Choroby zwierząt - objawy, rozpoznawanie, leczenie, informacje

Zapobieganie chorobom jest zdecydowanie lepsze niż ich leczenie. Jednakże profilaktyka nie zawsze okazuje się skuteczna. Mimo szczepień i odrobaczania, zwierzęta mogą cierpieć z powodu różnych dolegliwości. Zatem opiekun powinien znać te najczęściej pojawiające się u wychowywanego gatunku. Tak jak i niepokojące objawy świadczące o rozwoju choroby. Właśnie tą tematyką zajmujemy się w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Choroby zwierząt domowych – przyczyny i rozpoznawanie

Choroby zwierząt i ich przyczyny niewiele różnią się od dolegliwości występujących u ludzi. W obu wypadkach mają różne podłoże. Wiele, często groźnych schorzeń powodują wirusy. Na równie dużą grupę składają się problemy zdrowotne wywoływane przez bakterie. Poza nimi, niebezpiecznym i często spotykanym patogenem są grzyby. W żadnym razie nie można zapominać o chorobach pasożytniczych i nowotworowych. Listę uzupełniają genetyczne schorzenia zwyrodnieniowe. Dla przykładu u dużych psów pojawiają się zwyrodnienia stawów biodrowych, łokciowych czy kręgosłupa. Niektóre dolegliwości da się leczyć, inne są niestety śmiertelne.

Choroby zakaźne i pasożytnicze zwalcza prosta profilaktyka. Chodzi oczywiście o szczepienia i odrobaczanie. Nie zawsze jednak da się całkowicie uniknąć zachorowań wśród zwierząt. Dlatego też każdy opiekun powinien umieć rozpoznać niepokojące objawy. Nie musi oczywiście znać się na dolegliwościach czworonogów tak jak weterynarz. Wystarczy, że będzie wiedział, kiedy pojawiają się problemy. W przeciwnym razie skutki zaniedbania mogą być katastrofalne. Skupimy się na rozpoznawaniu problemów zdrowotnych psów i kotów. Dlatego, że to one należą do najpopularniejszych zwierząt domowych.

Mniej lub bardziej groźne choroby u kotów zazwyczaj objawiają się w zaawansowanym stadium. Mimo tego drastyczna zmiana zachowania zwierzaka może wskazywać, że coś jest nie tak. Niezdrowy kot chowa się w niedostępnych miejscach. Wykazuje nadmierną senność, brak ochoty do zabawy. Można zauważyć zaburzenia apetytu. Psy na chorobę reagują podobnie. Stają się osowiałe, nie mają energii. W przypadku obu gatunków pojawiają się wymioty i biegunki. Mogą być oznaką niewłaściwego karmienia lub też poważnych dolegliwości. Więcej informacji o rozpoznawaniu chorób, nie tylko psów i kotów, znajduje się na naszej stronie.

Uleczalne i śmiertelne choroby zwierząt

U psów mogą występować zapalenia uszu i różnego rodzaju podrażnienia skóry. Bardzo częste jest także zapalenie jelit. Zaczerwienienie, obrzęk i łzawienie oczu to z kolei objawy zapalenia spojówek. Są to dolegliwości, których leczenie nie jest trudne. Jednakże zlekceważone stają się groźne. Warto, więc zwalczać je, gdy tylko zostaną zauważone. Rzadziej pojawiają się choroby śmiertelnie niebezpieczne. Należy do nich zakaźna parwowiroza atakująca głównie szczenięta. Kolejne to kaszel kenelowy czy powodowana przez kleszcze babeszjoza.

Koty, tak jak i psy są podatne na zapalenia uszu, alergie skóry, choroby pasożytnicze. Jedną z częstych dolegliwości jest koci katar. Objawia się tym, że zwierzak kicha a z jego nosa wydostaje się gęsta wydzielina. Skuteczna terapia to podawanie leków na odporność i kropli do oczu. Bardziej niebezpieczne są choroby układu moczowego. Pojawiającą się czasem niewydolność nerek można całkowicie wyleczyć, ale we wczesnym stadium. Natomiast zakaźne zapalenie otrzewnej jest rzadkie, ale śmiertelne. Tak samo jak kocia białaczka. Dlatego właśnie zapobieganie ma tak duże znaczenie.

Psy i koty to nie jedyne zwierzęta żyjące u boku człowieka. W wielu domach goszczą króliki miniaturki. Są podatne na urazy i różne dolegliwości. W ich przypadku leczenie jest trudne, zatem zapobieganie to ważna sprawa. Popularne gryzonie, jakimi są chomiki miewają choroby oczu. Pojawia się u nich grzybica i nużyca, czyli choroba skóry. Świnki morskie to dość zdrowe gryzonie, lecz i one miewają problemy zdrowotne. Najczęściej zaparcia i biegunki, rzadziej zapalenia płuc i oskrzeli. Opisaliśmy tylko niektóre choroby zwierząt i ich skutki. Wszystkie podane tu informacje rozwijamy w pozostałych artykułach na naszej stronie.