Owczarek niemiecki - wszystko, co musisz wiedzieć na temat tych psów

Owczarki to przeważnie ruchliwe, inteligentne psy. Poza stróżowaniem, mogą wykonywać wiele pożytecznych zadań. Nauczą się też kilku ciekawych sztuczek. Na świecie występują liczne rasy zaliczane do tej grupy. Jednakże bez wątpienia największą popularnością cieszy się owczarek niemiecki. Czym wyróżnia się ten pies i jaki ma charakter? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w tym i innych artykułach opublikowanych na naszej stronie.

Inteligentny niemiecki wilczur

Owczarek niemiecki to jedna z ras psów użytkowych należąca do typu wilkowatego. Oprócz tego jest zaliczana do grupy psów pasterskich jak również obronnych. Jej pochodzenie nie jest do końca jasne. Jedna z teorii mówi, że przodkowie opisywanych owczarków żyli już w średniowieczu. Były to długowłose osobniki wykorzystywane do pilnowania dobytku. Do ich zadań należała oczywiście ochrona zwierząt hodowlanych. W XIX wieku pastwiska zaczęły zanikać, wówczas owczarki stały się psami domowymi. Około 1910 roku zaczęto szkolić je na psy policyjne. Dziś również pełnią służbę w jednostkach policyjnych.

Sylwetka prawidłowo zbudowanego owczarka niemieckiego jest mocna i harmonijna. Głowa proporcjonalna w stosunku do tułowia. Szczęki i żuchwa silnie rozwinięte, uszy wysoko osadzone szersze u nasady. Grzbiet psa jest prosty z widocznym kłębem. Klatka piersiowa odznacz się wyraźnym przedpiersiem natomiast zad jest mocny i lekko opadający. Rasowe osobniki mają proste, umięśnione kończyny, ogon długi, nisko osadzony i obficie owłosiony. Samiec jest dość duży, w kłębie osiąga wysokość od 60 do 65 cm. Suka jest nieco niższa, dorasta do 55-60 cm. To jeszcze nie wszystkie cechy, po których ta rasa jest rozpoznawana.

Typowy owczarek niemiecki to pies krótkowłosy. Jego włos okrywowy jest gęsty, twardy i przylegający. Jeśli zaś chodzi o maść to opisywany wilczur jest czarny z czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym podpalaniem. Występują też psy o umaszczeniu wilczastym i czaprakowym. To nadal nie ostatnie rodzaje. Owczarek może być też jednolicie czarny. Prezentuje się bardzo ładnie, jest rzadszy od opisywanych powyżej. Co ważne, krótkowłosy pies tej rasy to nie jedyna możliwość. Występują też odmiany z długim włosiem. Jest ono miękkie i nieprzylegające. Po więcej informacji o odmianach owczarków zapraszamy na naszą stronę.

Usposobienie i zachowanie owczarka niemieckiego

Owczarek już, jako szczeniak wykazuje duży temperament. Z wiekiem staje się pewny siebie, zrównoważony i opanowany. Jego usposobienie można określić, jako łagodne, chyba, że zostanie sprowokowany. Wilczur jest też odważny i praktycznie stale czujny. Nie jest zbyt ufny w stosunku do obcych, co czyni z niego świetnego stróża. Akceptuje inne zwierzęta domowe, ale samce lubią dominować nad psami tej samej rasy. I szczeniaki i dorosłe osobniki są żywiołowe i ruchliwe. Jednakże te pierwsze nie powinny być poddawane forsownemu treningowi. Dorosłe mają spore wymagania dotyczące ruchu.

Czas na opis relacji owczarka ze swoim właścicielem. Rasowe czworonogi podporządkowują się opiekunowi. Mimo tego, że samce mają silny charakter. Samice są natomiast bardziej uległe. Niezależnie od płci, owczarki są lojalne wobec wszystkich członków rodziny. Dobrze dogadują się z dziećmi, zabawy trzeba jednak nadzorować z uwagi na duże rozmiary zwierzaka. Przy wszystkich wymienionych cechach charakteru trzeba pamiętać o ważnej kwestii. Zachowanie psów w dużej mierze zależy od wychowania. Trzeba wyznaczyć im granice, pokazać, co wolno a czego nie wolno. Wyeliminować niepożądane odruchy.   

Kupując owczarka trzeba wiedzieć, że jest to inteligentny i szybko uczący się czworonóg. Potwierdzają to psy pracujące w policji czy wojsku. Jednakże źle znosi samotność. Potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, tylko wtedy będzie rozwijał się prawidłowo. Nawet, jeśli mieszka w kojcu, powinien często przebywać z całą rodziną. Już, jako szczeniak potrzebuje jakiegoś zajęcia. Zatem ktoś, kto zamierza kupić owczarka powinien spełnić jego wymagania. Zaoferować sporo miejsca do życia i codzienny ruch. Nie może zostawiać psa samego na długie godziny. Zagadnienia dotyczące wychowania i charakteru owczarków rozwijamy i innych artykułach.

Zdrowie popularnej rasy owczarków

Przed zakupem dowolnego rasowego psa warto dowiedzieć się jak wygląda kwestia jego zdrowia. Jeśli chodzi o owczarka niemieckiego to wykazuje odporność na niskie temperatury. Radzi sobie z deszczem, śniegiem a nawet upałami. Choć nie powinien długo przebywać w ostrym słońcu. W każdym razie, wiadomo, że warunki atmosferyczne nie wpływają mocno na jego zdrowie. I nie ma tu znaczenia czy jest to pies czarny, podpalany, krótkowłosy czy długowłosy. Ponadto dobrze zbilansowana dieta pozwoli uniknąć problemów z przewodem pokarmowym. Czy to oznacz, że ta rasa nie zapada na choroby? Niestety nie.

Tak jak i inne rodzaje dużych psów, owczarek niemiecki ma skłonności do dysplazji stawów biodrowych. W dobrych hodowlach psy są prześwietlane, dzięki czemu można na bieżąco monitorować ich stan. Wśród innych dolegliwości najczęściej pojawia się zapalenie uszu i spojówek. Mogą występować problemy żołądkowe-jelitowe i rzadko rozszerzenia i skręty żołądka. Bywa, że psy cierpią z powodu problemów z trzustką i tarczycą. Osobniki w starszym wieku miewają problemy z kręgosłupem. Ogólnie jednak ryzyko wystąpienia poważnych chorób jest małe. Prawidłowa opieka jest w stanie ochronić zwierzę przed niebezpiecznymi schorzeniami.

Nasz opis rasy powoli zmierza do końca. Jednakże wspomnimy jeszcze o kilku kwestiach. Owczarki niemieckie zazwyczaj dożywają 11-13 lat. Miesięczne koszty utrzymania mieszczą się w granicach 300 zł. Ile kosztują szczeniaki z rodowodem? Tu ceny rozpoczynają się w okolicach 2000 zł. Choć to oczywiście zależy od wielu czynników, które opisujemy w innych artykułach. W ten sposób dotarliśmy do podsumowania wiadomości. Owczarki niemieckie to inteligentne, żywiołowe psy. Przywiązują się do opiekuna i jego rodziny. Są oddane, przyjacielskie i stosunkowo odporne na choroby. To wszystko sprawia, że są tak popularne. Po więcej informacji na ich temat zapraszamy na naszą stronę.