Gady - opis, występowanie, zdjęcia, porady hodowców

Świat zwierząt jest niezwykle barwny i zróżnicowany. Ziemię zamieszkuje masa interesujących i pięknych gatunków. Ważną częścią fauny są gady spokrewnione z wymarłymi dinozaurami. To dostateczny powód by dowiedzieć się więcej na ich temat. Poznać ich cechy charakterystyczne, obszar występowania czy podział. Można to zrobić czytając te i inne nasze artykuły. Zamieszczamy również porady dla osób hodujących zwierzęta w terrariach.

Podstawowy opis gadów

Gady są zwierzętami tworzącymi gromadę zmiennocieplnych kręgowców. Na początek warto poznać ich środowisko życia. To w większości stworzenia lądowe, jedynie nieliczne gatunki wtórnie przystosowały się do bytowania w wodzie. Bez względu na siedlisko, skóra tych owodniowców wykształca zrogowaciałe łuski lub tarcze. Opisywane zwierzęta występują na całym świecie z wyjątkiem Antarktydy, innych obszarów polarnych i wysokogórskich. Trzeba też wiedzieć, że na ziemi żyje około 9000 gatunków gadów podzielonych na cztery rzędy. Ponadto wiele osób zajmuje się domową hodowlą tych zwierząt.

Przed tysiącami lat istniało sporo rzędów gadów. Obecnie na świecie pozostały tylko cztery, są to:

  • żółwie – wiele gatunków, to stworzenia lądowe i wodne chronione twardą rogową skorupą,
  • krokodyle – to nieco ponad 20 gatunków, to drapieżne zwierzęta żyjące na lądzie i w wodzie,
  • łuskonośne – stanowią ponad 90% wszystkich gadów, do tego rzędu należą węże i jaszczurki,
  • sfenodonty – rząd często uznawany za odrębny reprezentowany przez jedynie dwa gatunki.

Ostatnia grupa jest siostrzana z łuskonośnymi. Należą do niej hatterie żujące w Nowej Zelandii. Ile gatunków gadów można znaleźć w naszym kraju?

Polska nie jest wyróżniającym się krajem, jeśli chodzi o liczebność gadów. Nasze terytorium zamieszkuje jedynie 9 gatunków i wszystkie są pod ochroną. Pierwszy to żółw błotny preferujący tereny bagienne i leśne oraz wolno płynące rzeki. Kolejne to padalec zwyczajny i jaszczurki, zwinka, zielona i żyworódka. Padalec to także jaszczurka tyle, że beznoga. Do tej listy należy doliczyć także węże, żmiję zygzakowatą, zaskrońca zwyczajnego, gniewosza plamistego oraz węża eskulapa. Z tej grupy wyłącznie żmija jest jadowita. Po rozwinięcie kwestii poruszanych do tej pory zapraszamy na naszą stronę. Tu natomiast przechodzimy do kolejnych tematów.

Cechy charakterystyczne gadów

Wiadomo już, jakie środowisko życia preferują gady. Czas, więc zając się ich typowymi cechami. Przede wszystkim są to zwierzęta rozdzielnopłciowe zdolne do zarodkowego rozwoju na lądzie. Wyróżniamy wśród nich gatunki jajorodne, jajożyworodne oraz żyworodne. Wszystkie mają zdolność linienia, zrzucania zewnętrznej warstwy naskórka. Ich skóra jest szorstka i sucha, potrafi zmieniać kolor. U wielu gatunków przybiera jaskrawe wybarwienie. Ważną częścią ciała gadów jest ogon. Ułatwia pływanie a u dużych drapieżników pełni rolę broni razem z pazurami i zębami. Małe jaszczurki mogą oddzielać go od reszty ciała i regenerować w pewnym stopniu.

Opisywane zwierzęta są interesujące także z kilku innych powodów. Warto, zatem wiedzieć, że gady:

  • są zmiennocieplne – potrafią dostosować temperaturę ciała do warunków atmosferycznych,
  • mają mocno skostniały szkielet, czaszki łączą się z kręgosłupem jednym kłykciem potylicznym,
  • mają serca składające się z 3 części, 2 przedsionków i jednej komory z niepełną przegrodą,
  • poza żółwiami mają rozwinięte zęby stożkowatego kształtu, znajdujące się na przedzie pyska,
  • oczy gadów pokrywają trzy powieki, u części gatunków występuje półprzezroczysty okular.

To jeszcze nie koniec istotnych informacji.

Na koniec ogólnej charakterystyki trzeba wspomnieć o odżywianiu. Wśród gadów można znaleźć gatunki roślinożerne. Należą do nich żółwie i niektóre jaszczurki. Istnieją też zwierzęta spożywające zróżnicowany pokarm. Jednakże większość to drapieżne stworzenia mięsożerne. Od tysięcy lat rozwijały zdolność skutecznego polowania. Jej zwieńczeniem są na przykład zęby jadowe wyrastające u węży. I oczywiście toksyny zabijające lub unieruchamiające zdobycz. To niezwykle groźna broń, stanowiąca zagrożenie także dla człowieka. Po dokładniejszy opis rozmaitych gatunków gadów zapraszamy na nasz portal.

Przykłady popularnych gadów hodowlanych

Na świecie jest wielu miłośników gadów. Swoje zainteresowanie tymi zwierzętami objawiają poprzez hobbystyczną hodowlę. W niejednym domu w terrariach żyją żółwie. Które gatunki cieszą się największym powodzeniem? Przede wszystkim żółwie lądowe a konkretnie greckie, stepowe i mauretańskie. Można znaleźć je w niejednym sklepie zoologicznym. Oczywiście nie tylko one trafiają pod dachy. Popularne są także żółwie wodno-lądowe. Szczególnie czerwonolice, żółtolice oraz chińskie. Wszystkie wymienione stworzenia nie osiąga zbyt dużych rozmiarów. Miedzy innymi, dlatego świetnie sprawdzają się, jako zwierzęta domowe.

Kolejna grupa gadów chętnie hodowanych w terrariach to jaszczurki. Bardzo cenione stworzenia to:

  • agamy brodate – pochodzą z Australii, dorastają do 60 cm długości, są szare i szarobrązowe,
  • agamy błotne – pochodzą  z Azji południowo-wschodniej, mierzą od 60 do 80 cm długości,
  • gekony lamparcie – dorastają do 22-27 cm długości, mają żółtobiałe ubarwienie z cętkami,
  • gekony orzęsione – zazwyczaj mierzą 22 cm długości, mogą mieć barwę kremową, oliwkową,
  • legwany zielone – osiągają 150 cm długości, jak już wskazuje nazwa mają zielone ubarwienie.

Czas na ostatnią grupę najbardziej lubianych gadów domowych.

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez węża mieszkającego w terrarium. Szczególną popularnością cieszą się trzy gatunki. Pierwszy to pyton królewski przeważnie dorastający do 150-180 cm długości. Natomiast jego waga utrzymuje się w przedziale 2-5 kg. Kolejne miejsce na liście zajmuje zdecydowanie większy boa dusiciel. To, jak na domowe standardy, bardzo długi wąż, może mierzyć 3-4 metry. A jego waga to 15 a czasem nawet 25 kg. Miłośnicy nieco mniejszych zwierząt hodują natomiast węże zbożowe. Te stworzenia osiągają jedynie 130-180 cm długości i wagę około 1 kg. Po przykłady i opisy innych gadów domowych zapraszamy na naszą stronę.