Pielęgnice - gatunki, opis, wymagania, pielęgnacja, porady

Komu nie podobają się piękne, duże, majestatyczne ryby jak skalary, paletki czy akary? Te piękne ryby z ciepłych wód dorzeczy Amazonki lub afrykańskich jezior mają jednak spore wymagania co do akwarium. Zakup pielęgnic do akwarium trzeba dobrze przemyśleć. Dlatego też zanim wpuścisz pielęgnice do akwarium zbierz informacje o tych rybach i poznaj ich usposobienie. Przedstawiamy opis najciekawszych gatunków pielęgnic i doradzamy jak spełnić ich wymagania co do akwarium.

Pielęgnice akwariowe - informacje i opis tej rodziny ryb

Pielęgnicowate to rodzina ryb zamieszkujących słodkowodne akweny Afryki i Ameryki Południowej. Najciekawsze gatunki tych ryb żyją w Amazonce i jej dorzeczach oraz w jeziorach Afryki. Ich charakterystyczną cechą jest staranna opieka nad ikrą i potomstwem. Na przykład pyszczak opiekuje się potomstwem przechowując go w pysku. Pielęgnice z tropikalnych jezior składają jaja między kamieniami lub w muszlach ślimaków i cały czas pilnują potomstwa.

Pielęgnice to ryby trudne do hodowli. Mają duże wymagania co do wielkości zbiornika, a przede wszystkim awanturnicze usposobienie. Agresja pielęgnic kieruje się głównie wobec osobników swojego gatunku i głównie w czasie tarła. Jednak doświadczeni akwaryści nie zalecają trzymania ich w akwarium towarzyskim, szczególnie z małymi rybami.

Ryby pielęgnicowate - wymagania co do akwarium

Jako słodkowodne ryby akwariowe pielęgnice są wytrzymałe, dobrze się rozwijają i chętnie rozmnażają. Pielęgnicowate to ryby tropikalnych wód, dlatego też wymagają ogrzewanego akwarium. Zbiornik dla pielęgnic powinien imitować brzeg rzeki lub jeziora. Dlatego też warto stworzyć kryjówki z kamieni lub przygotowanych korzeni. Dla tych rybek szczególnie ważna jest duża powierzchnia dna zbiornika.

Najważniejsze informacje na temat akwarium dla pielęgnic:

  • duże akwarium co najmniej 240 litrów,
  • solidna pokrywa, gdyż pielęgnice mogą wyskakiwać,
  • ciemne podłoże,
  • duża ilość mocnych roślin,
  • temperatura 22-26°C, zaś dla ryb z rejonów równikowych 24-28°C.
  • mocne oświetlenie,
  • wydajny filtr,
  • napowietrzacz,
  • grzałka z termostatem.

Pielęgnice - najciekawsze rodzaje i gatunki

Rodzina ta obejmuje bardzo różne rodzaje ryb. Są wśród nich ryby denne i pływające w górnych partiach akwarium. Żywią się planktonem, roślinami, czy mięczakami. Niektóre są drapieżne i mięsożerne. W zależności od gatunku ryby te kosztują od 3 do 100 zł.

Do pielęgnic należą popularne skalary żaglowce, które hodowane są zarówno w jednogatunkowych jak i towarzyskich akwariach. Sprawdzają się także dla początkujących akwarystów.

Opis tej ryby należy zacząć od ich charakterystycznego kształtu. Są one spłaszczone bocznie, z uwydatnioną płetwą grzbietową i odbytową. Ryby te mogą dożyć nawet 15 lat. Z powodu wysokości wymagają dużego zbiornika o wysokości co najmniej 50 cm. Jeśli akwarium jest zbyt małe, skalary staną się agresywne i będą terroryzować inne ryby. Nie należy trzymać ich z rybami, które mogą podgryzać im płetwy. Woda musi być dobrze natleniona, o temperaturze około 25-27 °C, dobrze filtrowana. Akwarium powinno być dobrze oświetlone, z dużą ilością roślin rzucających cień i dających odpowiednie kryjówki.

Popularną rybą jest paletka dyskowiec, bocznie spłaszczona ryba dorastająca do 20 cm. Istnieje kilkadziesiąt hodowlanych odmian tej rybki w różnych kolorach. Jest to ryba stadna, która najlepiej czuje się w grupie 5 - 6 osobników. Ryby te nadają się prawie wyłącznie do akwarium gatunkowego, gdyż są wrażliwe na bakterie przenoszone przez inne ryby. Ponadto bardzo trudno byłoby dobrać im towarzystwo. Wymagają dużego akwarium, gęsto obsadzonego roślinami. Jakość wody musi być bardzo wysoka, gdyż rybki te są bardzo wrażliwe na zmiany parametrów.