Psy gończe

Obecnie, gdy polowania odeszły w większości w niepamięć, psy gończe zaczęły pełnić rolę psów do towarzystwa. Jeśli podoba ci się brązowy, gładkowłosy pies z oklapniętymi uszami, dowiedz się czy pies myśliwski sprawdzi się w twoim domu i rodzinie. Psy gończe, łowcze to zwierzęta nie dla spokojnych domatorów. Wymagają dużej dawki ruchu i aktywności oraz czasu poświęconego im przez opiekuna. Poznaj najciekawsze rasy, ich opisy i zdjęcia.

Dla kogo najlepszym towarzyszem będzie myśliwski pies gończy

Według legendy psy gończe wywodzą się z hodowli św. Huberta. Ten rycerz i wielbiciel polowań doznał objawienia, kiedy to ukazał mu się jeleń z krzyżem. Porzucił wówczas polowania i został mnichem. W klasztorze jednak zajął się hodowlą psów myśliwskich. Obecnie wszystkie rasy uznawane przez FCI w grupie 6 psów gończych, wywodzą się od psów hodowanych przez św. Huberta.

Specyficzny wygląd psów gończych związany jest z polowaniami. Wyhodowano je w celu tropienia i zaganiania zwierząt. Rasy te mają duże, oklapnięte uszy, które niejako naganiają zapach do nosa zwierzęcia. Duże nozdrza ułatwiają węszenie. Również w usposobieniu tych psów wyróżnia się ich myśliwski charakter. Pies gończy ma skłonność do włóczęgostwa, dlatego też nie znajduje wielu zwolenników w miastach. Pies myśliwski wymaga dużo ruchu, aktywności i długich spacerów. Wybierając psy rasowe do domu jako towarzysza rodziny warto wiedzieć, że psy gończe nie tolerują innych zwierząt, szczególnie kotów i gryzoni. Z tego względu rasy psów gończych nie są dla każdego i nie dla każdej rodziny.

Psy gończe - popularne rasy, opisy i zdjęcia

Lista obejmująca rasowe psy gończe według klasyfikacji FCI jest bardzo długa i obejmuje duże, średnie i małe psy gończe oraz posokowce i rasy pokrewne. Najpopularniejsze rasy to:

  • beagle,
  • angielski basset,
  • dalmatyńczyk,
  • bloodhound,
  • posokowiec bawarski,
  • gończy tyrolski
  • ogar polski,
  • gończy polski.

Beagle

Rudy beagle to jeden z mniejszych psów gończych, który cieszy się ogromną popularnością. Ten nieduży, rudy pies gończy ma wesołe, żywe usposobienie. Jest niekłopotliwy, dlatego też często wybiera się tę rasę do mieszkań w blokach. Jego wadą jest skłonność do włóczęgostwa i niezależności jak również skłonność do tycia. Zanim wybierzesz beagla warto wiedzieć, że jest to wulkan energii. Pies ten wymaga dużej aktywności, spacerów, sportów. Jeśli nie otrzyma odpowiedniej dawki ruchu może niszczyć w mieszkaniu lub rozkopywać ogród. Cena szczeniaka beagle z rodowodem FCI wynosi od 3000 zł.

Bloodhound

Bloodhound, zwany psem św. Huberta stanowi jedną z najstarszych ras, która powstała w VII wieku. Ten brązowy pies myśliwski ma doskonały węch i wykorzystywany jest do tropienia. Od niego wywodzą się polskie rasy jak ogar polski i gończy polski. Brązowy bloodhound to pies duży, dlatego też rzadko spotyka się go w mieszkaniach w mieście. Za to doskonale sprawdza się jako pies pies tropiący, policyjny i ratunkowy. Jest łagodnym olbrzymem, przyjaznym zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, choć bywa niezależny.

Dalmatyńczyk

Pochodzenie tej rasy nie jest znane. W przeszłości psy te napędzały grubego zwierza w czasie polowań, służyły w czasie wojen czy też broniły podróżnych przed rabusiami. Obecnie są to psy rodzinne, chętnie trzymane w domach. Ma charakterystyczne umaszczenie, białe w czarne centki. Jest to rasa nieagresywne, zrównoważona, lubiąca towarzystwo człowieka. Łatwo go ułożyć, lecz szkolenie trzeba zacząć od szczeniaka. Cena szczeniaka dalmatyńczyka waha się w granicach 2500 do 3000 zł. Zanim jednak zdecydujesz się na tę rasę, wiedz że jest to pies aktywny, wymagający ruchu i długich spacerów, nieco hałaśliwy, ze skłonnością do niszczenia i ucieczek.

Gończy polski

Polskie rasy typu goniec zostały odtworzone po II wojnie światowej. Ten goniec to dość duży pies i prawdziwy łowczy. Nie nadaje się dla osób starszych czy domatorów. Dlatego też najczęściej spotyka się go w regionach górskich. Świetnie sprawdzi się jako towarzysz osób aktywnych, które lubią długie wędrówki i sporty tropiące dla psów, oraz poświęcą psu dużo czasu. Goniec polski to pies o lekkiej budowie, czarny podpalany lub rudy.

Ogar polski

Ten goniec to pies duży, większy od gończego polskiego, czarny podpalany. Jest to bardzo stara rasa, w Polsce znana od średniowiecza. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się u Mikołaja Reja. Jako łowczy, pies ten wykorzystywany był do polowań w grupie psów. Został wyhodowany do tropienia i zaganiania zwierząt, a nie do zabijania. Dlatego też jest przyjazny wobec innych zwierząt i lubi towarzystwo innych psów. W domu ogar polski zachowuje się leniwie i spokojnie. Jednak jak typowy pies myśliwski wymaga dużo ruchu, spacerów i aktywności. Cena psa z rodowodem wynosi około 3000 zł.

Gończy tyrolski

Gończy tyrolski to pies dość duży, płowy lub czarny podpalany, o grubym gęstym futrze. Jest to typowy pies łowczy, który nie toleruje innych zwierząt i nie może mieszkać w domu z kotem. Zaś psy toleruje tylko wtedy, gdy przyzwyczai się do nich od szczeniaka. Ten niezależny i bardzo aktywny pies nie nadaje się dla osób starszych czy spokojnych domatorów. Nie nadaje się do życia w mieszkaniu. Potrzebuje dużych przestrzeni i wybiegania się. Ponieważ dobrze znosi samotność sprawdza się jako pies stróżujący. W Polsce rasa ta jest mało popularna.