Świnki morskie - wszystko, co musisz wiedzieć o kawii domowej

Świnki morskie to bardzo sympatyczne zwierzaki domowe. Oswojone, nawiązują trwałą więź z opiekunami. Za ich zakupem przemawia także atrakcyjna cena i niedrogie utrzymanie. Dla osób zapracowanych plusem jest to, że świnki nie są trudne w pielęgnacji. Kilka powyższych słów to za mało by poznać ich największe zalety. W dalszej części artykułu znajduje się opis wszystkiego, co warto wiedzieć o tych popularnych zwierzakach.

Podstawowe informacje o śwince morskiej

Opis interesującego nas malucha rozpoczniemy od wyjaśnienia pewnej kwestii. Otóż świnka morska to zwyczajowa, potoczna nazwa zwierzęcia znanego, jako kawia domowa. Jest to gatunek gryzoni należących do rodziny kawiowatych pochodzący z Ameryki Południowej. Przed około 3000 lat został udomowiony przez ludy zamieszkujące kontynent. W okresie wielkich, XVI-wiecznych odkryć geograficznych świnki przywędrowały do europy. Sprawdziły się jako zwierzęta hodowane hobbystycznie. Obecnie nadal spełniają tę funkcję. Zalicza się je do najpopularniejszych gryzoni żyjących u boku człowieka. Zyskały wielu oddanych miłośników na całym świecie.

Jak wygląda świnka morska mieszkająca w domu? Długość dorosłego osobnika to około 22-35 cm. Samice są widocznie mniejsze od samców, ich maksymalna waga to 900 gramów. Samce osiągają wagę 900-1200 gramów. Świnki obu płci mają krępą budowę ciała, na niedługiej szyi znajduje się głowa z krótkim pyszczkiem. I przednie i tylne kończyny również są krótkie. Dla opisywanego gatunku charakterystyczne jest to, że jego przedstawiciele nie mają ogona. Czasem występuje tylko jego forma szczątkowa. Kawie domowe żyją średnio 7-9 lat choć zdarzają się starsze zwierzaki. Wiele zależy od rasy i indywidualnych predyspozycji.

Wiemy już jak wyglądają i jak długo żyją świnki morskie. Teraz wspomnimy o ich charakterze. Kawia domowa jest gryzoniem niezwykle rzadko przejawiającym agresję. Dobrze traktowany jest spokojny i sympatyczny. Lubi pieszczoty w formie głaskania i brania na ręce. Owszem, oswajanie może zająć nawet kilka miesięcy. Jednak, gdy dobiegnie końca, zwierzak nawiąże głęboką wieź z opiekunem. Każda świnka jest towarzyska, uwielbia życie z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Warto też wiedzieć, że wydaje różne odgłosy. Poprzez takie dźwięki jak kwiczenie czy popiskiwanie komunikuje się z właścicielem. Pozostałe informacje o wyglądzie i charakterze kawii znajdują się na naszej stronie.

Świnki morskie – rasa długo i krótkowłosa

Kawie domowe można podzielić na trzy podstawowe grupy. W pierwszej znajduje się niejedna rasa krótkowłosa znana też, jako gładkowłosa. Niesłabnącą popularnością cieszy się odmiana american, która jako pierwsza dotarła do europy. Spore uznanie zyskała również tak zwana rozetka, czyli świnka abisyńska. Ma dość sztywną sierść układającą się w rozety. Na ciele zwierzaka jest ich, co najmniej 8. Rozetka i american to nie jedyne ciekawe rasy z tej grupy. Każdy przyszły opiekun może zdecydować się na odmianę crested, american crested, somali, teddy, rex. Każda z wymienionych to śliczna kawia gładkowłosa.

Na kolejna grupę składają się małe gryzonie długowłose. Ich okrywa włosowa wymaga rozczesywania, do czego służą specjalne szczotki. Najpopularniejszą przedstawicielką tej grupy jest świnka peruwianka. Jej sierść wygląda imponująco, bardzo często dorasta do 50 cm długości. Rozkłada się nierównomiernie wzdłuż kręgosłupa. Warto wiedzieć, że peruwianka to rasa mająca odmianę o nazwie bouncle. Różniącą się w zasadzie tylko tym, że jej sierść jest mocno kręcona. To oczywiście nie wszystkie kawie długowłose. W sklepach zoologicznych i hodowlach można też znaleźć rasy sheltie, coronet, telex, angora.

Do ostatniej grupy ras należą bezwłose świnki morskie. Są to tylko dwie odmiany sztucznie wyhodowane przez człowieka. Skinny, pierwsza z nich, rodzi się bez włosów. Mam miękką i delikatną skórę, jedyne kępki sierści pojawiają się na pyszczku, uszach i łapkach. Druga rasa z tej kategorii to baldwin. Każda kawia tej odmiany rodzi się z włosami, lecz gubi je dorastając. Odkrywa w ten sposób twardą i grubą skórę. To tyle, jeśli chodzi o rasy cieszące się sporą popularnością. Pełną listę opublikowaliśmy na naszej stronie. Poza dokładnym opisem każdego zwierzaka znajduje się tam również jego cena.

Co jedzą świnki morskie?

Zanim odpowiemy na pytanie, co je kawia domowa, zajmiemy się jej innymi wymaganiami. Mimo tego, że jest to małe zwierze, potrzebuje dużo miejsca do życia. Zatem klatka, w której zamieszka musi być przestronna. Jeden osobnik potrzebuje klatki o minimalnych wymiarach 80x50 cm. Zaleca się jednak by kupować przynajmniej dwie świnki. Mogą one zamieszkać w jednym miejscu. Byleby jego wymiary nie były mniejsze niż 120x60 cm. Ważne jest to by kojec miał idealnie gładką podłogę. Wtedy gryzoń będzie chroniony przed zranieniami. Teraz już możemy sprawdzić, co jedzą świnki morskie.

Kawia żyjąca w domu często wydaje dźwięki, gdy przychodzi czas karmienia. Podstawa jej diety to siano, wysuszona trawa i zioła a w szczególności bazylia i koperek. Zwierzak będzie zdrowy, gdy w jego jadłospisie znajdą się również warzywa. Każda świnka ze smakiem je marchew, brokuły i dynię. Do diety warto dodać owoce. Takie jak banany, arbuzy, jabłka i gruszki. Wszystkie podawane posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane. Najlepiej, więc stosować gotowe mieszanki i uzupełniać je wspomnianymi składnikami. Karma w formie suchego granulatu jest dostępna w każdym sklepie zoologicznym.

Gdy jest zadowolona, świnka morska wydaje charakterystyczne odgłosy. Szczęście można jej zapewnić zaopatrując się w ważne akcesoria i produkty. W klatce musi znaleźć się domek oraz wygodne legowisko. Niezbędna jest miseczka na karmę, paśnik wypełniany siankiem oraz poidełko. Wszystko to ustawia się na wyściółce z granulek lub specjalnych trocin. Choć pielęgnacja świnki nie jest trudna, potrzebne są do niej pewne przybory. Najważniejsze to szczotka do czesania i nożyczki do przycinania pazurów. Nie można zapominać o regularnym skracaniu zębów. Szczegóły dotyczące diety i pielęgnacji kawii oraz wyposażenia klatki podają nasze inne artykuły.