Meeka pielęgnica - Thorichthys meeki i biotop

Pielęgnica meeka to śliczna mała rybka. Thorichthys meeki, bo tak brzmi jej nazwa łacińska, dorasta do 12, maksymalnie 15 cm. Cechą charakterystyczną jej wyglądu jest jaskrawo czerwona broda i brzuch. Samice są bardziej blade. Dopiero po dorosłych osobnikach widać płeć. Samce są większe i mają bardziej uwydatniony czerwony kolor na płetwie grzbietowej i odbytowej.

Pielęgnica meeka wygląda podobnie jak pielęgnica eliota. Obydwie mają cętkę na pokrywie skrzelowej, są podobnej wielkości, ciemne plamki na linii bocznej i czerwoną obwódkę płetwy grzbietowej. Pielęgnica eliota ma jednak paski na czole, czerwone okolenie płetwy odbytowej (meeka ma czarne) i jedną cętkę na boku ciała, zamiast całego szeregu jak u pielęgnicy meeka. Opis wydaje się czytelny, ale przy szarych malutkich sztukach rozróżnienie gatunków może być nie lada wyzwaniem.

Pielęgnica meeka pochodzi z Meksyku. Tam zajmuje wiele stanowisk. Od sadzawek po ujścia rzek i kanały melioracyjne. To prawdziwy survivalowiec wśród ryb. Ta ryba ma gigantyczną tolerancję na poziom zanieczyszczeń organicznych w wodzie i różnice w temperaturze. Może żyć w wodach od 20 do 29⁰C. pH od 6,5 do 7,5. Najbardziej fascynująca jest jej odporność na poziom soli mineralnych w wodzie. Może żyć nawet w wodach słonawych!

Pielęgnica Meeka - opis i wymagania rybki

Filtry akwariowe jako gwarancja

Wielkość akwarium powinna wynosić 100x30cm. Można zaryzykować wpuszczenie większej ilości sztuk niż dwie sztuki, ale tylko do podrośnięcia i uformowania par w grupie. Te ryby są monogamiczne, więc nie ma potrzeby utrzymywać proporcji haremowych. Jak na pielęgnice, mają wybitnie dużą tolerancję na sąsiadów. Ogromne znaczenie ma tu fakt, że zanim cokolwiek zaatakują, straszą intruza rozchylając pokrywy skrzelowe. Ze względu na trudną do rozróżnienia płeć, lepiej kupować grupy małych Thorichthys meeki.

Te rybki doskonale adaptują się do warunków i przetrwają niejedna wpadkę akwarysty. Nie trzeba przesadnie dbać o czystość wody, czy ilość roślin w akwarium. Lepiej jednak zostawić większy margines bezpieczeństwa, niż mniejszy. Stara woda potrafi nagle przewrócić biologię zbiornika i przy większej ilości ryb zrobi się katastrofa, której nic nie przeżyje.

Jeżeli chcemy zbiornik z małą ilością pracy, to kupujmy porządne filtry akwariowe. Nie będą tak obciążone i dadzą zbiornikowi szansę na wyratowanie z wielu opresji. Może cena jest wyższa, ale za to wydatek jednorazowy. Ponadto najlepsze są filtry akwariowe w zestawieniu jeden wewnętrzny i jeden zewnętrzny. Woda kranowa jest dla tych ryb idealna. Nie trzeba jej w żaden sposób uzdatniać i przygotowywać. Jeżeli przez podmiany utrzymamy azotany w racjonalnych granicach, to nasze pielęgnice będą żyły długo i szczęśliwie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pielęgnicach w akwarium krok po kroku.

Pielęgnica Meeka - problemy w akwarium

Filtry akwariowe są w zupełności wystarczającym elementem technicznym w utrzymaniu akwarium. Kiedy dokupimy grzałkę, możemy zwiększyć temperaturę, jeżeli mamy w pomieszczeniu mniej niż 22⁰C. Te rybki będą brudziły, więc trzeba pilnować, aby filtr się nie przytkał wznoszonym mułem. Wtedy woda zacznie mętnieć. Rozwiązaniem będzie rozejrzenie się za większym filtrem. Lampa UV do akwarium musi być stosowana z rozsądkiem i ostrożnością.

Zmętnienie wody - rodzaje i rozwiązania

Zmiana wody

Potrzebna lampa UV do akwarium

Białe zmętnienie

Odczekać, dodać bakterii

Zielone zmętnienie

Lampa UV do akwarium

Pływające widoczne gołym okiem cząstki w wodzie

Wata do filtra

Brak klarowności, cząstki za małe, żeby je zobaczyć

Wata do filtra

Brązowy nalot

Odczekać, po tygodniu mija

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Płeć tych ryb nie jest łatwa do rozróżnienia. Lepiej utrzymywać 6 sztuk i czekać na dobranie par. Ich cena jest podyktowana przez wymagania. 9 złotych to nie wygórowana kwota za sztukę. To oznacza, że hodowla jest łatwa. I tak w praktyce jest. Ze względu na ich wielkość wystarczy 100 litrów i para odchowa młode w spokoju. Te rybki same znajdują miejsce na gniazdo i opiekują się potomstwem. Wykarmienie młodych nie przedstawia większych problemów. Przyjmują chętnie pokarmy żywe, mrożone i gotowe.

Opis zbiornika można ująć krótko. Wiele miejsc do chowania się. Doniczki, ceramika, skały, korzenie, tego nie może im nigdy zabraknąć. Brak własnego miejsca to powód do walk, gonitw i odganiania od jedzenia innych ryb. Jak dla każdej pielęgnicy to nie wielkość, ale długość akwarium ma znaczenie. Im większa powierzchnia dna, tym więcej pielęgnic możemy mieć. Cena takiego zbiornika jest trochę wyższa, ale warto zainwestować, jeżeli mamy na to miejsce.

Zachowanie Thorichthys meeki

Z jakimi rybami możemy trzymać Thorichthys meeki? Na pewno z takimi, które są w miarę spokojne. Biotopowo mogą być z mieczykami, molinezjami, xenotokami, jednak łączenie ich nie zawsze przebiega spokojnie. Tym bardziej, że w akwarium trudno utrzymać tak wodę, żeby była dobra dla mieczyków, a tym bardziej dla molinezji żaglopłetwych i Thorichthys meeki. Żaglopłetwa ma o wiele wyższe wymagania odnośnie czystości wody i ciągłe mieszanie w podłożu przez pielęgnicę meeka może spowodować panoszenie się różnych chorób.

Skoro o tym mowa, to podstawowe wymagania dla pielęgnic i ryb, takich jak:

  • pielęgnica meeka,
  • pielęgnica eliota,
  • pielęgniczka agassiza

to piasek na podłożu. Te rybki nie muszą mieć takiej granulacji piasku, jak ten w piaskownicy, ale obłe kamyczki o średnicy milimetra do dwóch, będą najlepsze. Pielęgnica meeka potrzebuje podłoża, żeby wydobywać z niego pokarm. Spędza przy tym większość swojego życia, więc brak piasku będzie miał wpływ nie tylko na sposób jedzenia, ale też na stres i agresywność wobec innych osobników. Po prostu nadmiar wolnego czasu wypełni gonieniem za konkurencją.

Mimo, że to stosunkowo spokojna ryba, brakuje jej takiej cierpliwości, jaką ma pielęgniczka agassiza. Jeżeli widzimy, że nasza ryba nieustająco przegania inne i ślepo atakuje, to szybko rozejrzyjmy się albo za nowym akwarium albo nowym domem dla rybki. Hodowla i przekładanie do różnych zbiorników może wzmóc zachowania agresywne, dlatego starajmy się nie mieszać jej za dużo i jeżeli nie chcemy ich rozmnożyć zarobkowo, ale dla własnej obserwacji, lepiej zostawić je z innymi rybami. Po tarle powrót samca może być trudny dla towarzyszy.

Pielęgnica meeka na początek

Mimo wszystko pielęgnica meeka to doskonała ryba do rozpoczęcia przygody z akwarystyką. Przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności w postaci dużej ilości piachu, kryjówek i roślin, będzie wspaniałym okazem do obserwacji życia ryb. Żaden opis nie odda uroku tych rybek, więc nie ma na co czekać, wystarczy 100 litrów i mała hodowla gotowa.

Ta ryba pomoże nam też zachować dyscyplinę w doborze innych ryb. Będzie goniła inne terytorialne pielęgnice i pielęgniczki (np. pielęgniczka agassiza) a mniejsze, takie jak gupiki, zostaną zjedzone. W ten sposób skutecznie zapobiegnie przerybieniu i zanieczyszczaniu zbiornika przez rybki innego gatunku.

Ta piękna błyszcząca ryba o małych wymaganiach jest idealnym wyborem dla tych, którym marzy się biotop bez wielu wyrzeczeń. Spokojna pielęgnica nie zdarza się często w przyrodzie, więc może warto zainteresować się pielęgnicą Meeka.

ikona podziel się Przekaż dalej