Akcesoria do karmienia kota - przegląd najlepszych artykułów

Czasem zdarza się, że kot zaczyna grymasić w kwestii jedzenia. Podawany pokarm pozostaje praktycznie nietknięty. Jeśli wykluczona została choroba trzeba szukać innych przyczyn. Może być to wina diety, zwierzakowi po prostu nie smakuje, ale wcale nie musi. Często problem stanowią źle dobrane naczynia. Warto, więc, dowiedzieć się, jakie są najlepsze. W tym pomoże nasz przegląd prezentujący akcesoria do karmienia kota.

Miska na jedzenie i wodę – materiały i wielkość

Wielu osobom błędnie wydaje się, że akcesoria do karmienia kota nie są wcale ważne. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Dlatego, że każdy mruczący czworonóg zwraca uwagę, na czym podawana jest jego karma. Źle dobrane naczynia mogą skutecznie zniechęcić kota do jedzenia. Przede wszystkim dobra miska musi ułatwiać zwierzakowi dostęp do pokarmu i wody. Tymczasem właściciel nie powinien mieć problemu z zachowaniem czystości w domu. W związku z tym podczas zakupów należy zwracać uwagę na materiał, z jakiego są wykonane naczynia. Istotna jest także ich wielkość, kształt i pojemność.

Jak wybierać kocie akcesoria do jedzenia? Pierwszym z ważnych elementów jest wspomniany już materiał, z jakiego je wykonano. W sprzedaży z łatwością można znaleźć produkty plastikowe. Jest ich sporo, ponieważ są tanie, lekkie i poręczne. Mimo tego nie można nazwać ich polecanym rozwiązaniem. Dlatego, że tworzywo zatrzymuje zapach posiłków, czego koty nie lubią. Jest też często nietrwałe, w zadrapaniach rozwijają się bakterie. Podczas jedzenia plastikowe miski mogą się przemieszczać. A to drażni zwierzaki. Najlepsze są naczynia metalowe, ceramiczne lub szklane. Pierwsze z wymienionych wyposaża się w antypoślizgowe gumki.

Miski metalowe są trwałe i estetyczne, choć mogą zmieniać smak wody. Wersje ceramiczne i szklane nie uczulają i są łatwe w dezynfekcji. Ważnym kryterium wyboru akcesoriów do jedzenia jest wielkość. Dla małego kotka nie nadaje się spora miska z wysokimi brzegami. Będzie miał zwyczajnie problem z dostaniem się do pokarmu. Natomiast mała miseczka będzie drażnić dużego czworonoga. W czasie jedzenia jego wibrysy stykają się z krawędziami naczynia, co bardzo przeszkadza. 

Jeśli chodzi o pojemność to dla misek na karmę wynosi ona 0,2-0,3 litra. Te na wodę muszą być pojemniejsze. Kryteria wyboru naczyń dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Miska pojedyncza, podwójna i inne odmiany

Akcesoria do karmienia kota przybierają różne formy. W każdym sklepie zoologicznym dostępna jest podwójna miska. Choć czasem się sprawdza, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kot po posiłku instynktownie szuka wody oddalonej od jedzenia. Nie będzie, więc chciał pić z tego samego naczynia. Polecana jest, więc miska pojedyncza, osobno na karę i wodę. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka egzemplarzy. Starszym lub schorowanym czworonogom warto kupić naczynia na specjalnych stojakach z funkcją regulacji. Będą miały do nich jeszcze łatwiejszy dostęp.

Do dyspozycji opiekunów kotów są specjalne miski z dozownikiem. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku kotów na konkretnej diecie. Pleca się je również osobom, których często nie ma w domu. Dawkują pokarm w określonych ilościach. Na podobnej zasadzie działa poidełko fontanna. Opisane wersje nie są specjalnie drogie, mają jednak pewną wadę. Nie są tak łatwe w czyszczeniu jak klasyczne produkty. Można jednak śmiało stwierdzić, że zalet jest więcej niż mankamentów. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy kot przekona się do produktów tego typu.

Dla małego, rosnącego kotka najlepsze są niewielkie, klasyczne miseczki. Gdy wyrośnie na dużego czworonoga można zamienić je na inne. Na przykład wersje automatyczne, pozwalające zaprogramować harmonogram posiłków. Będą je podawać o określonych godzinach. Podobnie działa automatyczna fontanna. Niektóre modele zostały wyposażone w funkcję nagrywania głosu opiekuna. Jeszcze innym rozwiązaniem są naczynia z czujnikiem ruchu. Otwierają się, gdy zwierzak jest w pobliżu i zamykają po jego odejściu. Temat akcesoriów do karmienia kotów opisaliśmy tylko wstępnie. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie.