Zdrowie zwierząt - wszystko o rozpoznawaniu i leczeniu chorób zwierząt domowych

Każdy właściciel ma obowiązek dbać o zdrowie zwierząt przyjmowanych pod dach. Pamiętać o regularnym przeprowadzaniu szczepień, zabiegów pielęgnacyjnych itp. Niezależnie od tego czy wychowuje psa, kota czy gryzonie. Człowiek musi również umieć rozpoznać, kiedy jego zwierzak nie czuje się najlepiej. Szybka reakcja może uratować życie domowego pupila. Warto, więc zapoznać się z naszymi poradami opisującymi wykrywanie i leczenie chorób.

Objawy choroby zwierzaka

Zdrowie zwierząt to obszerny i niezwykle ważny temat. Z pewnymi podstawowymi kwestiami musi zapoznać się każdy opiekun i opiekunka. Dlatego, że obowiązkiem właściciela jest dbanie o dobry stan zdrowia zwierzaka. Powinien, więc umieć rozpoznać niepokojące objawy i choroby najczęściej występujące u danego gatunku. Równie cenna jest znajomość czynników powodujących problemy zdrowotne. Mniej lub bardziej poważne schorzenia wywołują wirusy i bakterie. Zwierzęta domowe zapadają również na dolegliwości grzybiczne. Listę uzupełniają choroby o podłożu genetycznym oraz nowotworowym.

Każde zwierze mieszkające w domu ma indywidualne wymagania żywieniowe. Uzależnione od gatunku, rasy czy też wskazówek, których udzielił weterynarz. Podawanie niewłaściwych pokarmów jest kolejnym powodem pojawiania się chorób. Tak jak nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak. Przyczyny są już znane, warto, więc dowiedzieć się jak rozpoznawać choroby. Schorzenia nękające koty objawiają się dość późno. Jednakże dokładne obserwowanie zwierzaka może naprowadzić opiekuna na trop problemów zdrowotnych. Niezdrowy kot przede wszystkim wykazuje nadmierną senność i chowa się przed światem w trudnodostępnych miejscach.

Kot zmagający się z chorobą nie ma ochoty do zabawy, unika dotyku i brania na ręce. Pojawiają się u niego zaburzenia apetytu, nagły zanik lub wzrost. Alarmujące są również biegunki, wymioty, szybkie tycie lub chudnięcie. Warto też wiedzieć, jakie objawy pojawiają się u chorego psa. Najczęstsze wskazówki to nagła utrata energii i ochoty do zabawy. Czworonóg staje się osowiały, zachowuje się nieswojo. W przypadku tego gatunku również pojawiają się biegunki i wymioty. Objawy chorobowe różnych zwierząt szerzej opisujemy w innych artykułach. Skupiamy się w nich również na gryzoniach.

Niebezpieczne choroby nękające zwierzaki domowe

Niepokojące zmiany zachowania zwierząt już za nami. Czas, więc przedstawić najczęstsze choroby popularnych czworonogów. U kotów jedną z nich jest koci katar. Nie jest to schorzenie śmiertelne, lecz uciążliwe. Objawia się kichaniem i pojawianiem się wydzieliny wypływającej z nosa. Leczenie polega na aplikowaniu kropli do oczu i leków wzmacniających odporność. O wiele groźniejsze są dolegliwości układu moczowego i niewydolność nerek. W zaawansowany stadium jest to bardzo niebezpieczna. Choroby zagrażające życiu kotów to między innymi zapalenie otrzewnej oraz kocia białaczka.

Weterynarz jest przygotowany do zajmowania się dolegliwościami psów. Jedną z często spotykanych jest zapalenie jelit. Powoduje je zatrucie pokarmowe lub infekcja bakteryjna. Inne mniej poważne problemy zdrowotne to zapalenie ucha oraz zapalenie spojówek. Nie można jednak ich lekceważyć, bo sprowadzą jeszcze większe kłopoty. Zaniedbanie szczepień psów sprawia, że stają się podatne na śmiertelne choroby. Takie jak wścieklizna, kaszel kenelowy czy parwowiroza występująca głownie u szczeniaków. Zwierzaki trzeba też chronić przed kleszczami wywołującymi babeszjozę.

Dbanie o zdrowie zwierząt nie odnosi się wyłącznie do kotów i psów. W domach i mieszkaniach żyją również inne gatunki. Do bardzo popularnych należą chomiki, świnki morskie i króliki. U pierwszych z wymienionych często występują choroby oczu a także nużyca i grzybica. Świnki morskie cierpią z powodu biegunek, zaparć, zapaleń płuc i oskrzeli. Z kolei króliki to zwierzaki bardzo podatne na choroby. Trzeba im zapobiegać, bowiem terapie często okazują się nieskuteczne. W tym artykule przedstawiliśmy kilka wstępnych informacji. Rozpoznawanie i leczenie chorób zwierząt domowych szerzej opisujemy na naszej stronie.