Pielęgniczka kakadu (kakadu apistogramma)- mała rybka o sprawnej adaptacji

Specyfika Apistogramma cacatuoides

Może się wydawać, że Pielęgniczka kakadu (Apistogramma cacatuoides) to dziwna nazwa jak na rybkę, ale jest w niej sporo racji. Ta pielęgniczka rzeczywiście ma piękny pióropusz i masywne usta, które mogą przypominać dziób.  Przyroda nie kierowała się jednak estetyką w tym przypadku, ale bardziej praktycznymi rozwiązaniami.

Okazała płetwa grzbietowa odróżnia samce od samic i świadczy o kondycji ryby. Podobnie wydatna dolna warga ma przeważnie jaskrawe zabarwienie i ma świadczyć o gotowości samca do walki (godów). Te rybki są trochę jak kameleony. Zmieniają barwy w zależności od okoliczności i nastroju.

Pielęgniczka kakadu (kakadu apistogramma) pochodzi z Peru. Co ciekawe, nie lubi miękkiej wody! Jest znajdowana w różnych środowiskach – od drobnych zalewów, po rzeki. Najlepsze kondycyjnie są osobniki przebywające w pH 6,5-8. Jeżeli szukamy ryb do dobrze natlenionych i klarownych akwariów na wodzie kranowej, to ta ryba akwariowa będzie tam idealnie pasowała.

Pielęgniczka kakadu - samica a samiec

Rozpoznanie płci jest banalnie proste. Samica jest o połowę mniejsze od samca (samiec do 10 cm samica do 5 cm)! Samiec jest bardziej barwny, a samica ma jednolity żółto-złoty kolor. Samica też nie ma wysokiego czuba z płetwy grzbietowej.

Różne odmiany barwne nie są wyłącznie wynikiem hodowli akwarystycznej. Także w naturze w zależności od miejsca odłowu osobniki mogą znacząco różnić się od siebie pod względem kolorów. W rodzaju Apistogramma ryby identyfikujemy na podstawie cech budowy, a mniej koloru.

Jednak dla początkujących akwarystów doskonałym wyborem będzie pielęgniczka kakadu hodowlana. Rybka akwariowa, której rozmnażanie odbywa się od wielu pokoleń na wodzie podobnej do naszej, łatwo wybaczy akwarystyczne błędy, niezależnie czy będzie odmiany orange, czy red. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat pielęgnicy krok po kroku.

Akwariowe dylematy rodzajowe

Często w społecznościach akwarystycznych pojawiają się spory jaka to pielęgniczka na przedstawionym zdjęciu. Zacięcie kłócą się zwolennicy różnych teorii. Gdy dana ryba nie jest z odłowu, ale hodowli, spory są jeszcze bardziej zaciekłe.

Wynika to z faktu, że ta rybka akwariowa nie ma łatwego podziału na gatunki. Najczęściej oznaczana jest na podstawie wyglądu, a ten w zależności od miejsca połowu może wprowadzać w błąd. Dlatego powstały grupy tych ryb.

Aby uporządkować odnajdywane przez ichtiologów ryby, stworzono grupy i podgrupy. Na przykład:

Schemat ukazujący pochodzenie pielęgniczki kakadu, a także informacje o gatunku: wymagania, rozmnażanie i porady dla akwarystów
Ryba pielęgniczka kakadu krok po kroku, czyli informacje o gatunku, opis, wygląd, usposobienie, rozmnażanie, porady dotyczące wymagań i pielęgnacja

Takie podejście do sprawy ułatwia późniejsze zmiany taksonomiczne (nazewnictwa i grupowania zwierząt) i nie domyka drzwi dla słabo poznanej dziedziny. A to tylko dzikie osobniki, jeżeli dodamy do tych cech grupy hodowlane (full red, triple red, orange), powstanie niezłe zamieszanie.

Rozmnażanie pielęgniczek kakadu

Rozmnożenie pielęgniczki kakadu nie jest bardzo trudne. Ze względu na duże zróżnicowanie w naturalnym środowisku, te rybki rozmnożą się i w kranówce, i na wodzie demineralizowanej. Temperatury na poziomie 26⁰C będą najlepsze. To trochę chłodniej, niż pozostałe pielęgniczki, ale akurat kakadu żyje też w wodach o temperaturze 16⁰C, więc bezpieczniej będzie trzymać się 20, niż 30⁰C.

Należy utrzymywać czystą wodę poprzez częste, a nie duże podmiany. Woda musi mieć niskie poziomy azotu przy stabilnej biologii. Nie jest dobrym pomysłem wpuszczanie kakadu do świeżego zbiornika po krótkim dojrzewaniu. W nowym akwarium powinna być wpuszczona nie wcześniej niż miesiąc po starcie i przy małej obsadzie ryb.

Pielęgniczka kakadu to rybka poligamiczna. To znaczy, że samiec nie łączy się w parę z jedną samiczką, ale ma „wiele domów”. Każda samiczka będzie miała swoje gniazdo, gdzie opiekuje się potomstwem. Samiec „okrąża” gniazda swoich samic, ale nie zagrzewa w nich miejsca. Częściej inne samice „adoptują” młode, niż samiec się nimi zaopiekuje.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Akwarium dla Apistogramma cacatuoides

Pielęgniczka kakadu - karmienie i utrzymanie

Pielęgniczki kakadu żywią się w naturze bentosem, czyli tym, co zalega na dnie zbiornika. To mogą być glony, większe robaczki jak larwy owadów, części roślin, drobne skorupiaczki, skąposzczety. Należy utrzymywać je na diecie z przewagą białka, ale przy zróżnicowanym pokarmie.

Ta ryba lubi różne kryjówki przy dnie. Mogą to być elementy ceramiczne, ale też korzenie, kamienie, suszone liście. Wielkość akwarium to minimum 60cm długie i 30cm głębokie. Najlepszym połączeniem jest większa ilość samic, ale jak najmniej samców, bo należy podwoić wielkość akwarium przy każdym kolejnym samcu.

Jeżeli planujemy rozmnażanie tych ryb, to akwarium powinno być jednogatunkowe, czyli powinna się tam znajdować wyłącznie pielęgniczka kakadu. Jeżeli ma stanowić ozdobę, to można ją trzymać z innymi rybami.

Kakadu z innymi rybami

Idealnymi rybami, z którymi Pielęgniczka kakadu może dzielić akwarium będą zwinniki (jarzeniec, blehera, złoty, czerwieniak), bystrzyki (amandy, cytrynowy, trójpręgi, minor) i inne rybki utrzymujące się na środkowej części zbiornika, ale nie terytorialne. Jeżeli chcemy dobierać towarzystwo szerzej, możemy dołączyć tęczanki neonowe, neonki, żałobniczki i tym podobne rybki.

Pielęgniczka kakadu pływająca w akwarium, a także jej rozmnażanie, porady, pielęgnacja, wymagania i informacje o gatunku
Ryba pielęgniczka kakadu krok po kroku, czyli informacje o gatunku, wygląd i opis ryby, porady, usposobienie i rozmnażanie ryby

Nie należy ich łączyć z innymi rodzajami pielęgniczek i pielęgnic. Pielęgnica cytrynowa to zdecydowanie nietrafiony wybór. Duża i agresywna pielęgnica przywłaszczy sobie całe dno, a pielęgniczka kakadu nie sprzeda tanio skóry, będzie walczyć do końca.

Trzeba też zabrać pod uwagę, że to pielęgniczka lubiąca wodę klarowną i mało kwaśną. Zestawienie z takimi rybami jak gurami czekoladowe bardziej pasuje do neonków lub zwinników blehera, ale nie pielęgniczek kakadu.

Cena odmiany kakadu

Cena tej rybki nie jest wygórowana. Od 10 do 20 zł to cena za sztukę. Zróżnicowanie zależy od barwy i wielkości ryby. Może też być spowodowane pochodzeniem. Osobniki z odłowu są przeważnie droższe niż hodowlane. Jeżeli linia hodowlana jest wyjątkowo barwna, jak odmiana orange, cena może dochodzić nawet do 30 zł za sztukę.

Pielęgniczki to doskonałe ryby do akwarium o długości 60cm. Są mniejsze niż pielęgnica cytrynowa i mniej wrażliwe na niekorzystne parametry wody, niż gurami czekoladowe. Dlatego już od wielu lat hodowle tych ryb doskonale sobie radzą z ich rozmnażaniem i nieustająco znajdują na nie nabywców.

Jeżeli będziemy skrupulatnie pamiętali o podmianach wody i pilnowali małej ilości ryb, to znajdziemy sobie wspaniałego towarzysza do akwarium towarzyskiego i doskonałej ryby do zrobienia pierwszych kroków w profesjonalnej hodowli.

ikona podziel się Przekaż dalej