Opis środowiska Apistogrammy

Apistogramma to małe pielęgnice pochodzące z Ameryki Południowej. Ich wielkość jest zasadniczą cechą, która wyróżnia je na tle pozostałych ryb pielęgnicowatych. Te dorastające maksymalnie do 10 cm rybki doskonale nadają się do wielu akwariów… z pewnymi wyjątkami.

Pielęgniczki lubią kwaśną wodę i piaszczyste podłoże. Te dwa elementy zawsze pojawiają się w miejscu występowania Apistogramma. Podobnie jak ziemiojady (też pielęgnice) przesiewają podłoże i wyławiają z niego małe organizmy (1).

Te delikatne ryby przez wiele lat miały możliwość przystosować się do warunków w naszych akwariach. Apistogramma macmasteri, borelli lub agassizi można utrzymywać na wodzie kranowej z dużym powodzeniem. Jeżeli chcemy stworzyć tym rybom lepsze warunki, by ułatwić rozmnażanie lub dostosować je do biotopu, to musimy się odrobinę bardziej postarać.

Pielęgniczki jako małe pielęgnice

Wymagania a rozmnażanie

Woda powinna być jak najbardziej zbliżona do demineralizowanej. W zależności od gatunku może być mniej lub bardziej klarowna, ale niska twardość i pH maksymalnie 6 to klucz do sukcesu w utrzymaniu pielęgniczek.

Podłoże może mieć kamienie i piasek albo suszone liście migdałecznika, dębu, magnolii, te, które dają jak najwięcej garbników. Także szyszki olchy sprawdzą się doskonale. Dobrze, gdy taflę wody przykrywają rośliny. Da to rybom większe poczucie bezpieczeństwa. Apistogrammy najczęściej zajmują zacienione stanowiska płytkiej wody.

Temperatura na poziomie 26 stopni (24-28) będzie optymalna. Z początku nie należy się tym za bardzo martwić. Ważne jest utrzymanie pH na poziomie 6, a najlepiej 5,5! To duże wyzwanie, żeby utrzymać niski poziom zmineralizowania wody, a przy okazji zapewnić tak kwaśną wodę. Te wymagania zobowiązują do wcześniejszego przygotowania zbiornika i nauki zmiany parametrów wody.

Pielęgniczka kakadu i rozmnażanie Apistogrammy

W zależności od gatunku Apistogramma może być:

  • gębaczem (przechowywać ikrę w pysku) np. Apistogramma barlowi
  • składające jasne jaja na piasku np. Apistogramma diplotaenia
  • składające jaskrawe jajeczka w kryjówce np. Apistogramma uaupesi

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Także systemy rodzinne mogą się różnić. Samce mogą mieć wiele gniazd z samicami lub tylko jedno. Za każdym razem jest to forma przystosowania do środowiska, w jakim żyją.

Kiedy chcemy rozmnażać pielęgniczki musimy więc dowiedzieć się, jakie mają zwyczaje, żeby zapewnić im odpowiednio przystosowane akwarium. Na przykład pielęgniczka kakadu zamieszkująca Rio Ucayali żyje w klarownych wodach, gdzie pH spada do 5. Temperatura może wynosić od 16 do 33 stopni (w akwarium najlepiej powyżej 25). Samce są poligamiczne, czyli mają wiele gniazd naraz. Samice składają ikrę w kryjówkach (żyją w miejscach, gdzie jest dużo leżących liści, gałązek) i opiekują się potomstwem (2).

Apistogramma w akwarium, a także gatunki, występowanie, hodowla w akwarium oraz porady
Apistogramma w akwarium krok po kroku, czyli występowanie, opis i usposobienie oraz hodowla, porady dla akwarystów

Włożenie do akwarium trzech samców z trzema samicami nie będzie rokowało najlepiej na możliwości ich rozmnożenia. Chyba że jeden samiec okaże się znacznie silniejszy i zamęczy pozostałe. W innym przypadku utrzymanie par będzie trudne. Opis jednego schematu, w jakim powinna być urządzona hodowla odpowiadający każdemu gatunkowi Apistogrammy jest niemożliwy. Im mniej popularny gatunek, tym ma wyższe wymagania. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat pielęgniczki Ramireza?

Choroby pielęgniczek

Najczęstsze choroby, które dotykają pielęgniczki, są związane z parametrami wody. To infekcje bakteryjne dające objawy u osłabionych ryb. Powodem może być trud transportu, agresywna obsada zbiornika, sumy w zbiorniku lub brak kryjówek i piasku. Nie można ich mieszać z wieloma innymi pielęgnicami, np. z Jeziora Malawi takimi jak Labidochromis careleus (Pyszczak yellow, pyszczak żółty).

Nawet ryby, które są niewrażliwe na twardą wodę, zapadają na choroby objawiające się puchliną bądź białawymi maziowatymi ranami. Wtedy trzeba poprawić czystość wody, przejrzeć, czy nie mamy za dużo ryb i co najważniejsze – zrobić podmianę.

Jeżeli mamy ryby bardziej wymagające i nie tak popularne w hobby, jak:

  • Apistogramma elizabthae
  • Apistogramma gibbiceps
  • Apistogramma taeniata

Będzie bezpieczniej trzymać je na wodzie demineralizowanej. Takie gatunki nie są jeszcze przyzwyczajone do wody kranowej, więc mogą chorować, ale nie dlatego, że źle utrzymujemy akwarium, ale dlatego, że woda jest za bardzo nasycona minerałami.

Pielęgnica w wersji mini

Apistogramma to mała terytorialna pielęgnica, ale nie tak agresywna, jak ziemiojady (Geophagus) lub Labidochromis careleus (Pyszczak yellow, pyszczak żółty). Podejmują walkę, ale bardzo rzadko na śmierć i życie, więc można je trzymać w akwarium z innymi gatunkami ryb. Wówczas jest jednak mała szansa, że uda się odchować młode. Chyba że akwarium będzie bardzo duże. Każdy gatunek ma inną tolerancję. Pielęgniczka kakadu nie będzie tak wyrozumiała, jak agassiza

Wiele pielęgniczek do uzyskania odpowiedniego wybarwienia potrzebuje miękkiej wody. Szczególnie nowo kupione samce mogą nie wyglądać tak, jak na to wskazuje opis w Internecie. Delikatne błyszczące przebarwienia pokazują się, dopiero kiedy ryba jest dorosła lub gdy samce walczą między sobą.

Apistogramma może być wspaniałym kandydatem do akwarium jednogatunkowego (nie dość, że ładna, to mało absorbująca hodowla), ale też w towarzystwie ryb ławicowych takich jak bystrzyki, neony lub szczupieńczyki odnajdzie się doskonale, o ile zadbamy o odpowiednią czystość wody.

 
  1. Jessica Hilary Arbour
    ”Trends in the Evolution and Ecology of Functional Morphology in Neotropical Cichlids”, Jessica Hilary Arbour 2015  Jak wskazuje tabela na stronie 188 owady osadu dennego stanowią większość diety pielęgniczek.
  2. Dr Uwe Romer „Cichlid Atlas Vol. 1, Mergus Verlag GmbH, 2000
ikona podziel się Przekaż dalej