Kot brytyjski - wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat

Koty wnoszą do każdego domu pozytywne emocje. Opiekun pragnie by były zdrowe i nawiązywały porozumienie ze wszystkimi domownikami. Jedną z ras, która spełnia te kryteria jest kot brytyjski. Ten spokojny czworonóg nie potrzebuje dużo miejsca do życia. Jego pielęgnacja nie należy do czasochłonnych. Skąd pochodzi i jakie ma umaszczenie? Jaka jest cena kociaka z rodowodem? Na te i inne ważne pytania odpowiadamy poniżej.

Popularny Brytyjczyk – podstawowe informacje

Kot brytyjski krótkowłosy to stara rasa, której początki są opisywane niepotwierdzonymi legendami. Podobno zwierzaki, które dały jej początek pochodzą ze starożytnego Egiptu. Stamtąd miały zostać zabrane przez rzymskich legionistów na Półwysep Apeniński a następnie na dzisiejsze Wyspy Brytyjskie. Pewne jest to, że w wiktoriańskiej Anglii stanowiły konkurencję dla kotów orientalnych. W okresie I Wojny Światowej skrzyżowano je z persami przez co powstała odmiana długowłosa. II Wojna Światowa sprawiła, że rasa niemal wyginęła. Po zakończeniu wojny zaczęto odbudowywać populację krzyżując ocalałe koty z odmianami kartuskimi, burmskimi i rosyjskimi niebieskimi.

Wspomniane krzyżówki sprawiły, że angielski kociak stał się delikatny i smukły. Dlatego też w latach 50 XX wieku do rasy dodano gen niebieskiego persa. W ten sposób powstały znane dzisiaj brytyjczyki. Są to największe koty krótkowłose. Kotki dorastają do około 28 cm i osiągają wagę 3-4 kg. Dorosły kocur ma około 30 cm wielkości i 5-8 kg wagi. Te rasowe koty są przysadziste i mocno zbudowane. Ich głowa jest duża i okrągła z wyraźnymi fałdami. Uszy średniej wielkości o zaokrąglonych końcach. Oczy duże, szeroko rozstawione, nos krótki i szeroki. Ogon gruby u nasady, zaokrąglony na końcu. Jego długość to 2/3 długości ciała kota.

Typowy brytyjczyk to kot krótkowłosy, jego sierść jest miękka, gęsta i krótka. Lekko odstaje od ciała a w dotyku jest bardzo delikatna. Liczne krzyżówki mające na celu odbudowanie rasy sprawiły, że umaszczenie występuje w około 150 wersjach. Odmiana jednobarwna to najczęściej kolor niebieski, szary, liliowy, czarny, czekoladowy, rudy. Występuje również sierść dwubarwna we wszystkich podstawowych kolorach oraz typ pręgowany. Zdarza się również wersja szylkretowa czy srebrzysta cieniowana. Tym sposobem podaliśmy podstawowy opis kota angielskiego. Dodatkowe informacje dotyczące maści i budowy ciała oraz zdjęcia znajdują się na naszej stronie.

Jaki charakter ma kot angielski?

Interesujący nas brytyjczyk należy do najpopularniejszych ras wystawowych. Decyduje o tym jego piękny wygląd, pluszowe futerko oraz cechy charakteru. I duży samiec i mniejsza samica to zrównoważone zwierzęta. Ponadto odznaczają się dużą inteligencją i umiarkowanym temperamentem. Lubią być głaskane, często same się o to dopraszają. Jednakże nigdy nie są nachalne. Wręcz nie przepadają za noszeniem na rękach. Mały kociak zazwyczaj tylko jedną osobę traktuje szczególnie czule. Nawiązuje przyjazne kontakty z innymi domownikami, lecz nie są już tak zażyłe. Czym jeszcze wyróżnia się usposobienie tego kota?

Kot brytyjski, tak samiec jak i kotki, to czworonogi przyjacielskie, spokojne i cierpliwe. Nie bywają agresywne więc świetnie nadają się do mieszkania z dziećmi. Mimo tego mają silny charakter. Jakie cechy o tym świadczą? Ten niebieski kot zachowuje powściągliwość w zabawach z domownikami. Potrzebuje obecności człowieka lecz lubi trzymać się nieco na uboczu. Choć jest chętny do zabaw z opiekunem potrafi sam się sobą zająć. Ważne jest też to, że brytyjczyk dobrze dogaduje się z różnymi zwierzętami. Wręcz zalecane jest by wychowywał się z innymi czworonogami. Nie ma znaczenia czy są to koty czy psy.

Bardziej precyzyjny opis charakteru tego zwierzaka znajduje się na naszej stronie. Tam też można znaleźć porady dotyczące wychowania kotów. Natomiast w tym artykule przechodzimy do kolejnej kwestii jaką jest cena. Ile kosztuje kot brytyjski? To zależy od kilku czynników. Zwierzęta z rodowodem są droższe od tych bez. Koszty zakupu będą wyższe jeśli rodzice kota odnosili sukcesy na wystawach. Na cenę wpływa również renoma hodowli. Minimalna kwota, którą trzeba wyłożyć to 1300 zł. Jednakże liliowy czy pręgowany kot angielski może kosztować nawet w granicach 4000 zł. Tymczasem miesięczne utrzymanie wynosi około 140 zł.

Opieka nad kotem brytyjskim

Brytyjczyki to koty rasowe odporne na choroby i długowieczne. Mogą żyć nawet 20 lat, a średnia wieku wynosi 15 lat. Nie oznacza to jednak, że nie cierpią z powodu różnych dolegliwości. Jedną z częstych przypadłości jest niedrożność kanalików nosowo-łzowych. Objawia się to intensywnym łzawieniem z oczu. Ta dolegliwość pojawia się ponieważ koty brytyjskie mają skrócony pyszczek. Choć nie tak bardzo jak niektóre inne rasy. Niewyczesywane regularnie zwierzaki mogą mieć problemy z przewodem pokarmowym. Kocur lub kotka myjąc się połyka sierść, która tworzy groźne dla zdrowia kule.

Brytyjczyki czasem zapadają na choroby genetyczne. I duży i jeszcze młody kot może być zagrożony kardiomiopatią przerostową. Warto jednak wiedzieć, że zakup zwierzaka w renomowanej hodowli to dobry sposób na uniknięcie tego typu problemów. Dlatego, że dobrzy hodowcy wykonują badania genetyczne swoich kotów. Gdy wykryją zdegenerowane geny nie rozmnażają ich nosicieli. Zatem można stwierdzić, że kot angielski cieszy się dobrym zdrowiem. Właściwa opieka pozwala mu dożyć sędziwego wieku. Na koniec kilka ważnych wskazówek dotyczących żywienia opisywanych czworonogów.

Mały czy duży, szary czy niebieski, każdy brytyjczyk bardzo lubi jeść. Zbyt częste, obfite karmienie to bardzo szybka droga do otyłości. Dlatego też te koty należy żywić o stałych godzinach i nie dokarmiać pomiędzy nimi. Można stosować gotowe, suche lub mokre karmy byleby były wysokiej jakości. Dieta BARF oraz posiłki gotowane przez opiekuna są dozwolone. Muszą jednak w pełni pokrywać zapotrzebowanie kota na składniki odżywcze. Pozostała pielęgnacja sprowadza się do regularnego szczotkowania sierści, obcinania pazurów i czyszczenia uszu. Rozszerzone informacje o poruszanych powyżej tematach i zdjęcia znajdują się na naszym portalu.