Cechy wyglądu owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie są psami o średniej wielkości. Prawidłowa waga owczarka niemieckiego to 30 do 45 kg. Suka z rodowodem jest nieco drobniejsza, a jej wzorcowa waga waha się pomiędzy 22, a 32 kg. Psy tej rasy występują w dwóch odmianach futra. Jest to wilczur długowłosy oraz owczarek niemiecki krótkowłosy. Informacje o obu rodzajach szaty znajdziemy we wzorcu rasy. Ciekawostką jest także samo umaszczenie. Największą popularnością cieszy się długowłosy wilczur podpalany. W ofertach sprzedaży znajdziemy także rasowe, czarne szczeniaki na sprzedaż. Jest to duży, majestatycznie wyglądający pies długowłosy lub krótkowłosy.

Owczarek niemiecki długowłosy posiada charakterystyczną, bardzo obfitą sierść o podwójnej budowie. Pierwszą jest włos właściwy, drugą gęsty podszerstek. Włos właściwy nie przylega do ciała tak jak u rasy krótkowłosej. Dzięki temu psy długowłose wizualnie wydają się nieco większe.

Omawiając wygląd, którym charakteryzują się owczarki niemieckie, warto zwrócić szczególną uwagę na ich postawę. Wilczur posiada charakterystyczną, opadającą linię grzbietu. Wyjątek stanowi biały owczarek niemiecki, którego linie hodowlane poszły w innym kierunku. Biały owczarek niemiecki jest psem o podobnych predyspozycjach. Jednak jego wygląd i charakter okazują się nieco odmienne. Galeria ze zdjęciami w Internecie przedstawia białe psy, które nieco przypominają wilczury. Są to rasowe zwierzęta o szpiczastych uszach, długiej kufie oraz proporcjach odpowiadających wilczurom.

Nasz rasowy, podpalany wilczur wygląda na wiecznie czujnego. Lekko skośne oczy i szpiczaste uszy sprawiają wrażenie, jakby psy stale patrolowały. Jest w tym dużo prawdy, bowiem owczarki niemieckie lubią mieć wszystko pod kontrolą. Są bardzo uważne, a z reguły cechuje je także wysoka umiejętność obserwacji. Jeśli szukasz więcej informacji na temat tej rasy, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach niemieckich.

Długowłosy owczarek niemiecki
Długowłosy owczarek niemiecki

Charakter owczarka niemieckiego

Podpalany wilczur to pies ostrożny i będący w ciągłej gotowości. Posiada duże predyspozycje umysłowe, a jednocześnie chęć do nauki. Są to doceniane cechy, które sprawiają, że szczeniak może stać się psem wielozadaniowym. Owczarek niemiecki długowłosy dobrze sprawdzi się w roli lojalnego towarzysza dla całej rodziny, jednak na tym nie koniec jego możliwości. Owczarki niemieckie posiadają świetny węch i słuch, dzięki czemu są chętnie wybierane jako psy ratownicze i towarzyszące różnym służbom mundurowym. Duży owczarek niemiecki długowłosy może okazać się też idealnym stróżem naszej posesji.

Rasowe, małe szczeniaki mają dość odważny charakter. Chętnie podejmują się nowych wyzwań i nie boją się obcych osób. Jednocześnie zachowują wobec nich pewien stopień nieufności. Owczarek niemiecki długowłosy jest jednocześnie bardzo lojalny. Już mały szczeniak silnie przywiązuje się do właściciela i lubi spędzać z nim każdy wolny czas. Duży, podpalany owczarek niemiecki długowłosy zazwyczaj jest bardzo łagodny w kontaktach z dziećmi. Dobrze radzi sobie w domowych warunkach, jednak nie lubi samotności.

Zarówno szczeniak jak i dorosłe, rasowe psy wymagają dużej ilości ruchu. Należy zapewnić im kilka długich spacerów w ciągu dnia. Świetnie sprawdzą się też zabawy umysłowe i treningi posłuszeństwa. Owczarki niemieckie nie lubią nudy, a pozostawione same sobie mogą stwarzać pewne problemy. Nasz podpalany towarzysz odpłaci się dużą lojalnością, jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki życiowe. Nawet małe szczeniaki świetnie radzą sobie z dłuższymi, pieszymi wyprawami. Dlatego owczarek niemiecki długowłosy jest chętnie wybierany przez osoby, które lubią sport i aktywny tryb życia.

Owczarek niemiecki długowłosy podczas spaceru skaczący na trawniku, a także jego charakter
Owczarek niemiecki długowłosy, czyli jego charakter, opis i usposobienie

Warto także dodać, że owczarki dobrze dogadują się z innymi pupilami domowymi. Właściwie szkolone nie wchodzą w konflikty z innymi zwierzętami i dobrze czują się w większym gronie psów. Informacje zebrane od hodowców wskazują też na to, że owczarek niemiecki długowłosy nie posiada silnego instynktu dominującego. Zazwyczaj akceptuje przewodnictwo właściciela i nie sprawia problemów. Szczeniaki na sprzedaż ze skłonnościami do nadmiernej agresji należą obecnie do rzadkości.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego długowłosego

Szczeniaki ras długowłosych zazwyczaj wymagają bardziej czasochłonnej pielęgnacji. W przypadku owczarków długowłosych ograniczamy się jedynie do regularnego wyczesywania futra. Długa okrywa wilczura posiada predyspozycje do kołtunienia się i filcowania. Dlatego należy ją regularnie pielęgnować.

Do czesania owczarka najlepiej sprawdzają się metalowe, duże grzebienie. Cały proces czesania warto powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, co zapewni dobrą kondycję sierści. W razie konieczności możemy też wykąpać psa. Dobrze sprawdzą się tu szampony dla psów długowłosych.

Pielęgnacja psa powinna rozpocząć się już od pierwszych miesięcy jego życia. Dzięki temu szczeniaki będą odpowiednio przyzwyczajone do czesania, a ich pielęgnacja w wieku dorosłym nie będzie kłopotliwa dla właściciela. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyboru grzebienia czy szamponu do kąpieli powinniśmy uzyskać od hodowcy, który zaoferował nam szczeniaka na sprzedaż.

Owczarek niemiecki długowłosy siedzący na progu drzwi, a także jego opis i charakter
Owczarek niemiecki długowłosy, czyli owczarki niemieckie i ich usposobienie

Żywienie owczarka niemieckiego

Wszystkie owczarki z rodowodem wykazują dużą aktywność fizyczną. Internetowa galeria zawierająca zdjęcia ras zazwyczaj prezentuje psy w ruchu. Zarówno suka, jak i pies lubią intensywne biegi, długie spacery oraz zajęcia umysłowe. Wszystko to wywołuje większy wydatek energetyczny. Dlatego szczeniaki i dorosłe psy owczarka wymagają podawania karm o większej zawartości białka.

Owczarek niemiecki nie jest zbyt wybredny i z reguły z chęcią zje każdą podaną mu porcję posiłków. Zadbajmy o to, by szczególnie szczeniaki otrzymywały odpowiednią ilość mięsa oraz niezbędnych witamin. Prawidłowe żywienie w wielu szczenięcym sprawi, że nasz pupil stanie się dużym i zdrowym przedstawicielem swojej rasy.

Wielu hodowców rekomenduje żywienie psów dietą BARF. Są to samodzielnie skomponowane posiłki, które podajemy psu w wersji surowej. Dieta BARF jest najbardziej zbliżona do naturalnej diety wilków. Zazwyczaj spełnia wszystkie niezbędne wymagania młodych oraz starszych psów. Przed wprowadzeniem tego modelu żywienia warto uzyskać dodatkowe informacje o suplementacji i proporcjach posiłków. Jest to ważne, jeśli chcemy zadbać o pełnię zdrowia naszego pupila.

Cena szczeniaka owczarka niemieckiego

W Internecie odnajdziemy wiele ofert szczeniaków na sprzedaż. Niestety nie każda z nich będzie godna zaufania, a podejrzanie niska cena powinna dać nam powód do zastanowienia. Hodowla owczarków niemieckich powinna dopuszczać do rozrodu jedynie zdrowe i silne psy. W przypadku owczarka niemieckiego bardzo istotne okazują się badania w kierunku dysplazji stawu biodrowego i stawu łokciowego. Są to coraz częściej pojawiające się dolegliwości o podłożu genetycznym. Dlatego warto dopytać, czy szczenięta na sprzedaż pochodzą od przebadanych rodziców.

Dobra hodowla owczarków niemieckich zapewni też wszystkie niezbędne szczepienia. Cena szczeniaka z dobrej hodowli zazwyczaj waha się pomiędzy 2000-3000 zł. Owczarki o czarnym umaszczeniu mogą okazać się nieco droższe. Niekiedy cena szczeniaka osiąga kwotę 4000-5000 zł. Jest to standardowa stawka za szczeniaka po utytułowanych rodzicach, wykazującego dobre predyspozycje do sportów czy nauki posłuszeństwa.

Doświadczony hodowca będzie potrafił dopasować szczeniaka do indywidualnych możliwości i preferencji przyszłego właściciela. Warto wiedzieć, że w każdym miocie zdarzają się psy o bardziej uległej czy odważnej osobowości. Niektóre szczeniaki lepiej sprawdzą się w psich sportach, inne będą dobrymi przewodnikami dla osoby niewidomej, a jeszcze inne świetnie odnajdą się w roli stróża. Wielu dobrych hodowców przeprowadza testy charakteru szczeniąt ze swoich miotów. Dzięki temu są w stanie określić predyspozycje danego pupila i dopasować go do trybu życia całej rodziny.

Wybór szczeniaka wiąże się też z całą procedurą formalną. Hodowca powinien podpisać umowę sprzedaży szczeniaka. Jest to ważny dokument, który zabezpiecza interesy obu stron. W umowie wyszczególnione zostaną zobowiązania hodowcy, a także kupującego. Mogą znaleźć się tam zapisy o kwestii kastracji psa niewystawowego. Warto zwrócić na to szczególną uwagę przed dokonaniem zakupu. Ważny będzie też odbiór szczeniaka z dokumentami potwierdzającymi pochodzenie, a także z podstemplowaną książeczką zdrowia. Wpisy dotyczące przebytych odrobaczeń i szczepień powinny posiadać potwierdzenie przez lekarza weterynarii. W przypadku szczepień, w książeczce znajdują się też specjalne naklejki identyfikacyjne. Dla przyszłego właściciela jest to informacja świadcząca o tym, że szczepienia zostały naprawdę wykonane.

ikona podziel się Przekaż dalej