Fretka domowa - charakterystyka, zdjęcia, porady praktyczne

W domach i mieszkaniach, wraz z człowiekiem żyją różne zwierzęta. Bez wątpienia największą popularnością cieszą się psy i koty. Bardzo często wybierane są chomiki oraz świnki morskie. W klatkach hodowane są króliki i szynszyle. To jednak nadal nie koniec listy. Spore uznanie zyskały fretki domowe. Przede wszystkim, dlatego, że są inteligentne i żywiołowe. Przedstawiamy, zatem ich charakterystykę i wymagania.

Jak wygląda fretka?

Fretka domowa to niewielki drapieżnik należący do rodziny łasicowatych. Do tej licznej grupy zaliczono około 60 gatunków. To zwierzę jest udomowioną formą tchórza zwyczajnego oraz stepowego. Pierwszy ze wspomnianych ssaków żyje dziko w niemal całej Europie. Drugi zamieszkuje otwarte tereny starego kontynentu oraz Azji. Trzymanie fretek w domach stało się popularne w latach 80-ty XX wieku. Od tego czasu zainteresowanie tymi drapieżnikami stale rośnie. Jednakże obecnie nie w każdym kraju można je hodować. W niektórych państwach przyszły opiekun musi wyrobić specjalne licencje lub spełnić określone warunki.  

Jak wygląda fretka mieszkająca w domu? Opis należy zacząć od tego, że jest to gatunek o silnym dymorfizmie płciowym. Samce są prawie dwukrotnie większe od samic. Obie płcie dojrzałość osiągają po roku życia. Dorosły samiec fretki to nieduże zwierzę. Osiąga długość 38-41 cm a jego waga mieści się w przedziale od 0,9 do 2,7 kg. Samica dorasta do 33-35,5 cm i waży pomiędzy 0,3 a 1,1 kg. Jest, zatem praktycznie dwukrotnie lżejsza. Opisywany czworonóg ma szpiczasty pyszczek, w którym znajduje się od 34 do 36 zębów. Krótkie łapki mają po pięć palców z długimi pazurami. Ogon fretki osiąga długość 7-10 cm.

Fretka żyjąca w domu może mieć długą lub krótką sierść. Co równie ważne futro występuje w trzech wersjach umaszczenia. Pierwszą jest odmiana jednobarwna. W tym wariancie fretka jest biała, czarna lub albinotyczna. Kolejną opcję stanowi maść tchórzowata gdzie występują różne kolory futra, maski, podszerstka, oczu i nosa. Na podstawie ich barwy wyróżnia się typ umaszczenia. Zwierzak może być brązowy jak łasica, czarny, rudy, czekoladowy, pastelowy. W ostatniej, łaciatej wersji, ponownie występuje barwa biała. Pod postacią plam rozsianych po całym ciele. Informacje o wyglądzie i kolorze fretek rozwijamy w innych artykułach na naszej stronie.

Zachowanie fretki domowej – usposobienie i opinie

Zanim zajmiemy się zachowaniem opisywanego zwierzaka skupimy się na innej kwestii. Często zdarza się, że fretka i tchórzofretka są uważane za to samo zwierzę. Tymczasem są to dwa różne osobniki. Pochodzenie pierwszej z wymienionych jest już znane. To udomowiona odmiana dziko żyjącego drapieżnika. Natomiast tchórzofretka powstała ze skrzyżowania fretki domowej z tchórzem zwyczajnym. Tak jak łasica nie nadaje się do trzymania w domu, gdyż jest dość agresywna. Mimo tego, że jest to zwierzę hodowlane. Teraz już możemy przejść do najważniejszego tematu w tej części artykułu.

Dlaczego fretka domowa zdobywa tak entuzjastyczne opinie? Głównie, dlatego, że jest to bardzo inteligentne i ciekawskie zwierzę. Sama potrafi nauczyć się otwierać klatkę, w której mieszka. Gdy ją opuści, odwiedzi wszystkie kąty domu. W takich chwilach trzeba jej pilnować. Fretka wciśnie się w każdą szparę, a zatem i w miejsca trudnodostępne dla człowieka. Podczas wędrówek po pomieszczeniach może zechcieć wyskoczyć przez okno. Trzeba też wiedzieć, że ten zwierzak lubi towarzystwo innych przedstawicieli swego gatunku. Warto, więc zdecydować się na zakup dwóch fretek, które zajmą się sobą, gdy nikogo nie ma w domu.

Jest jeszcze jeden ważny powód sprawiający, że domowa hodowla fretki jest tak popularna. Zwierzak jest bardzo żywiołowy, ale w zasadzie tylko o świcie i o zmierzchu. W ciągu dnia wystarczy poświęcić fretce 2-3 godziny. W tym czasie będzie się bawić i wyładowywać drzemiącą w niej energię. Najlepiej wypuścić ją wtedy z klatki. Będzie buszować we wszelkich kocach i ręcznikach. Poza zabawą, zwierzak większość doby przesypia. Zazwyczaj w ten sposób spędza 14-18 godzin. Powyżej podaliśmy podstawowe informacje o zachowaniu fretki domowej. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na naszej stronie.

Niezbędne akcesoria i cena fretki

Fretkę domową należy hodować w klatce, bowiem nie należy pozwalać jej samodzielnie poruszać się po domu. Po prostu może zaginąć lub zrobić sobie krzywdę.  Klatka powinna być duża i najlepiej kilkupoziomowa. Optymalne wymiary to 150x100x60 cm, choć im większa tym lepiej. Trzeba też zadbać o dodatkowe wyposażenie. Bardzo ważne są miseczki na pokarm i wodę. Warto zaopatrzyć klatkę w kuwetę, w której zwierzak będzie załatwiał potrzeby fizjologiczne. Duże znaczenie mają także zabawki. Takie jak tunele, hamaki, piłeczki itp. Żadne z wymienionych akcesoriów nie kosztuje zbyt dużo, co jest niewątpliwą zaletą.

Ile żyje fretka domowa? Szacuje się, że średnio od 6 do 15 lat, czyli to dość duży przedział. By zwierzak dożył sędziwego wieku, opieka musi składać się z kilku elementów. Podstawą jest odpowiednie żywienie. Fretka jest mięsożercą, karmi się ją gotowaną wieprzowiną, kaczką, baraniną, wołowiną, jagnięciną. Lubi również gotowanego kurczaka i indyka. Nie należy za to podawać jej surowej wieprzowiny ani podrobów. Uzupełnieniem diety może być za to specjalna, sucha karma dla fretek. W żadnym wypadku nie powinna być karmiona ludzkim jedzeniem. Resztki ze stołu, parówki czy też wędliny absolutnie nie wchodzą w grę.

Opieka nad fretką to także pielęgnacja. Do najważniejszych zabiegów należy między innymi dbanie o pazurki. Co jakiś czas trzeba je spiłowywać pilnikiem lub obcinać. Duże znaczenie dla zdrowia zwierzaka mają regularne szczepienia i odrobaczanie. By hodowla się udała należy także odbywać kontrolne wizyty u weterynarza. Stan zdrowia trzeba kontrolować gdyż u fretek pojawiają się schorzenia oczu, grzybice, zapalenia jelit, przeziębienia. Warto teraz sprawdzić ile kosztuje fretka domowa. Cena utrzymuje się w granicach 500-1200 zł. Po więcej porad na temat żywienia, zdrowia i akcesoriów dla fretek zapraszamy na naszą stronę.