Owczarek niemiecki

Ilustracja owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki, znany ze swojej inteligencji, lojalności i wszechstronności, jest jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie. Jego imponujący wygląd, połączony z niesamowitymi zdolnościami do pracy, czyni go idealnym wyborem dla służb mundurowych, jak i rodzin poszukujących wiernego towarzysza. W naszych artykułach zgłębimy tajniki opieki nad tą wyjątkową rasą, omówimy techniki szkoleniowe, które podkreślają jego naturalne talenty, oraz przedstawimy historie ludzi, dla których owczarek niemiecki stał się nieodzownym partnerem. Poznamy także historię rasy, jej cechy charakterystyczne i najczęstsze problemy zdrowotne, by pomóc właścicielom zapewnić swoim czworonogom jak najlepszą opiekę. Nasza kategoria artykułów dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji, aby lepiej zrozumieć i docenić tę wyjątkową rasę.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki to bardzo popularna w naszym kraju rasa psów o wszechstronnych umiejętnościach. Bez trudu znajdziemy hodowców owczarków długowłosych i krótkowłosych. Cena za szczeniaka z metryką ZKwP może wynosić około 3000 – 4000 zł. Hodowla może także sprzedawać szczenięta z przeznaczeniem wystawowym. Cena za wystawowego szczeniaka niejednokrotnie waha się wokół kwoty 8000 zł. Cena owczarków z rodowodem innych związków lub stowarzyszeń może być niższa od stawek za psy z pochodzeniem FCI.
Czytaj więcej: Jaka jest cena owczarka niemieckiego? Ile zapłacisz za szczeniaka?

Ile żyją owczarki niemieckie?

Pies rasy owczarek niemiecki żyje średnio 10 – 13 lat. Na długość życia psa wpływa wiele indywidualnych czynników, a w tym prawidłowe żywienie, odpowiednia dawka ruchu, a także wybór zdrowych szczeniąt. Zakup psa w niesprawdzonych hodowlach zwiększa ryzyko pojawienia się choroby (np. dysplazja, młodzieńcze zapalenie kości, chore stawy itp). Niektóre choroby mogą sprawiać dyskomfort, inne bezpośrednio wpływają na długość życia zwierząt. Dlatego tak ważne jest odnalezienie godnej zaufania hodowli owczarków, która sprzeda nam pozbawionego wad genetycznych, dobrze przebadanego szczeniaka.
Czytaj więcej: Ile żyje owczarek niemiecki? Wyjaśniamy od czego zależy długość życia

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Owczarki niemieckie to psy uznane przez FCI. Wzorzec rasy odnajdziemy pod numerem 166. Znajdziemy tam opis wyglądu, budowy ciała, proporcji i pożądanego charakteru rasy. Owczarek niemiecki posiada zwartą, umięśnioną sylwetkę. Idealna wysokość w kłębie psa mieści się w przedziale 60 – 65 cm. Suki są drobniejsze i osiągają 55 do 60 cm. Idealna masa ciała została oszacowana na 30-40 kg (psy) oraz 22-32 kg (waga suki). Co ważne, długość tułowia powinna być o około 10% większa od wysokości w kłębie. W hodowli znajdują się szczenięta odmian długowłosych oraz krótkowłosych.

Jaka karma dla owczarka niemieckiego?

Przeznaczony do pracy owczarek niemiecki odznacza się średnią masą ciała oraz dużą potrzebą aktywności fizycznej. W związku z tym warto wybierać karmy, które posiadają odpowiednią ilość białka i dostarczają wszystkie składniki odżywcze. Większość właścicieli decyduje się na karmy suche. Psy można także karmić posiłkami mokrymi. Ciekawostką jest też dieta BARF, polegająca na samodzielnym komponowaniu posiłków składających się z surowego mięsa, kości, podrobów oraz niewielkiego dodatku warzyw i owoców. Prawidłowe żywienie wpłynie na zdrowie pupila, zapewni dobry stan sierści i może uchronić pupila przed pojawieniem się choroby.
Czytaj więcej: Karma dla owczarka niemieckiego – przegląd popularnych produktów

Jak wytresować owczarka niemieckiego?

Psy rasy owczarek niemiecki są uważane za inteligentne i podatne na tresurę. Ze względu na dużą chęć współpracy i przywiązanie do właściciela, rasę można nauczyć wielu sztuczek i komend posłuszeństwa. Hodowcy i behawioryści rekomendują szkolenie metodami pozytywnymi. Praca z psem powinna być satysfakcjonująca dla obu stron. Treningi muszą być urozmaicone i zapewniać psu atrakcyjne spędzanie czasu. Taki przeprowadzone, konsekwentne szkolenie zazwyczaj odnosi najlepsze rezultaty.
Czytaj więcej: Tresura owczarka niemieckiego krok po kroku – poradnik praktyczny

Czym karmić owczarka niemieckiego?

Prawidłowe żywienie i pielęgnacja owczarków sprawiają, że psy dożywają sędziwego wieku i mogą cieszyć się zdrowiem przez wiele lat. Do wyboru właścicieli pozostaje kilka modeli żywienia czworonogów. Pierwszym, cieszącym się największą popularnością są karmy suche. Wiele z tego typu produktów dopasowuje się do wieku, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej. Nasze zwierzęta mogą także zjadać karmy mokre. Taka opcja jest mniej popularna ze względu na wyższą cenę. Inną opcją jest samodzielne przygotowanie posiłków, w tym dieta BARF. Psu nie należy natomiast podawać resztek ze stołu czy karmić produktami najgorszej jakości.

Ile powinien jeść owczarek niemiecki?

Prawidłowe dawkowanie karmy wpływa na piękną sierść, utrzymanie optymalnej wagi i ogólną kondycję fizyczną. Owczarki niemieckie są na ogół psami aktywnymi, dlatego wymagają odpowiedniej dawki pełnowartościowych posiłków. Dawkowanie karmy jest uzależnione od jej kaloryczności. Szczegółowe wytyczne znajdziemy na opakowaniach produktów. Rasę można też karmić samodzielnie przygotowywanym jedzeniem. W tym przypadku należy stale kontrolować wygląd i wagę pupila. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować dawkowanie posiłków do wymagań konkretnego pupila.

Gdzie kupić owczarka niemieckiego?

Owczarek może być idealnym towarzyszem rodziny i na ogół dobrze dogaduje się z dziećmi. Wybór hodowli ma kluczowe znaczenie dla zakupu w pełni zdrowego oraz rasowego pupila. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle należące do Związku Kynologicznego w Polsce. ZKwP należy do międzynarodowej federacji kynologicznej FCI. Przed wyborem konkretnej hodowli, warto poznać opinie osób, które kupowały psa z danego źródła. Nie bez znaczenia będzie także renoma hodowcy oraz możliwość obejrzenia warunków, w jakich rozwijają się szczenięta.
Czytaj więcej: Najlepsze hodowle owczarków niemieckich w Polsce - zobacz!

Czy owczarek niemiecki jest agresywny?

Owczarek niemiecki posiada silny, pewny siebie, ale zrównoważony charakter. Nie jest to rasa agresywna, jednak zaatakowana, potrafi się skutecznie bronić. Codzienny kontakt z owczarkiem i prawidłowe szkolenie rasy sprawia, że pies bez trudu wykonuje komendy posłuszeństwa. Rasa jest oddana właścicielowi, łagodna, a jednocześnie nieustraszona. Takie cechy sprawiają, że owczarek sprawdza się w roli psa pasterskiego (np. do zaganiania owiec), obrońcy i psa do służb mundurowych. Osobniki agresywne nie powinny uzyskiwać uprawnień hodowlanych, a co za tym idzie, być stosowane do dalszego rozrodu.
Czytaj więcej: Usposobienie owczarka niemieckiego – szczegółowy opis charakteru

Jak dbać o owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki nie jest należy do ras o dużych wymaganiach. Podstawą będzie prawidłowe żywienie, które zapewni wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Gęsty, długi włos i podszerstek wymagają regularnego szczotkowania. Co pewien czas warto także przeprowadzić pełną kąpiel pupila, kontrolować oczy i stan uszu. Ważnym aspektem jest także aktywność fizyczna. Psy wymagają regularnych, urozmaiconych spacerów, najlepiej połączonych ze szkoleniem i zabawami ruchowymi. Do podstawowych zadań właściciela należy także regularna kontrola weterynaryjna, która może w istotny sposób poprawić komfort i długość życia psa.

Jakie są owczarki?

Owczarki to psy aktywne i podatne na szkolenie. Nieustraszony, a jednocześnie chętny do pracy charakter czyni z nich idealnych kandydatów do pracy w ratownictwie, policji lub w służbach celnych. Owczarki szybko się uczą, lubią pracę z człowiekiem i okazują się łatwe do ułożenia. Owczarki niemieckie mają ciekawą, czarną maść z podpaleniami. Według wzorca, dorosły pies osiąga 60 do 65 cm wysokości w kłębie i waży 30 do 40 kg. Suki są drobniejsze, ich wysokość w kłębie mieści się w przedziale 55 – 60 cm, a optymalna waga to 22 do 32 kg. Dokładny opis wyglądu rasy odnajdziemy we wzorcu FCI numer 166.

Jaki kaganiec dla owczarka niemieckiego?

Wybór dobrze dopasowanego kagańca może wpłynąć na zachowanie bezpieczeństwa i na komfort psa. W sklepach znajdziemy różne rodzaje kagańców. Największą popularnością cieszą się kagańce koszyczkowe, które mogą być wykonane z metalu, plastiku lub skóry. Druga opcja to kaganiec dla psa z podwójnym dnem, które uniemożliwia pupilowi zjadanie śmieci. W sklepach zoologicznych pojawiają się również kagańce fizjologiczne oraz weterynaryjne. Dobrze dopasowane kagańce fizjologiczne nadają się do dłuższego stosowania. Kaganiec weterynaryjny to natomiast rozwiązanie do zabiegów w gabinecie lekarskim.

Pozostałe artykuły w temacie owczarek niemiecki

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto