Żwirki dla kota - rodzaje, ceny, właściwości, porady

Żwirki dla kota zajmują ważne miejsce na liście zakupów każdego opiekuna zwierzaka. Te sypkie materiały wypełniają kuwety w wielu domach. To w nich czworonogi zasypują odchody. Żwirki spełniają jeszcze jedno, ważne zadanie. Pochłaniają nieprzyjemny zapach oraz wilgoć. Warto wiedzieć, że występują w kilku odmianach, które zadowolą każdego kota. Jakie zatem rodzaje są dostępne i jaka jest ich cena?

Naturalny i syntetyczny wkład do kuwety

W sklepach zoologicznych oferowane są betonitowe, drewniane, kukurydziane i silikonowe żwirki dla kota. Listę uzupełniają wersje zeolitowe i sepiolitowe. Zanim opiszemy właściwości i opinie na ich temat trzeba wprowadzić podstawowy podział. Otóż żwirek dzieli się na dwa główne typy, niezbrylający i zbrylający. Pierwszy przypomina zwykły piasek, ziemię lub fragmenty roślinne. Dobrze chłonie zapach oraz wilgoć. Jednakże mocz kota pozostaje w kuwecie w niemal niezmienionej formie. Żwirek nie tworzy żadnych grudek czy brył, które można łatwo sprzątnąć. Piach niezbrylający usuwa się w całości.

Zbrylający żwirek dla kotów również świetnie chłonie wilgoć. Różnicą jest to, że pod jej wpływem zachowuje się inaczej niż powyższa wersja. Piach czy też specjalnie przygotowane drewno zbryla się w kontakcie z cieczą. Tworzy zbite bryły, które usuwa się za pomocą specjalnej łopatki. Dzięki temu nie trzeba od razu wymieniać całego wkładu. Po czyszczeniu kuwety wystarczy dosypać porcję świeżego żwirku i toaleta jest gotowa do użycia. Ta wersja jest droższa od opisywanej powyżej. Trzeba jednak wiedzieć, że starcza na dłużej, zatem koszty się równoważą. Zawsze jednak wybór zależy od kota.

Kolejny podział wyróżnia żwirek naturalny oraz syntetyczny. W pierwszym przypadku powstaje z materiałów dostępnych w przyrodzie. Chodzi tu o betonit, drewniane wiórki czy trociny. Za najbardziej ekologiczny uznaje się grysik kukurydziany. Produkowany z ziaren tej popularnej rośliny. Natomiast wersję syntetyczną reprezentuje żwirek silikonowy znany także, jako żelowy. Składają się na niego silikatowe granulki wykonane z żelu krzemionkowego. Ten z kolei jest pozyskiwany z krzemianu sodu. Po rozwinięcie powyższych tematów odsyłamy do innych artykułów dostępnych na naszej stronie.

Żwirek betonitowy, drewniany i inne

Teraz nieco obszerniej opiszemy naturalny żwirek dla zwierząt domowych. Popularne produkty to:

  • Żwirek betonitowy – piasek powstaje z ilastej skały osadowej. Dobrze zbryla mocz i wysusza kał, może jednak pylić. Żwirek uznanej marki Benek kosztuje około 18 zł za 10 kg.
  • Żwirek drewniany –zwykły lub zbrylający pod postacią trocin albo granulek. Jego cena utrzymuje się w okolicach 14 zł za 25 kg. Do uznanych produktów należy Cat's Best Original.
  • Żwirek kukurydziany – ekologiczny i zbrylający. Dobrze neutralizuje zapachy i nie pyli, czasem barwi łapy kota na żółto. Dobre opinie zbiera Benek Super CORNCat kosztujący 14 zł za 7 kg.

Po naturalnym czas na syntetyczny koci żwirek. Żelowy wsad do kuwety ma formę przezroczystych kryształków. Ich powierzchnia jest porowata, przez co dobrze chłoną wilgoć. Nie są jednak w stanie zbrylić moczu. Nadrabiają to dobrą chłonnością zapachów i tym, że nie pylą. Trzeba jednak wiedzieć, że sztuczny piasek szeleści, roznosi się po domu i jest drogi. Zdarza także, że rani łapy kotów niewychodzących z domu. Może nie zaspokoić upodobań wielu zwierząt. Popularne marki opisywanego żwirku to Tigerino i Sanicat Diamonds. Ceny to odpowiednio około 36 i 46 zł za 10 kilogramów.

Wymienione żwirki dla kota nie wyczerpują listy propozycji. Do mniej znanych, ale bardzo wydajnych należy grysik zeolitowy. Powstaje z naturalnego minerału, zbryla odchody i nie pyli. W kontakcie z wilgocią staje się gliniasty, co bywa wadą. Likwiduje nieprzyjemne zapachy i wykazuje właściwości antybakteryjne. Dobre marki to Noriko Premium oraz Prezent. Nowością na rynku jest koci żwirek sepiolitowy. Wytwarza się go z naturalnego minerału będącego morską pianką. Piasek jest porowaty, wchłania wilgoć, ale nie zbryla się. Jest hipoalergiczny i nie pyli. Temat właściwości i ceny żwirków rozwijamy na naszej stronie.