Munchkin - opis, charakter, zdjęcia, cechy szczególne, porady

Rasy kotów to mocno zróżnicowana grupa. W jej szeregach znajdują się piękne czworonogi długowłose. Natrafić można na okazy z lśniącym, krótki futrem. Popularnością ciszą się duże osobniki wyglądające jak dzikie zwierzęta. Istnieją także kontrowersyjne odmiany. Jedną z nich jest bardzo sympatyczny munchkin. Co sprawia, że ten kot dzieli światowe środowisko felinologiczne? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Koty o krótkich łapach

Munchkin to nazwa niezwykle charakterystycznej rasy kotów. Należą, bowiem do niej zwierzaki z krótkimi łapkami. Powstała, jako efekt utrwalania mutacji genetycznej powodującej achondroplazję lub hipochondroplazję. Wszystko zaczęło się w 1983 roku w stanie Luizjana w USA. Miłośniczka kotów, Sandra Hochenedel przygarnęła dziką kotkę z krótkimi nogami. Samiczka została nazwana Blackberry. Wydała potomstwo, które odziedziczyło tę samą cechą anatomiczną. Jednym z kociąt o imieniu Toulouse zaopiekowała się przyjaciółka Sandry. Od tych dwóch zwierząt pochodzą wszystkie żyjące obecnie munchkiny.

Od 1994 roku rasa jest uznawana przez organizację TICA. Jednakże inne federacje, w tym FIFe, nie uznają munchkinów. Z uwagi na to, że mutacja ma negatywny wpływ na zdrowie kotów. Ponadto przy krzyżowaniu osobników o krótkich łapach zaobserwowano dużą śmiertelność płodów. W związku z kontrowersjami, munchkina ciężko kupić i sporo kosztuje. Do tego tematu jeszcze wrócimy. Przed nami opis wyglądu nietypowego kota. Dorasta do 21-23 cm wysokości, waga samic to 2-3 a samców 3-4 kg. Ciało interesującego nas zwierzęcia zachowało naturalne proporcje. Pomijając łapy, przypomina dobrze znanego, kota europejskiego.

Munchkin ma zaokrąglona głowę, średnie bądź duże uszy również zaokrąglone na końcach. Oczy spore, w kształcie migdałów, ogon dość długi. Co ciekawe, kot występuje w dwóch odmianach różniących się długością sierści. W pierwszej wersji jest długowłosy. Okrywa jest długa i jedwabista, na szyi tworzy delikatny kołnierz. Drugi typ to szata krótka, włos lśniący i miękki w dotyku. Występuje także gęste podszycie. W kwestii barwy, dopuszczalne są praktycznie wszystkie kolory i wzory. Niepożądany jest jedynie wariant bursztynowy. Po więcej informacji o wyglądzie munchkina zapraszamy na naszą stronę. A w tym artykule czas na jego charakter.

Usposobienie kota z krótkimi nogami

Hodowla i sprzedaż munchkinów jest rzadka, ale można je zdobyć. Warto, więc wiedzieć, jaki mają charakter. Przede wszystkim są to koty pogodne i towarzyskie. Nawiązują głęboką więź z opiekunem i chcą mu stale towarzyszyć. Nie lubią być pozostawiane samemu na długi czas. W tym względzie przypominają niektóre psy. Cenne jest też to, że bez problemu dogadują się z innymi zwierzakami domowymi. Nie tylko należącymi do tego samego gatunku. Nieagresywna natura munchkinów ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki niej mruczki są dobrymi kompanami do zabaw dla starszych dzieci. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Przedstawiciele interesującej nas rasy mogą pochwalić się wysoką inteligencją. Szybko uczą się nowych sztuczek. Trzeba tylko zachować cierpliwość i stosować przysmaki, jako nagrody. Lubią klasyczne zabawki dla kotów. Do tego zainteresują się także nowoczesnymi, interaktywnymi gadżetami. Jest jeszcze jedna cecha upodabniająca munchkiny do psów. Otóż z łatwością można nauczyć je chodzić na smyczy. Mało tego, wręcz uwielbiają taką formę odbywania spacerów. Trzeba dodać, że szybko przyzwyczajają się do nowego otoczenia. Zatem bez problemów można zabierać je w nawet długą podróż. Nie straszne im częste przeprowadzki.

Usposobienie munchkinów dopełnia ogromna ciekawość. Gdy upatrzą sobie jakiś cel w domu, z pewnością do niego dotrą. Nawet, jeśli wybrane miejsce jest trudnodostępne, znajdą sposób by się wdrapać. Oczywiście, nie są tak skoczne jak koty bez mutacji. Nie wejdą tak wysoko jak ich kuzyni. Jednakże pomimo tego, że mają krótkie kończyny, są to sprawne zwierzaki. Potrafią także dość szybko biegać. W ich ruchach widać tę typową, kocią grację. W tej części artykułu przedstawiliśmy krótki opis charakteru munchkinów. Rozwinięcie tego interesującego tematu zostało opublikowane na naszym portalu. Zdecydowanie warto się z nim zapoznać.

Zdrowie, pielęgnacja i cena munchkina

Każda osoba chcąca kupić munchkina powinna wiedzieć jak długo żyje ten kot. Średnio dożywa 15 lat, choć znane są starsze okazy. Rasa jest dość odporna na choroby. Pojawiają się jednak dolegliwości związane z anatomią kotów. Najczęściej jest to lordoza, czyli wygięcie kręgosłupa uciskające organy wewnętrzne. Łagodna forma tej choroby nie jest niebezpieczna dla życia zwierząt. Czasem występuje także lejkowata klatka piersiowa. U grupy munchkinów odnotowano bóle reumatyczne. Niektóre były bardzo silne, ale nie jest to powszechna przypadłość. Największe kontrowersje budzi śmiertelność płodów sięgająca 25%. Dlatego ważna jest duża pula genowa.

Ogromny wpływ na zdrowie czworonoga ma odpowiednie żywienie. Czy kot z krótkimi łapkami potrzebuje specjalnej karmy? Odpowiedzią na to pytanie jest nie. Metabolizm tego kota jest taki sam jak każdego innego. Nie będzie wybrzydzał o ile podawane jedzenie jest dobrej jakości. Trzeba tylko pamiętać, że musi być dopasowane do jego wieku i stanu zdrowia. Posiłki przygotowywane przez opiekunów także są dopuszczalne. Pod warunkiem, że członkowie rodziny nauczą się je właściwie przygotowywać. Nie jest to tak trudne jak może się wydawać. To jeszcze nie koniec wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia munchkinów.

W przypadku kotów z krótkimi łapami ważna jest ilość podawanego jedzenia. Zwierzaka pod żadnym pozorem nie można doprowadzić do nadwagi. Otyłość mocno obciąża jego stawy i ma bardzo zły wpływ na stan zdrowia. W kwestii pielęgnacji kot nie jest wymagający. Odmiana z krótki futrem potrzebuje wyczesywania raz w tygodniu. Kot długowłosy trochę częściej by nie powstawały kołtuny. Poza tym konieczne jest okresowe czyszczenie uszu i oczu oraz przycinanie pazurów. Ile kosztuje munchkin? Cena jest wysoka z uwagi na rzadkość kota. Hodowla prowadząca sprzedaż proponuje kocięta za około 2000 dolarów.