Rozmnażanie danio

Gdy zajmujemy się tematem rozmnażania poszczególnych gatunków ryb, skupiamy się na tym, jakie warunki mają w naturze i staramy się je odtworzyć w zbiorniku. Ta metoda często przynosi całkiem niezłe efekty. Bywa jednak, że próbujemy rozmnożyć rybę latami, a wszystkie próby kończą się porażką.

Zajrzyjmy do tajników „przemysłowej” hodowli ryb przez przykład jednego z najprostszych do rozmnożenia gatunków – danio pręgowanego. Metody hodowli domowej różnią się od tej w hodowlach ryb ozdobnych.  Odmienne są stosowane w hodowli ryb konsumpcyjnych. Rozmnażanie danio, to nie tak łatwy proces jak jajożyworodna „ciąża” jak u gupika, ale mimo tego nie stanowi dużego wyzwania.

W naszym akwarium nie będziemy stosowali metod przemysłowych i raczej zależy nam na tym, żeby ryby akwariowe rozmnożyły się naturalnie. Niektórych gatunków nie da się w ten sposób „pozyskać” i podaje się specjalne hormony, ale na pewno nie dotyczy to takich ryb jak danio pręgowane. Odmiany handlowe takie jak danio różowe, żółte, neonowe, czy pomarańczowe są tak dalece zmienione, że trudno zagwarantować pomyślność prób przy każdej z nich.

Odmiany a hodowla danio

Ryby, które warto rozmnożyć

Do hodowli przeznaczmy wyłącznie te ryby akwariowe, które nie mają wad budowy. Muszą być proste, mieć całe płetwy i równe ogony. Nie wydaje się to niczym trudnym, ale praktycznie wiele osobników dostępnych w sklepach ma już widoczne defekty. Lepiej jest kupić więcej ryb (szczególnie czerwonego i innych kolorów) i z nich wybrać te, które mają dać potomstwo. Samiec jest smukły, a samica widocznie bardziej okrągła.

Sposób hodowli uzależniony jest od pochodzenia rybki, a nawet konkretnej populacji. Może przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej. U ryb, które występują w wielu miejscach na świecie i także są komercyjnie hodowane, niektóre osobniki mogły być trzymane w warunkach, gdzie była wyższa lub niższa twardość, lub temperatura wody. Z biegiem czasu się do nich przyzwyczajają.

Kiedy kupimy ryby, nigdy nie wiemy, czy właśnie przybyły z Bangladeszu, Indonezji, Niemiec, czy Rzeszowa. Często hodowla przeprowadzana jest metodą prób i błędów przy zmianie warunków środowiskowych. Patrzymy, jak ryby akwariowe reagują na zmiany i dopasowujemy to, co mamy w akwarium. Inną sprawą jest przeżywalność potomstwa, bo stymulacja do tarła to dopiero połowa sukcesu.

Parametry wody

Optymalna temperatura wody, w której warto zaplanować rozmnażanie danio to 23⁰C, a najlepsza przeżywalność zarodków jest notowana przy temperaturze wody 19⁰C (1). Najpierw więc podgrzewamy wodę, a później ochładzamy, żeby jak największa część ikry się wykluła. Dla każdej grupy ryb tarło może przebiegać indywidualnie, więc należy oscylować wokół wartości 19-23⁰C próbując uzyskać młode ryby bez gwałtownej zmiany parametrów.

Bardzo ważne są też pozostałe parametry wody. pH należy utrzymywać w granicach 7,2-7,8 a twardość węglanową na poziomie 6-15 stopni niemieckich. Można dawać pół na pół wodę demineralizowaną z kranową, żeby z jednej strony nie pozbawiać jej całkowicie minerałów, a z drugiej lekko zmiękczyć. To łatwiejsze niż warunki, w których rozmnaża się zbrojnik złoty, zbrojnik weloniasty, zbrojnik albinos czy inne odmiany zbrojnika, a tym bardziej gatunki jak zbrojnik zebra, gdzie woda powinna być kwaśna i miękka.

Oczywiście w zbiorniku, gdzie chcemy rozmnożyć danio pręgowane, musi być czysto. Nie ma prawa tam być amoniaku, albo dużej ilości fosforanów. Zanieczyszczenia mogą spowodować obumarcie ikry lub urodzenie się ryb z wadami budowy. Czystość jest sprawą priorytetową i tu najlepiej zdać się na testy lub dużą ilość roślin. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli danio żółtego?

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Wystrój akwarium

Akwarium nie wymaga szczególnych zabiegów, jedynie warto wrzucić roślin, żeby zmotywować ryby do tarła. Doskonale sprawdza się rogatek, który tworzy gęstwinę, zakrywając taflę wody. Najczęściej jednak danio trą się nawet w samym szkle. To zgoła inaczej niż rozmnaża się zbrojnik złoty, zbrojnik weloniasty, zbrojnik zebra, zbrojnik albinos czy inne odmiany zbrojnika.

Przy podłożu kładziemy siatkę o rozmiarze oczek co najmniej 5 mm, żeby ikra mogła swobodnie spaść na dno. Kiedy rybki podchodzą do tarła powinny być trzymane w cyklu dziennym 12 godzin zapalonego światła i 12 godzin wyłączonego(2). Tarło często następuje po włączeniu oświetlenia (generalnie u ryb tarło często zachodzi o świcie). Dodatkowym aspektem jest odpowiednie karmienie tarlaków.

Podajemy dość dużo tłustego pokarmu w postaci doniczkowca lub larw komarów. Mogą być żywe, jednak larwy komarów wystarczą mrożone. To ważne, żeby ryby miały dużo pokarmu (kiedy planujemy rozmnażanie) i były karmione 3 razy dziennie. Jednak wszystkie pozostałości niezjedzonej karmy i tej przetrawionej, należy codziennie usuwać, żeby nie dopuścić do zabrudzenia zbiornika.

Sekret czerwonego danio

Danio to dość specyficzne ryby, bo mimo tego, że składają ikrę, potrafią rozmnażać się w ilościach godnych żyworódek (jednak to nie „ciąża” jak u gupika – tu samiec zapładnia ikrę). Samica powinna składać ikrę co najmniej co 20 dni. Dłuższe przerwy dają mniejszą ilość wyklutych rybek, a co za tym idzie – mniejszą opłacalność hodowli. Samice danio mają bowiem asynchroniczne jajniki, czyli w tym samym czasie w jajnikach są jajeczka o różnych stadiach rozwoju.

Ponadto samice mogą składać ikrę praktycznie cały rok. Dla kogoś, kto chce rozmnażać te ryby, to bardzo dobra wiadomość. Przy utrzymaniu relacji jedna samica na 3 samce w zbiorniku tarliskowym, praktycznie nieustająco będzie dopływ nowej ikry. Pamiętajmy, że samiec zapładnia ikrę, a nie jest to jak „ciąża” u żyworódek. Jeżeli tylko dobierzemy odpowiednie parametry i zdobędziemy płodne ryby, to danio czerwone, różowe, żółte, neonowe, czy pomarańczowe możemy rozmnożyć sami. Dochodzi tu jednak tematyka wykarmienia małych ryb.

W początkowym okresie warto mieć zooplankton, który rybki z powodzeniem wybiorą w wodzie. Także zakup wrotki może być dla nas ratunkiem. Z biegiem czasu gdy młode będą większe, można samemu wyhodować nauplii artemii i podawać codziennie pilnując, by odłowić jak najwięcej nauplii, a jak najmniej niewyklutych jajeczek.

  1. Kucharczyk, Dariusz, et al. "The optimization of wide-type zebrafish, Danio rerio (Hamilton, 1822) reproduction in low temperatures under controlled conditions." Turkish Journal of Fisheries and Aquatic Sciences 18.1 (2018): 49-55.
  2. Nasiadka, Andrzej, and Matthew D. Clark. "Zebrafish breeding in the laboratory environment." ILAR journal 53.2 (2012): 161-168.
ikona podziel się Przekaż dalej