Pitbull - wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem szczeniaka

Na świecie nie brakuje miłośników muskularnych, silnych psów. Takich, z którymi można uprawiać rozmaite sporty. Bez wątpienia należą do nich pitbulle. Owszem, w naszym kraju te psy figurują na liście groźnych ras. Jednakże dzięki dobremu traktowaniu i właściwemu szkleniu zwierzak nie będzie agresywny. Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest to czworonóg dla każdego. Dlatego też rozważając zakup warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Podstawowe informacje o pitbulach – wygląd, rodzaje umaszczenia

Pitbull a właściwie American Pit Bull Terrier to nazwy jednej ze średnich ras psów. Pierwsze osobniki pojawiły się w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku. Prawdopodobnie powstały z krzyżówki buldoga z terierem. Pitbulle hodowano by wykorzystywać je do walk z bykami oraz innymi psami. Populacja mocno rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych, tam też nadano psom znaną dziś nazwę. Rasa nie jest uznawana przez FCI, czyli jedną z największych organizacji kynologicznych. Psy są rejestrowane przez mniejsze, amerykańskie stowarzyszenia. Takie jak United Kennel Club i American Dog Breeders Association.

Jak wygląda ten mający wielu miłośników pies? Dorosły samiec w kłębie osiąga wysokość od 45 do 53 cm. Waga mieści się w przedziale 16-30 kg. Samice są nieco mniejsze, dorastają do 43-50 cm. Ważą przeważnie od 14 do 27 kg. Pitbul, co już pokazują zdjęcia, to silny czworonóg. Jego sylwetka jest muskularna, kwadratowa i wyraźnie proporcjonalna. Głowa psa średniej długości o prostokątnym kształcie. Oczy okrągłe, głęboko osadzone i szeroko rozstawione. Uszy cięte lub nie znajdują się wysoko na głowie. Szyja umięśniona, w klace piersiowe dobrze wysklepione żebra. Ogon krótki i nisko osadzony, nie może być cięty.

Opis tego jak wygląda pitbull byłby niepełny bez wzmianki o sierści. Włosie jest twarde, krótkie i gęste. Warto odnotować, że zadbana sierść ładnie lśni. W kwestii barwy dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia. Z wyjątkiem odmiany merle. Zatem amerykański terier może być niebieski jak amstaff, czarny, szary a nawet biały. Jednolicie lub ze znaczeniami w różnych kolorach. Sporą popularnością cieszy się umaszczenie red nose. Warto przejrzeć zdjęcia tego wariantu kolorystycznego. Wiadomo już, że pitbulterier to nie pies miniaturka. Szczegółowe informacje o jego wyglądzie i umaszczeniu znajdują się na naszej stronie.

Rasowe pitbulle – opinie i charakter

Znane są przypadki, że pitbull zaatakował człowieka lub inne zwierzę. Dlatego krążą niepochlebne opinie na jego temat. Trzeba jednak pamiętać, że żaden pies nie rodzi się agresywny. Istnieją rasy mające wrodzoną zaciętość i nieustępliwość, ale nie agresje. Szczeniaki wyrastają na groźne psy na skutek złego wychowania i traumatycznych przeżyć. Nie inaczej jest z pitbullem. Dlatego też jego opiekun musi być zrównoważony i pewny siebie. Liczy się także konsekwencja w szkoleniu. Opisywany pies potrafi szybko wykorzystać błędy właściciela. Jeśli nie oduczy się go bójek z innymi zwierzakami, będzie stale się w nie wdawał.

Każdy red nose, czy też niebieski pitbull, to wrażliwy pies. Na wszelkie kary fizyczne i brutalność bardzo źle reaguje. Złe traktowanie sprawia, że bardzo szybko zamyka się w sobie. Natomiast prowadzony stanowczo, lecz łagodnie jest pogodnym i wesołym zwierzakiem. Mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny. Wobec dzieci jest czuły i opiekuńczy. Bardzo lubi okazywać uczucia, choć z uwagi na swą siłę bywa niedelikatny. Ciesząc się z widoku człowieka potrafi uderzyć go głową nawet tego nie czując. Ponadto wykazuje się odwagą i nieustępliwością, dlatego ciężko uspokoić go, gdy jest pobudzony.

Dorosły amerykański terier będzie tolerował inne zwierzęta. Pod warunkiem, że zostanie zsocjalizowany już, jako szczeniak. Warto wiedzieć, że ta rasa wykazuje się sporą inteligencją. Psa można nauczyć różnych komend i sztuczek. Jednakże podczas nauki szybko się nudzi. To sprawia, że każdy trening powinien być urozmaicony. Pitbulterier uwielbia nagradzanie, nie tylko smakołykami. Ucieszy się z zabawy z piłką lub pochwały opiekuna. Na koniec tej części artykułu dodamy, że by móc wychowywać tego psa należy wystąpić o specjalne pozwolenie. Więcej na temat charakteru i szkolenia, pitbulla można przeczytać na naszej stronie.

Kwestie zdrowotne, opis pielęgnacji i cena

America pit bull terrier żyje średnio 13-14 lat. Rasa cieszy się dobrym zdrowiem, lecz i u niej pojawiają się pewne problemy. Najgroźniejszym jest zagrożenie dysplazją stawów biodrowych. Przed zakupem psa warto sprawdzić jego pochodzenie i kartę zdrowia przodków. Każda dobra hodowla udostępnia te informacje. Czarny czy biały pitbull może też cierpieć z powodu chorób skóry czy nużeńca. Czasem pojawiają się alergie. Pies jest silny i sprawny fizycznie nie można jednak go przetrenowywać. To prowadzi do kłopotów ze stawami. Ponadto, pitbulterier jest odporny na ból i późno okazuje, że coś jest nie tak.

Pitbull to nie pies miniaturka. Z uwagi na znaczne rozmiary i dużą aktywność sporo je. Od razu po posiłku nie należy zabierać go na trening czy intensywny spacer. Musi trochę odpocząć w przeciwnym wypadku może dojść do skrętu żołądka. W kwestii pokarmu, psu podaje się karmę o dużej zawartości mięsa. Pielęgnacja nie jest przesadnie rozbudowanym tematem. Szczotkowanie przeprowadza się raz w tygodniu. Tylko w okresie linienia nieco częściej. Jeśli pies nie wybrudzi się bardzo mocno, kąpiele nie są potrzebne. Sierść wystarczy przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Pozostałe, regularne zabiegi to czyszczenie uszu i kącików oczu.

U starszych psów należących do opisywanej rasy może zbierać się kamień nazębny. Trzeba to kontrolować i od czasu do czasu czyścić zęby. I to, poza szczepieniami i odrobaczaniem, w zasadzie tyle. Widać, więc, że pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Na koniec udzielimy odpowiedzi na ważne pytanie. Ile kosztują rasowe szczeniaki pitbulla? Cena rozpoczyna się w okolicach 1500 zł. Nieduże znaczenia ma to czy jest to szary czy niebieski pies. Większy wpływ na koszty ma hodowla i jej renoma. Wszystkie informacje znajdujące się w tym artykule rozszerzamy na naszej stronie.