Opis środowiska pielęgnicy miodowej

Pielęgnica miodowa, czyli Herotilapia multispinosa, pochodzi z Nikaragui. Ma małe wymagania, ale trzeba zabrać pod uwagę jej wielkość maksymalną która może się wahać od 10 do 15cm. Pomimo, że nie jest agresywna wobec innych ryb, tak jak pielęgnica pawiooka, to zawsze terytorialna ryba akwariowa.

Co ją odróżnia od pielęgniczki (np. pielęgniczka agassiza)? Na pewno większa tendencja do przemeblowania akwarium. Dla Herotilapia multispinosa bardzo ważne jest podłoże. Nieustająco płucze osady, muł, martwe części roślin. Możemy jej urządzić akwarium podobne do tego dla bojownika, bo zajmuje podobne miejsca w naturze. Małe, ciepłe, zamulone i bez mocnego prądu wody. Tylko skala musi być większa. Powierzchnia dna akwarium musi mieć co najmniej 100x30cm.

Pielęgnica miodowa, podobnie jak każda inna (np. pielęgnica pawiooka) musi mieć podłoże do przesiewania. Będzie w nim szukała pokarmu a także znajdzie miejsce na gniazdo i je podkopie. Ze względu na to konieczna jest duża i mocna filtracja, bo mała pompka do akwarium zamuli się w ciągu tygodnia. Najlepszy będzie większy filtr kubełkowy, który poradzi sobie z gnijącymi liśćmi roślin, mułem i gęstym osadem.

Najlepsze będzie dla niej jak najdrobniejsze podłoże z dużą ilością ciekawostek na dnie. Mogą to być szyszki olchy, suche liście, korzenie i tym podobne ozdoby. Najlepsze będą korzenie barwiące, ale jeżeli ktoś nie chce herbacianej wody, lepiej zdecydować się na korzenie japońskie a nie mangrowe.

Pielęgnica miodowa - opinie o wyjątkowej rybie

Pomimo, że Herotilapia multispinosa zbiera opinie spokojnej rybki, nie należy trzymać jej w jednym akwarium z innymi pielęgnicami i rybami terytorialnymi. Chyba, że to gigantyczne akwarium, które zapewni dużą powierzchnię dna dla każdego z gatunków. Pielęgnacja zbiornika z parą ryb, mającego około 100 l nie jest dużym wyzwaniem. Jej wymagania odnośnie czystości wody nie są przesadne, a tolerancja nawet na mniejsze ilości tlenu w wodzie sprawia, że nie musi być dodatkowa pompka do akwarium, żeby zapewniła natlenianie.

Dlatego cena tej ryby nie jest wygórowana. Małe sztuki to cena do 10 zł, a większe to cena do 30zł. Jak na pielęgnicę to stosunkowo mało, co oznacza, że łatwo ją rozmnożyć. Pielęgnacja potomstwa jest solidarnie realizowana przez parę. Pielęgnica miodowa nie jest agresywna ani podczas, ani po tarle. Zdjęcia często ukazują ślicznie wybarwione pary sprawujące pieczę nad małymi rybkami.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Ławica pielęgnic miodowych, a także żywienie pielęgnicy, wymagania, opis oraz usposobienie pielęgnic i porady dla akwarystów
Pielęgnica miodowa krok po kroku, czyli opinie akwarystów, opis, charakterystyka, usposobienie oraz żywienie

Ryba akwariowa, której opis zawiera wiele superlatyw, musi mieć jakąś wadę. Bez wątpienia jest nią obgryzanie roślin. Chętnie dożywia się roślinkami (podobnie jak pielęgnica pawiooka). Im delikatniejsze, tym lepsze. Dlatego zdjęcia najczęściej ukazują tę rybę na tle Anubiasów, Echinodorusów czy Microsorum. W wystroju akwarium najważniejsze są kryjówki, które rybka może przystosować dla siebie i miejsca, które umożliwią jej wyznaczenie terenu. Podział dna kamieniami, korzeniami a nawet roślinką. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli pielęgnicy pawiookiej?

Spokojna jak pielęgniczka agassiza

Pielęgnica miodowa to wspaniała ryba akwariowa dla początkujących akwarystów. Wystarczy wydajny filtr kubełkowy a wymagania mamy spełnione. Do tego konieczna jest cotygodniowa pielęgnacja w postaci podmian i czyszczenia akwarium. To ryba ze wszech miar godna polecenia, ale zanim się na nią zdecydujemy weźmy pod uwagę, że jej zdjęcia przedstawiają często osobniki podczas tarła, które są intensywniej wybarwione. Standardowo te ryby są żółte z czarnym deseniem wzdłuż linii bocznej.

Jeżeli ten opis kogoś nie przekonuje, to wystarczy przejrzeć opinie na temat jej zachowania. Jest spokojna jak pielęgniczka agassiza i nieśmiała wobec większych ryb. Wyłącznie gdy ma potomstwo będzie przeganiała inne ryby ze swojego terenu. Mogą z nią pływać bystrzyki, zwinniki i wiele innych ryb o wielkości ponad 5cm. Jeżeli tylko zdecydujemy powiększyć obsadę, zwykła pompka do akwarium może nie wystarczyć. Konkretny filtr kubełkowy załatwi za nas wiele problemów i umożliwi utrzymanie stabilnego środowiska.

Jeżeli chcemy mieć ciekawą rybkę w akwarium z którą cały czas coś się dzieje, a przy okazji nie zaczepia sąsiadów, to pielęgnica miodowa jest doskonałym kandydatem dla nas. Im mniej ryb będzie jej towarzyszyło, tym większa szansa, że uda nam się ją rozmnożyć i doczekamy się kolejnego pokolenia tych wspaniałych, choć niepozornych rybek.

ikona podziel się Przekaż dalej