Owczarek kaukaski - historia rasy, opis, zdjęcia, wymagania

Charakterystyka owczarka kaukaskiego określa go jako psa niezależnego, trudnego do szkolenia i skłonnego do agresji. Zdecydowanie nie jest to mały, potulny piesek kanapowy, lecz ogromny pies pasterski, nad którym zapanować może tylko doświadczony opiekun. Wyjaśnimy jak prowadzić tego psa, aby nie ujawniła się agresja. Opiszemy pochodzenie tego psa i przestawimy ciekawe zdjęcia. Wyjaśnimy czy istnieje kaukaz biały i czarny. Doradzimy dla jakiej osoby pies ten będzie dobrym towarzyszem.

Owczarek kaukaski - pochodzenie, opis rasy i piękne zdjęcia

Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane. Kaukaz syberyjski uchodzi za najstarszą rasę świata. Psy te pochodzą prawdopodobnie z Azji Centralnej od mastifa tybetańskiego. Prawdopodobnie znano je już w starożytnej Mezopotamii. Od wieków hodowano je w górskich wioskach na Uralu i Kaukazie, gdzie wykorzystywane były do pilnowania stad. Aż do XX wieku psy te były praktycznie nieznane poza byłym Związkiem Radzieckim.

Kaukaz przybył na tereny Wschodnich Niemiec wraz z armią radziecką i był wykorzystywany jako pies stróżujący i obronny. Po zburzeniu muru berlińskiego tysiące tych psów, znalazło domy w Niemczech i w Polsce. Wzorzec rasy zatwierdzono w 1984 roku. W klasyfikacji FCI Kaukaz należy do grupy II pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła oraz do sekcji 2.2 psy górskie.

Opis rasy i zdjęcia

Opis tej rasy należy zacząć od tego, że jest to duży, masywny pies o mocnej budowie ciała, przypominający niemal niedźwiedzia. Suki są znacznie mniejsze od psów. Podczas gdy pies osiąga wysokość 75 cm, to suki mają tylko 64 cm wysokości.

Sierść kaukaza jest obfita, gruba i prosta. Owczarek kaukaski może być krótkowłosy, długowłosy lub półdługowłosy. Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie, jak: biały, piaskowy, łaciaty, rudy, wilczasty czy pręgowany. Kolor czarny, wątrobiany i niebieski nie są dopuszczalne. Biały czy rudy owczarek kaukaski występuje rzadziej. Najczęściej występujące umaszczenie to wilczasty. Pielęgnacja sierści nie jest skomplikowana, wystarczy czesać go raz w tygodniu.

Szczeniak owczarka kaukaskiego z rodowodem kosztuje około 2500 do 4000 zł.

Charakter owczarka kaukaskiego

Kaukaz syberyjski to pies przyjazny, przywiązany do opiekuna, spokojny, cierpliwy i niehałaśliwy. Dlaczego więc psy te znalazły się na liście psów niebezpiecznych? Charakterystyka tej rasy łączy się z niezależnością i silnym instynktem terytorialnym. Przez wieki psy te pracowały przy pilnowaniu stad i musiały radzić sobie samodzielnie. Dlatego też wykształcił się u nich niezależny charakter i psy te nigdy nie są do końca posłuszne ludziom. Wymagają doświadczonego opiekuna, który jest w stanie zapanować nad psem w sposób taki, że pies uzna człowieka za przywódcę stada.

Mimo nieco powściągliwego charakteru psy te potrzebują kontaktu z człowiekiem. Przywiązują się do rodziny i bez wahania stają w jej obronie. Pies ten lubi zabawę i chętnie bierze w niej udział. Pamiętaj jednak, że nie jest to mały piesek i może niechcący przewrócić lub zranić dziecko.

Kaukaz syberyjski powinien mieć kojec, w którym czuje się bezpiecznie. Ponadto jego grube futro sprawia, że lepiej czuje się na dworze. Nie należy jednak zostawiać go samego, gdyż osłabia się więź z człowiekiem wówczas pies może stać się trudny do opanowania. Psy te świetnie sprawdzają się w roli psa stróżującego. Jednak nie ograniczają się do odstraszania intruza i mogą zaatakować człowieka, który wejdzie na ich terytorium. Dlatego też szkolenie nie powinno wzmacniać agresji.

Szkolenie owczarka kaukaskiego

Kaukazy uchodzą za psy trudne do szkolenia. Już od szczeniaka należy je socjalizować, aby czuły więź z człowiekiem, czuły się kochane i otoczone troską. Szkolenie musi być tak prowadzone, aby u psa nie została rozbudzona agresja.

Szkolenie trzeba zacząć, gdy pies jest mały i prowadzić w sposób konsekwentny, stanowczy i regularny. Należy posługiwać się metodami pozytywnymi, gdyż rasa ta nie zniesie żadnej przemocy. Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja psa i przyzwyczajenie go do obcych ludzi i innych zwierząt.

Czy ten duży pies pasterski jest dla każdego?

W Polsce hodowla i posiadanie owczarka kaukaskiego wymaga pozwolenia, gdyż rasa ta znajduje się na liście psów niebezpiecznych. Zdecydowanie ten duży pies pasterski wymaga doświadczonego opiekuna, który jest w stanie tak prowadzić psa, że zostanie przez niego uznany za przewodnika stada. Opiekun musi sprawić, że pies będzie czuł się pewnie i bezpiecznie, gdyż u kaukaza agresja pojawia się w wyniku braku pewności siebie.

Utrzymanie tego psa nie jest drogie. Jest to rasa wytrzymała i zdrowa. Jednak nie jest to pies mały i raczej nie nadaje się do życia w blokach. Musi mieć przestrzeń, aby mógł zachować kondycję. Kaukaz może mieszkać w kojcu w ogrodzie, szczególnie że dobrze znosi niskie temperatury i różne warunki pogodowe. Jednak konieczny jest stały kontakt z człowiekiem, aby nie rozwinęła się agresja i nieufność wobec ludzi.

Kaukaz potrzebuje dużo ruchu. Lubi patrolować teren, jednak nawet największy ogród nie zastąpi spacerów z opiekunem.

Owczarek kaukaski będzie idealnym towarzyszem dla opiekuna zdecydowanego i doświadczonego, który potrafi radzić sobie z niezależnym psem ze skłonnością do dominacji i instynktem terytorialnym. Opiekun kaukaza musi zapewnić mu dużą dawkę ruchu i poświęcić psu dużo czasu. Generalnie przystosuje się do każdej rodziny, zarówno do singla jak i do rodziny z dziećmi. Odradza się jednak zakup lub adopcję owczarka kaukaskiego przez osoby niedoświadczone.