Pielęgnacja psów - opis, zabiegi, porady, akcesoria i kosmetyki

Każdy właściciel musi wiedzieć, na czym polega dbanie o psa. Jest to szereg zabiegów mających wpływ na wygląd i zdrowie czworonoga. Najważniejsze czynności można podzielić na dwie kategorie. W pierwszej znajdują się działania kosmetyczne takie jak szczotkowanie. Do drugiej grupy zalicza się zabiegi weterynaryjne. Przede wszystkim szczepienie i odrobaczanie. Każdej z podanych czynności przyglądamy się nieco uważniej.

Podstawowa pielęgnacja psów – czesanie, strzyżenie, kąpiele

Czesanie reprezentuje kosmetyczne zabiegi pielęgnacyjne. Dotyczy zarówno ras krótkowłosych jak i długowłosych. Regularne wyczesywanie ma duże znaczenie, ponieważ pozwala utrzymać sierść czworonoga w znakomitym stanie. Ma też wpływ na ogólną kondycję skóry. By wykonywać ten zabieg prawidłowo potrzebna jest miękka szczotka oraz grzebień. Akcesoria muszą być dopasowane do rodzaju sierści zwierzaka. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość to rasy z długi okryciem i te, które go nie gubią szczotkuje się codziennie. Wyczesywanie psów z krótkim włosiem przeprowadza się przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Pielęgnacja psów to także kąpanie i strzyżenie. Mycie sierści częściej wykonuje się u psów długowłosych. Jednakże nie należy z tym przesadzać, także u odmian krótkowłosych. W zasadzie kąpanie przeprowadza się tylko w szczególnych przypadkach. Gdy pies jest bardzo brudny, ma problemy z pchłami lub chorobami skóry. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że kosmetyki stosowane podczas mycia muszą być przeznaczone wyłącznie dla zwierząt. Warto też wspomnieć o strzyżeniu. Potrzebują go przede wszystkim rasy z długim włosiem, ale tylko te, które nie gubią sierści. Należą do nich na przykład maltańczyki i yorki.

Każdy właściciel psa może samodzielnie przeprowadzić strzyżenie lub podcinanie włosów. Na naszej stronie znajduje się poradnik pokazujący jak to zrobić. Poza pielęgnacją sierści są inne zabiegi, które opiekun czworonoga wykonuje samodzielnie. Jednym z nich jest przycinanie pazurów. Dotyczy głównie psów spędzających większą cześć dnia w domu. Kolejna ważna czynność to czyszczenie uszu. Szczególnie istotna dla ras z długimi uszami. Zaniedbanie obu zabiegów może stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Wszystkie poruszane powyżej kwestie szerzej opisujemy w innych artykułach na portalu.

Karmienie i zabiegi weterynaryjne

Karmienie psa ma bezpośredni wpływ na jego kondycję fizyczną. Dieta czworonoga powinna w 70% składać się z mięsa. Do tego dochodzi około 25% warzyw i owoców oraz około 5% zbóż. Podawany pokarm musi zawierać tłuszcze, węglowodany, białko, witaminy i mikroelementy. Ponadto trzeba dopasować go do rasy, wieku i wielkości psa. Żywienie można przeprowadzać na trzy sposoby. Pierwszy do karmienie gotowymi karmami kupowanymi w sklepie. Drugi to dieta BARF oparta na surowym mięsie, podrobach, kościach i niewielkiej ilości warzyw. Opiekun może też samodzielnie gotować posiłki dla psa. Każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety.

Opisywana w tym artykule pielęgnacja psów to także odrobaczanie. Pozbywanie się pasożytów z organizmu zwierzaka. W tym celu podaje mu się preparaty w formie tabletek, pasty, zawiesiny czy też kropli aplikowanych na kark. Pierwsze odrobaczanie stosuje się już u szczeniaków, w drugim tygodniu życia. Następnie powtarza się to, co dwa tygodnie, do maksymalnie 6-7 tygodnia życia. Dlaczego akurat do tego momentu? Ponieważ zazwyczaj wtedy przychodzi czas na kolejne weterynaryjne zabiegi pielęgnacyjne.

Prawidłowe dbanie o psa polega również na regularnym szczepieniu. To właśnie ta czynność chroni czworonoga przed groźnymi chorobami. Pierwsze szczepienie wykonuje się przeważnie w 6-7 tygodniu życia szczeniaka. Powtarza się je w 9-10 i 12-13 tygodniu, następny raz przypada po roku. Dopiero w 13-15 tygodniu przeprowadza się wymagane przez przepisy prawa szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pies będzie je przechodził, co rok przez całe życie. To wszystko, jeśli chodzi o wskazówki dotyczące pielęgnacji psów. Szczegółowe informacje o żywieniu, kalendarz odrobaczania i szczepień znajdują się w pozostałych artykułach na naszej stronie.