane z klatki, aby polatały, wtedy załatwiają się gdzie popadnie. Duże papugi czyszczą swoje pióra pudrem, który osiada na meblach.

Rozmnażanie ptaków odbywa się na wiosnę, dlatego najlepszym okresem na zakup ptaka jest lato. Cena ptaków jest bardzo różna i zależy od gatunku. Nie dużo kosztują amadyny zebrowate, bo około 40 zł. Papużki faliste kosztują około 30 zł. Zaś amazonki modrobrewy kosztują około 2500 zł. Cena dużych papug jak ara dochodzą do kilkunastu tysięcy zł.

Czy ptaki śpiewające można trzymać w domu

Szczególnie atrakcyjne są ptaki śpiewające, których hodowla ma długą tradycję sięgającą starożytności. Dzikie ptaki śpiewają najczęściej w okresie godowym. Głównie śpiewają samce. Ich godziny śpiewania różnią się w zależności od gatunku. Najbardziej popularne gatunki ptaków śpiewających to kosy, szczygły, zięby, słowiki czy też rudziki. Niestety większości ptaków śpiewających to gatunki znajdujące się pod ścisłą ochroną. Odławianie i trzymanie ich w domu jest zabronione, z powodu nielegalnego handlu ptakami, zagrożenia danego gatunku wyginięciem lub z powodu dużych wymagań co do hodowli.

Ptakiem śpiewającym, którego można trzymać w domu jest łatwy do hodowli kanarek domowy. Kanarki to małe ptaszki w kolorze żółtym, czerwonym lub oliwkowym. W domu żyje około 12 lat. Kanarek jest ptakiem wesołym, aktywnym, towarzyskim i ciekawskim. Jeśli stanie się nadmiernie spokojny, może to oznaczać, że jest chory.

Cena kanarka zależy od pochodzenia i rasy ptaka. Przeciętnie najtańsze kanarki kosztują od 50 do 70 zł. Natomiast cena kanarków rasowych jak kanarek malinoi, kanarek harceński czy kanarek serbski, może dochodzić do 250 zł.

Popularne gatunki ptaków - opis, hodowla w domu, rozmnażanie

Popularne gatunki ptaków najczęściej hodowanych w domu w celach hobbystycznych:

  • papużki faliste i nimfy,
  • kanarki,
  • ptaki domowe rzędu wróblowatych: zeberki i amadyny,
  • papugi średnie jak rozella, aleksandretta,
  • papugi jak ara, żako, kakadu, amazonka,
  • mewki japońskie,
  • słowik chiński,
  • gwarek,
  • gołąb grzywacz.

Ptaki hodowlane jak kury, kaczki, gęsi, indyki i inne hodowane są w celach gospodarczych. Entuzjaści hodują drób ozdobny. Popularnym hobby czy też biznesem jest hodowla gołębi. Jest jednak wiele gatunków ptaków, które hoduje się w celach hobbystycznych lub zarobkowych, i którymi zajmują się mniejsze grupy entuzjastów.

Mało kto wie, że istnieje szerokie grono entuzjastów zajmujących się hodowlą ptaków łownych i drobiu ozdobnego. Niegdyś ptaki te hodowano na bogatych dworach, obecnie hoduje się je w parkach oraz aby chronić zagrożone gatunki. Hodowanym ptakiem łownym jest bażant i ptaki z rodziny bażantów jak tragopany, olśniaki, kury i bażanty właściwe, pawie oraz argusy. Ptaków tych nie można trzymać w domu. Dlatego też hodowla wymaga sporych inwestycji na zorganizowanie wybiegu, specjalnych pomieszczeń czy odpowiedniej aranżacji ogrodu. Hodowla bażantów jest kosztowna, gdyż wymagają one specjalistycznej karmy oraz częstych zabiegów weterynaryjnych i kosmetycznych.

Niegdyś pawie hodowano na mięso. Kiedy zastąpiły je indyki, pawie hoduje się tylko ze względów estetycznych. Są to ptaki odporne i łatwe w hodowli. Pawie są duże, dlatego też wymagają dużej woliery wyposażonej w grzędy i zabezpieczonej przed deszczem. Warto wiedzieć, że pawie chodzące wolno mogą niszczyć ogród i być uciążliwe dla sąsiadów z powodu donośnego głosu.

W Polsce coraz bardziej popularna jest hodowla strusi, które łatwo przystosowały się do naszego klimatu. Dobrze znoszą mrozy, a nawet lubią śnieg. Źle zaś znoszą wilgoć. Strusie wymagają specjalnej fermy. Hoduje się je na mięso, jajka i pióra oraz jako atrakcję turystyczną. Strusie to ptaki ciche, raczej łatwe do hodowli, zaś ich rozmnażanie w niewoli udaje się. Ptaki te poznają swojego opiekuna, lecz są agresywne wobec obcych.