Choroby zwierząt - objawy, rozpoznawanie, leczenie, informacje

Zapobieganie chorobom jest zdecydowanie lepsze niż ich leczenie. Jednakże profilaktyka nie zawsze okazuje się skuteczna. Mimo szczepień i odrobaczania, zwierzęta mogą cierpieć z powodu różnych dolegliwości. Zatem opiekun powinien znać te najczęściej pojawiające się u wychowywanego gatunku. Tak jak i niepokojące objawy świadczące o rozwoju choroby. Właśnie tą tematyką zajmujemy się w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Choroby zwierząt domowych – przyczyny i rozpoznawanie

Choroby zwierząt i ich przyczyny niewiele różnią się od dolegliwości występujących u ludzi. W obu wypadkach mają różne podłoże. Wiele, często groźnych schorzeń powodują wirusy. Na równie dużą grupę składają się problemy zdrowotne wywoływane przez bakterie. Poza nimi, niebezpiecznym i często spotykanym patogenem są grzyby. W żadnym razie nie można zapominać o chorobach pasożytniczych i nowotworowych. Listę uzupełniają genetyczne schorzenia zwyrodnieniowe. Dla przykładu u dużych psów pojawiają się zwyrodnienia stawów biodrowych, łokciowych czy kręgosłupa. Niektóre dolegliwości da się leczyć, inne są niestety śmiertelne.

Choroby zakaźne i pasożytnicze zwalcza prosta profilaktyka. Chodzi oczywiście o szczepienia i odrobaczanie. Nie zawsze jednak da się całkowicie uniknąć zachorowań wśród zwierząt. Dlatego też każdy opiekun powinien umieć rozpoznać niepokojące objawy. Nie musi oczywiście znać się na dolegliwościach czworonogów tak jak weterynarz. Wystarczy, że będzie wiedział, kiedy pojawiają się problemy. W przeciwnym razie skutki zaniedbania mogą być katastrofalne. Skupimy się na rozpoznawaniu problemów zdrowotnych psów i kotów. Dlatego, że to one należą do najpopularniejszych zwierząt domowych.

Mniej lub bardziej groźne choroby u kotów zazwyczaj objawiają się w zaawansowanym stadium. Mimo tego drastyczna zmiana zachowania zwierzaka może wskazywać, że coś jest nie tak. Niezdrowy kot chowa się w niedostępnych miejscach. Wykazuje nadmierną senność, brak ochoty do zabawy. Można zauważyć zaburzenia apetytu. Psy na chorobę reagują podobnie. Stają się osowiałe, nie mają energii. W przypadku obu gatunków pojawiają się wymioty i biegunki. Mogą być oznaką niewłaściwego karmienia lub też poważnych dolegliwości. Więcej informacji o rozpoznawaniu chorób, nie tylko psów i kotów, znajduje się na naszej stronie.

Uleczalne i śmiertelne choroby zwierząt

U psów mogą występować zapalenia uszu i różnego rodzaju podrażnienia skóry. Bardzo częste jest także zapalenie jelit. Zaczerwienienie, obrzęk i łzawienie oczu to z kolei objawy zapalenia spojówek. Są to dolegliwości, których leczenie nie jest trudne. Jednakże zlekceważone stają się groźne. Warto, więc zwalczać je, gdy tylko zostaną zauważone. Rzadziej pojawiają się choroby śmiertelnie niebezpieczne. Należy do nich zakaźna parwowiroza atakująca głównie szczenięta. Kolejne to kaszel kenelowy czy powodowana przez kleszcze babeszjoza.

Koty, tak jak i psy są podatne na zapalenia uszu, alergie skóry, choroby pasożytnicze. Jedną z częstych dolegliwości jest koci katar. Objawia się tym, że zwierzak kicha a z jego nosa wydostaje się gęsta wydzielina. Skuteczna terapia to podawanie leków na odporność i kropli do oczu. Bardziej niebezpieczne są choroby układu moczowego. Pojawiającą się czasem niewydolność nerek można całkowicie wyleczyć, ale we wczesnym stadium. Natomiast zakaźne zapalenie otrzewnej jest rzadkie, ale śmiertelne. Tak samo jak kocia białaczka. Dlatego właśnie zapobieganie ma tak duże znaczenie.

Psy i koty to nie jedyne zwierzęta żyjące u boku człowieka. W wielu domach goszczą króliki miniaturki. Są podatne na urazy i różne dolegliwości. W ich przypadku leczenie jest trudne, zatem zapobieganie to ważna sprawa. Popularne gryzonie, jakimi są chomiki miewają choroby oczu. Pojawia się u nich grzybica i nużyca, czyli choroba skóry. Świnki morskie to dość zdrowe gryzonie, lecz i one miewają problemy zdrowotne. Najczęściej zaparcia i biegunki, rzadziej zapalenia płuc i oskrzeli. Opisaliśmy tylko niektóre choroby zwierząt i ich skutki. Wszystkie podane tu informacje rozwijamy w pozostałych artykułach na naszej stronie.

Choroby zwierząt, tak samo jak ludzi, są uszkodzeniami struktury bądź zaburzeniami funkcji organizmu. Do najczęstszych przyczyn mniej lub bardziej niebezpiecznych dolegliwości należą wirusy i bakterie. Różne gatunki zwierząt są także nękane przez grzyby i pasożyty. Te patogeny wywołują śmiertelnie groźne problemy zdrowotne. Trzeba pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Psy, koty, gryzonie czy popularne króliki zapadają na choroby o podłożu nowotworowym. Jak również genetycznym i zwyrodnieniowym.

Choroby zwierząt - przegląd chorób, opisy, porady, zalecenia

Zwierzęta wprowadzają sporo radości w każdym domu. To, dlatego jest tak wielu miłośników psów i kotów. Jednakże nie tylko te gatunki cieszą się powodzeniem. Przyjaciółmi człowieka są gryzonie, króliki, rybki akwariowe. O każde ze zwierząt trzeba odpowiednio dbać, bez prawidłowej opieki pojawią się mniej lub bardziej poważne choroby. By móc im w porę zapobiec, warto znać najczęstsze dolegliwości. Dokładne opisy, porady i zalecenia znajdują się na naszej stronie.

Choroby gryzoni i królików

Wbrew pozorom choroby zwierząt niewiele różnią się od ludzkich. W obu przypadkach są uszkodzeniami struktury albo zaburzeniami funkcji organizmu. Do najczęstszych przyczyn łagodnych i najniebezpieczniejszych dolegliwości należą wirusy i bakterie. Choroby rozmaitych gatunków zwierzą wywołują również grzyby i pasożyty. Te patogeny mogą być śmiertelnie groźne, dlatego nigdy nie można ich lekceważyć. Trzeba pamiętać o jeszcze jednej, istotnej kwestii. Psy, koty, gryzonie czy uwielbiane króliki zapadają na choroby o podłożu nowotworowym. Nie należy zapominać o problemach genetycznych i zwyrodnieniowych.

Czas na przegląd chorób zwierząt domowych. Zaczynamy od dolegliwości występujących u królików miniaturek. Rasy rex, angora czy Teddy to delikatne czworonogi mogące cierpieć z powodu:

  • myksomatozy – choroby objawiającej się obrzękiem uszu, nosa i narządów płciowych,
  • kokcydiozy – powodują ją pierwotniaki, objawia się brakiem apetytu, szybką utratą masy ciała, wypadaniem sierści, odwodnieniem. Najczęściej atakuje wątrobę lub jelita.
  • nosówka – chory królik mruży oczy a następnie pojawiają się zaczerwienienie i ropa.

Poza miniaturkami w domach w Polsce i na świecie hodowane są gryzonie.

Do najpopularniejszych gryzoni należą świnki morskie. Te zwierzaki są wrażliwe na przeciągi, które mogą powodować pewne choroby. Jedną z nich jest zapalenie oskrzeli. Wywołuje ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu przy jednoczesnym wzroście pragnienia i apatii. Pojawia się także kaszel, kichanie, ciężki oddech. Leczenie wymaga interwencji weterynarza. Znaczenie bardziej poważnym problemem jest zapalenie płuc. Ta choroba daje podobne objawy i może prowadzić do śmierci świnki morskiej. Dlatego też tam gdzie przebywa zwierzak trzeba unikać przeciągów. Rozwinięcie tematu dolegliwości królików i gryzoni znajduje się na naszej stronie.

Dolegliwości nękające psy

Psy i koty to najpopularniejsze czworonogi domowe. Zatem nie możemy pominąć chorób, z którymi się borykają. Opis zaczniemy od psów i ich najczęstszych dolegliwości. Chodzi tu konkretnie o:

  • zapalenie jelit – wywołuje je zatrucie pokarmowe lub infekcja bakteryjna. Rzadziej przyczyną są pasożyty, szczególnie nicienie i płazińce. Objawia się przede wszystkim biegunką.
  • zapalenie uszu – częste u psów mających zwisające uszy. Nieleczone jest niebezpieczne,
  • zapalenie spojówek – wywoływane przez alergię, podrażnienie albo infekcję bakteryjną.

Powyższe dolegliwości w porę zauważone nie są trudne do wyleczenia, ale liczy się szybka pomoc.

Niektóre choroby psów są znacznie poważniejsze od tych wymienionych powyżej. Jedną z nich jest parwowiroza atakująca przeważnie młode czworonogi. Starsze są na nią uodpornione dzięki szczepieniom. W najczęstszej odmianie jelitowej parwowiroza objawia się biegunką, wymiotami, odwodnieniem. Natomiast rzadszy wariant sercowy daje inne symptomy. Pojawiają się duszności oraz sinienie błon śluzowych. Przy parwowirozie trzeba działać szybko, zwlekanie z leczeniem może skończyć się śmiercią psa. Dlatego też po zauważeniu któregokolwiek z niepokojących objawów należy od razu udać się do lekarza weterynarii. Samodzielne leczenie nie jest możliwe.

Ostatnia choroba psów opisywana w tym artykule jest roznoszona przez kleszcze. I nie chodzi tu o boreliozę. Owym pasożytniczym schorzeniem jest babeszjoza. Dotknięty nią czworonóg traci apetyt i chęć do zabawy. Zaczyna wymiotować i ma zauważalnie powiększone węzły chłonne. Dalej można zaobserwować krwiomocz. Leczenie babeszjozy jest trudne i bywa nieskuteczne, co prowadzi do śmierci psa. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie. Stosowanie środków odstraszających kleszcze. Mogą być to tabletki, obroże czy krople spot-on. Wspomniane choroby psów i wiele innych dokładniej opisujemy na naszym portalu. Podajemy też porady weterynarzy.

Na jakie choroby zapadają koty?

U kotów, tak jak i u psów pojawiają się stosunkowo niegroźne dolegliwości. Da się je dość szybko wyleczyć pod warunkiem, że nie zostaną zlekceważone. Do takich problemów należy na przykład:

  • koci katar – objawia się zmniejszeniem apetytu, kichaniem i wydzieliną z oczu. Przy szybkiej diagnozie leczenie sprowadza się do podawania leków na wzmocnienie i kropel do oczu.
  • bakteryjna lub wirusowa choroba układu moczowego – symptomy to miauczenie w czasie załatwiania się, częste oddawanie moczu. Kuracja to podawanie leków i zmiana diety.

Rzecz jasna koty cierpią również z powodu znacznie poważniejszych chorób.

Nie jest łatwo stwierdzić, że kotu coś dolega. Dlatego, że objawy zazwyczaj pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. W związku z tym problemy z układem moczowym czasem przekształcają się w poważniejszy problem. Chodzi o niewydolność nerek. Da się ją rozpoznać po wymiotach, szybkiej utracie apetytu oraz wagi i częstym oddawaniu moczu. Niewydolność można leczyć między innymi poprzez nawodnienie zwierzaka i zmianę jego diety. Jednakże kuracja będzie skuteczna tylko we wczesnym stadium choroby. Zaawansowana niewydolność nerek jest nieuleczalna. I niestety zazwyczaj kończy się śmiercią kota.

Do niebezpiecznych schorzeń zagrażających mruczącym czworonogom należy kocia odmiana parwowirozy. Nazywa się ją także kocim tyfusem. Objawy tej choroby to biegunka i wymioty ze śladową ilością krwi. Ponadto zwierzak jest odwodniony, osłabiony i apatyczny. Chowa się przed opiekunami w trudnodostępnych miejscach. Parwowirozę leczy się przede wszystkim antybiotykami. Dodatkowo podawane są witaminy, środki przeciwbólowe a także dożylnie elektrolity z glukozą. W tym artykule pobieżnie przedstawiliśmy tylko kilka chorób kotów. Po rozwinięcie tych informacji i opisy innych dolegliwości zapraszamy na naszą stronę.

Problemy ze zdrowiem ryb akwariowych

Ryby akwariowe mają zagorzałych wielbicieli na całym świecie. Nic w tym dziwnego, bowiem akwarystyka to pasjonujące zajęcie. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele pięknych, egzotycznych gatunków zwierząt. Zarówno słodko jak i słonowodnych. Zbiorniki można aranżować na sporo różnych sposobów. Satysfakcję daje obserwowanie życia wybranych ryb. Trzeba przy tym pamiętać, że i one mogą stać się ofiarami chorób. Tu też najczęstszymi przyczynami są wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Natomiast rozwojowi schorzeń sprzyjają niewłaściwe warunki środowiskowe, zła dieta, nieczyszczone akwarium, dekoracje pochodzące z niepewnych źródeł.

Do częstych chorób ryb akwariowych zaliczamy dwie odmiany ospy. Mamy tu konkretnie na myśli:

  • ichtioftiriozę znaną, jako rybia ospa – wywołują ją kulokrzęski, pasożytnicze pierwotniaki gnieżdżące się w błonach śluzowych. Choroba objawia się białymi guzkami na ciałach ryb,
  • ospę karpi – wbrew nazwie nie atakuje tylko karpi, cierpią na nią karasie i sumy. Schorzenie można rozpoznać po twardych i białych wybrzuszeniach oraz plamach na ciele ryby.

Leczenie obu przytoczonych chorób odbywa się w akwarium. Sprowadza się do podawania leków zwiększających odporność. Konieczne jest też podnoszenie temperatury w zbiorniku.

Choroby ryb scharakteryzowane powyżej są stosunkowo łatwe do wyleczenia. Znacznie poważniejsze wyzwanie stanowi saprolegnioza nazywana pleśniawką. Patogenem odpowiedzialnym za jej rozwój są grzyby z rodzajów Saprolegnia i Achlya. Pleśniawka atakuje skrzela i skórę ryb oraz ikrę, którą składają. Znakiem rozpoznawczym tej choroby jest biały nalot na ciele hodowanych osobników. Kuracja jest trudniejsza od tej stosowanej w przypadku ospy. Wymaga przeniesienia ryb do osobnego zbiornika. Pozbawionego jakichkolwiek dekoracji i roślin. W tak przygotowanym miejscu podaje się leki. Wszystkie tematy poruszone w tym artykule rozwijamy na naszej stronie.