Inne zwierzęta - gady, płazy, małe zwierzęta futerkowe, ptaki

Inne zwierzęta domowe, czyli nie psy i koty, tworzą dużą i co ważne zróżnicowaną grupę gatunków. Część z nich hoduje się w mniejszych i większych terrariach. Chodzi tu przede wszystkim o płazy, na przykład żaby, oraz gady. W tej drugiej kategorii królują węże, jaszczurki i żółwie. Poza nimi sporą popularnością cieszą się małe zwierzęta futerkowe. Głównie szynszyle, króliki miniaturki, fretki. W niejednym domu żyją także egzotyczne ptaki. Różne gatunki kolorowych papug oraz kanarków.

Dla wielu osób życie bez zwierzaków jest niekompletne. Nie wyobrażają sobie domu bez ukochanego stworzenia. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o najpopularniejsze czworonogi, czyli psy i koty. Inne zwierzęta również stają się częścią całych rodzin. Nierzadko są to dość zaskakujące przyjaźnie. Warto, zatem dowiedzieć się, o jakie konkretnie gatunki chodzi. Można to zrobić czytając ten i pozostałe artykuły opublikowane na naszej stronie.

Nie tylko psy i koty

Inne zwierzęta domowe, wszystkie poza uwielbianymi psami i kotami, tworzą dużą i co najważniejsze zróżnicowaną grupę gatunków. Do hodowli części z nich potrzebne są mniejsze lub większe terraria. Chodzi tu przede wszystkim o płazy oraz gady. Pierwsze to na przykład żaby, w tej drugiej kategorii królują węże, jaszczurki i żółwie. Poza nimi sporą popularnością cieszą się niewielkie zwierzęta futerkowe. Głównie szynszyle, króliki miniaturki, tchórzofretki. Równe a może i większe uznanie zyskały gryzonie, chomiki i świnki morskie. W niejednym domu żyją także ptaki mające egzotyczne pochodzenie. Różne gatunki kolorowych papug oraz kanarków.

Co może zdziwić wiele osób, w niejednym domowym terrarium żyją płazy. To ogoniaste, bezogoniaste lub beznogie, zmiennocieplne kręgowce. Do hodowli najczęściej wybierane są dwa pierwsze rodzaje. Z bezogonowych bardzo lubiane są karliki i żaby szponiaste. Dobrym wyborem dla początkujących będzie żaba rogata, rzekotki zielona i żabia czy też ropucha aga. Natomiast płazy ogoniaste są reprezentowane przez traszki chińską i waltla. Ciekawym gatunkiem jest ambystoma tygrysia. Tak jak i aksolotl, którego pełna nazwa to ambystoma meksykańska. Rzecz jasna jest jeszcze więcej płazów, które można hodować w warunkach domowych.

Kolejną grupą zwierząt domowych są gady. Do chętnie wybieranych gatunków należy między innymi:

 • agama brodata – jaszczurka dorasta do 45-55 cm licząc z ogonem, średnio żyje około 11 lat,
 • gekon tygrysi – osiąga długość 22-28 cm, hodowany w dobrych warunkach żyje około 15 lat,
 • żółw czerwonolicy – stosunkowo nieduży gad, długość jego pancerza to 12,5-28,5 cm,
 • żółw grecki – nieco większy od poprzedniego, samce osiągają długość 30 cm a samice 25 cm,
 • wąż zbożowy – ubarwiony kolorowymi plamami, przeważnie dorasta do 76-126 cm długości.

Dokładny opis wymienionych i wielu innych płazów i gadów domowych znajduje się na naszej stronie.

Małe zwierzęta futerkowe

Domowe zwierzęta futerkowe nie są hodowane dla skór. To uwielbiani towarzysze rodzin, podobnie jak psy czy koty. W tej grupie można wymienić trzy niezwykle popularne gatunki. Pierwszym są króliki miniaturki. Zazwyczaj dorastają do 35-40 cm długości, ich waga utrzymuje się w granicach 800-3500 gramów. Miniaturki średnio żyją 6-8 lat, czasem nawet 10. W domach najczęściej mieszkają cztery rasy królików. Wielu miłośników ma angora o charakterystycznym, długim futrze. Ceniony jest tak zwany baranek ze zwisającymi uszami. W sklepach zoologicznych dostępne są także masywne rexy oraz bardzo małe króliczki Teddy.  

Do zwierząt futerkowych zaliczany jest także szynszyl domowy. Przed zakupem warto wiedzieć, że:

 • szynszyla to długowieczny gryzoń, średnio żyje 15 lat, ale może osiągnąć wiek nawet 20 lat,
 • waga samców to około 600 gramów, samice są zauważalnie większe. Ważą przeważnie 800 g,
 • szynszyle mają szaroniebieski grzbiet i biały brzuch. Mogą być też czarne, beżowe, brązowe,
 • szynszyle to zwierzęta stadne, najlepiej więc od razu kupić przynajmniej dwa osobniki,
 • te niewielkie zwierzęta są inteligentne i bardzo szybko można je oswoić, co jest sporą zaletą.

Szynszyle żyjące u boku człowieka potrzebują dużej klatki i wybiegu by mogły spożytkować energię.

Wiele osób kochających zwierzęta decyduje się na hodowlę fretki domowej. Dorosłe samce osiągają długość 38-41 cm i wagę 0,9-2,7 kg. Samice są mniejsze, ich długość to 33-35,5 cm a waga utrzymuje się w granicach 0,3-1,1 kg. W obu przypadkach długość ogona to 7-10 cm. Fretki mają krótką lub długą sierść w trzech wersjach kolorystycznych. Pierwsza to odmiany jednobarwne, białe, czarne albo albinotyczne. Druga opcja to umaszczenie tchórzowate a trzecia jest maść łaciata. Fretka to inteligentny zwierzak chętnie poznający nowe otoczenie. Więcej informacji o futerkowych gatunkach domowych można zaleźć na naszej stronie.

Kolorowe ptaki domowe

Nie brakuje osób, które od gadów czy gryzoni wolą ptaki. Od kilku lat obserwuje się stały wzrost popularności nimf białogłowych. To papugi, których długość ciała sięga 32 cm a waga to 80-100 g. I nie ma tu znaczenia czy chodzi o samca czy samicę. Nimfy przybierają wiele interesujących wariantów kolorystycznych. Bywają całe białe, perłowe, płowe, cynamonowe. Niektóre mają wyraźne, niebieskie prążki na grzbiecie. To zwierzęta stadne, zatem zawsze trzeba kupować przynajmniej parę papug. Nimfy cechuje pogodne usposobienie. Lubią ludzkie towarzystwo jak i innych zwierząt domowych. Nie sprawiają większych problemów podczas hodowli.

Do lubianych ptaków domowych trzeba zaliczyć kanarki. Najczęściej kupowane rodzaje to:

 • kanarek flandryjski – to świetny śpiewak o melodyjnym głosie,
 • kanarek harceński – kolejna rasa śpiewająca, skala jego głosu sięga 3 oktaw,
 • kanarki kształtne – to grupa 26 odmian ptaków z grzywką albo garbem,
 • kanarki barwne – w tej kategorii znalazły się żółte, czerwone, zielone ptaki. Trzeba wiedzieć, że do wyboru jest przeszło 100 odmian barwnych.

Kanarki nie kończą naszego zestawienia. Do opisania pozostała pewna kolorowa papuga.

Ostatnim ptakiem, o którym wspominamy w tym artykule jest papuga ara. To dość duże zwierzę, dorasta do 46–95 cm długości a jego waga to 280–1700 g. Ma duży, czarny i hakowato zakończony dziób. Żyje zwykle od 65 do 80 lat, zatem zakup zawsze trzeba dobrze przemyśleć. Ara ma kolorowe upierzenie, najczęstsze są barwy żółta, czerwona i niebieska. Ta duża papuga jest nieufna, dlatego potrzebuje długiej i delikatnej socjalizacji. Niektóre osobniki mogą naśladować ludzką mowę. I to tyle, jeśli chodzi o popularne gatunki ptaków domowych. Szczegółowe opisy wspomnianych i wielu innych zwierząt znajdują się na naszym portalu.