Szynszyle - rasy, popularne umaszczenia, pielęgnacja, porady

Dlaczego mały gryzoń to dobry zwierzak domowy? Przede wszystkim, dlatego, że mogą zajmować się nim osoby uczulone na sierść psa lub kota. Ponadto nie potrzebuje dużo miejsca do życia i nie jest drogi w utrzymaniu. W sklepach zoologicznych można odnaleźć różne gatunki. Jednym z nich jest cieszący się sporym uznaniem szynszyl domowy. Co lubi jeść i jak wygląda jego pielęgnacja? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Szynszyle – pochodzenie i charakter

Szynszyle to rodzaj gryzoni należących do rodziny szynszylowatych. W naturze spotykane są w Ameryce Południowej. Występują na skalistych terenach położonych wysoko w Andach. Warto wiedzieć, że istnieją dwa gatunki tych zwierząt. Jest to szynszyla mała oraz krótkoogonowa. Populacja obu jest krytycznie zagrożona wyginięciem na wolności. Tymczasem szynszyle małe, które żyją w domu cieszą się sporą popularnością. Mają wielu miłośników na całym świecie. Wpływa na to kilka czynników. Najważniejszy jest ich urzekający wygląd, atrakcyjna cena i niski koszt utrzymania. Dlatego też pokusiliśmy się o nieco szerszy opis gryzoni.

Szynszyl domowy jest większy od dowolnego osobnika żyjącego na wolności. Samice ważą około 800 gramów. Co ciekawe samce są mniejsze, ważą w granicach 600 gramów. Niezależnie od płci, gryzoń ma ciekawe umaszczenie. W typowej odmianie jego grzbiet jest niebieskoszary a brzuch biały. To tylko jedna z opcji. Szynszyla może być czarna, beżowa lub brązowa. W sprzedaży znajduje się także niejeden całkowicie biały osobnik. W każdym wariancie kolorystycznym futerko zwierzaka jest puchate. Więcej informacji na temat umaszczenia szynszyli znajduje się na naszej stronie. Tu natomiast opiszemy ich zachowanie.

Szynszyle to inteligentne, łatwe do oswojenia zwierzaki. Gdy opiekun ma to już za sobą zyskuje kontaktowego, przyjacielskiego pupila. Co ważne, osobniki mieszkające w domu żyją średnio około 15 lat. To gryzonie stadne, potrzebują kontaktu z innymi przedstawicielami swego gatunku. Dlatego należy rozważyć zakup od razu dwóch szynszyli. Zwierzak często pozostający w samotności staje się apatyczny i osowiały. W wielu przypadkach wpada w depresję. Szynszyle nie lubią głaskania i brania na ręce. Źle reaguj na takie zachowanie opiekunów. Poza tym w dzień śpią a uaktywniają się nocą. Potrzebują dużo ruchu, lubią się wspinać.

Domowa hodowla gryzoni – karmienie i choroby

Charakter i jego cechy już za nami, czas, więc na środowisko. Szynszyla do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej, najlepiej piętrowej klatki. Jej podłoga musi być wysypana specjalną wyściółką w formie granulatu. Ważny jest też domek będący schronieniem zwierzaka oraz zabawki. Takie jak tunele, hamaki, huśtawki, gryzaki do ścierania zębów. Bardzo ważny jest paśnik na siano oraz basen do kąpieli pyłowych. Zwierzaka nie można umieszczać w wodzie, zamiast tego zapewnia mu się zmielony pumeks. Tarzając się w piasku szynszyle czyszczą futro.

Jak wygląda karmienie szynszyli? Są to roślinożercy a ich dieta jest bardzo uboga. W przynajmniej 60% składa się z siana. Uzupełnia się je ziołami oraz suchym pokarmem kupowanym w sklepach zoologicznych. Warto wybierać specjalny granulat dla szynszyli. Zapewnia im wszystko, czego potrzebują. Gryzonie nie powinny jeść owoców, bowiem źle reagują na cukry. Nie zaleca się także podawania wysokokalorycznych orzechów. Podobnie jak produktów wysokobiałkowych oraz zbóż. Szynszyle mają delikatny układ pokarmowy, nagłe zmiany diety wywołują poważne problemy.

Szynszyle kosztują od 100 do 150 zł a miesięczny koszt utrzymania jest mały. Hodowla w zasadzie nie sprawia większych trudności. Gryzonie są zazwyczaj dość odporne na choroby. Choć i one borykają się z pewnymi dolegliwościami. Najczęściej są to biegunki, zaparcia, przerost zębów, zapalenie spojówek. Rzadziej pojawiają się schorzenia grzybicze, bakteryjne i wirusowe. Ich dokładniejszy opis i sposoby leczenia znajdują się na naszej stronie. Tak jak i szczegółowe informacje dotyczące cech charakteru, żywienia oraz pielęgnacji. Zachęcamy by się z nimi zapoznać.