Klatki dla zwierząt - przegląd klatek dla popularnych zwierząt domowych

Małe zwierzęta domowe mieszkają w klatkach, gdyż mieszkanie nie jest dla nich bezpiecznych środowiskiem. Projekty klatek uwzględniają wielkość, rozstaw prętów oraz akcesoria odpowiednie dla poszczególnych gatunków zwierząt domowych. Doradzimy na co zwrócić uwagę przeglądając projekty klatek dla gryzoni czy królików. Dobra wiadomość jest taka, że zarówno klatki dla zwierząt jak i akcesoria są dość tanie i nie musimy ponosić zbyt dużych kosztów przyjmując pod swój dach gryzonia czy królika.

Klatki dla zwierząt domowych - jaką wybrać

Jakie zwierzęta mieszkają w klatce? Przede wszystkim gryzonie, jak również fretki i króliki. Również właściciele psów i kotów rasowych będą potrzebowali odpowiedniej klatki dla zwierząt. Koty i psy nie mieszkają w klatce na co dzień. Duża klatka jest potrzebna dla zwierząt rodowodowych, dla celów wystawowych.

Na co zwracamy uwagę kupując klatkę dla gryzoni, królików i fretek.

  • gęstość prętów musi być taka, aby uniemożliwić zwierzęciu ucieczkę oraz aby uniemożliwić utknięcie przy próbie przeciśnięcia się przez prenty,
  • wielkość, klatka musi być odpowiednio duża dla zwierząt ruchliwych. Klatka dla królika, świnki morskiej czy też szynszyla musi być odpowiednio duża. Natomiast dla chomika, myszek i szczura sprawdzi się klatka piętrowa.
  • akcesoria w klatce wymagają odpowiedniego miejsca. Klatka musi umożliwiać łatwe zawieszenie poidełka, wstawienie zabawek czy kołowrotków.

Klatki dla zwierząt z wyposażeniem są dość tanie, ponadto jest to wydatek jednorazowy. Cena klatek dla gryzoni to koszt od około 90 do 200 zł w zależności od wyposażenia i ilości pięter. Podobnie kształtuje się cena klatek dla królików i świnek morskich. Droższe są klatki z wyposażeniem.

W przypadku klatki dla zwierząt ważne jest także podłoże i ściółka. Doczepiana kuweta znacznie ułatwia sprzątanie, co ma duże znaczenie w przypadku szczura, którego mocz ma silny zapach. Ważne jest też, aby podłoga klatki uniemożliwia utknięcie w niej łapki zwierzęcia. W przypadku chomika, szczura najlepsze podłoże stanowią trociny, zaś dla królika drobny granulat czy żwirek połączony z sianem.

Klatki dla gryzoni domowych

Klatka dla chomika

Minimalna klatka dla chomika powinna mieć wymiary 37 x 25 x 21 cm. Im jednak klatka będzie większa tym większy będzie komfort życia zwierzątka, które jest ruchliwe i zwinne. Najlepsza będzie klatka piętrowa, gdyż chomik lubi się wspinać.

Pręty w klatce dla chomika powinny być osadzone blisko siebie, tak aby chomik nie mógł przesadzić przez nie głowy. Przynajmniej jedna ze ścianek powinna mieć pręty poziome. Klatka dla chomika nie może być zrobiona z drewna, gdyż gryzoń bez trudu wygryzie dziurę.

Klatka dla szczura

Klatka dla szczura nie powinna być mała, szczególnie że są to zwierzęta stadne, które trzymamy co najmniej dwa. Minimalne wymiary klatki dla szczura to 60 x 40 x 60 cm. Największy dopuszczalny odstęp między prętami to 2.5 cm. Klatka dla szczura nie może być z drewna.

Klatka dla szczura powinna mieć duże i dobrze zabezpieczone drzwiczki. Świetnie sprawdzi się klatka z dużymi drzwiczkami na górze, które ułatwią sprzątanie klatki. Dla szczura najlepsze jest klatka wysoka, piętrowa, z wyposażeniem w postaci kołowrotków, tuneli, domku, koszyków, gdzie szczur może się schować i biegać.

Cena klatek dla szczura zależy od ilości pięter i wyposażenia. Musimy liczyć się z kosztem od 90 do 200 zł.

Klatka dla królika lub świnek morskich

Króliki nie wspinają się, dlatego też klatka nie musi być wysoka, an piętrowa. Minimalna wielkość klatki dla królika to 71 x 41 x 35 cm. Jeśli królik będzie często wypuszczany, klatka może być mała. Jeśli zaś królik będzi spędzał w klatce większość czasu, klatka nie może być mała. 100 cm długości to absolutne minimum.

Niezbędne akcesoria dla królika to drewniany domek, drewniany podest do wchodzenia, kuweta, wiklinowe lub korkowe tunele czy kule do toczenia. Króliki lubią kule z trawy morskiej lub z wikliny, które toczą i zjadają.

Klatki dla domowych świnek morskich spełniają podobne kryteria jak klatki dla królików. Świnki morskie najczęściej hodujemy w grupie, dlatego też klatka powinna mieć minimum 80 cm długości.

W przypadku świnek morskich i królików bardzo ważny jest kojec lub wybieg, który umożliwia zwierzęciu bieganie poza klatką. Dobra wiadomość jest taka, że są to akcesoria dość tanie. Mały kojec kupimy już za 35 zł.