Pielęgnica severum - opis Heros efasciatus

Pielęgnica severum, czyli Heros efasciatus jest często mylona z pielęgnicą Heros severus (łac. Heros severus). Nie dość, że te ryby akwariowe są podobne do siebie, to jeszcze nazwa severus wskazuje na inny gatunek. Naturalna odmiana kolorystyczna występuje w akwariach rzadko. Najczęściej spotykane są odmiany gold (złota), red (czerwona), blue (niebieska).

To dość duża pielęgnica osiągająca do 25 cm. Najczęściej nie przekracza 15 cm, ale może zdarzyć się wyjątek. Samiec jest większy i ma dłuższe płetwy grzbietową i odbytową. Pielęgnica severum to większa ryba, więc jej długość życia może osiągnąć nawet 10 lat. Opis zachowania jest dość skomplikowany, bo zależy od konkretnego osobnika. Niektórym nie przeszkadza inna rybka w akwarium, a inne będą ją goniły.

Pielęgnica w akwarium to mocny filtr. Woda nie musi być wartka, ale czysta i stabilna. Jeżeli ma to być hodowla, to wystrój może być ograniczony tylko do korzeni, kamieni i podłoża. W akwarium towarzyskim (tylko rybka większa niż 8 cm) warto porobić wysokie ozdoby z korzeni i wsadzić rośliny, żeby mogły stanowić naturalną kryjówkę dla ryb. Z jakimi rybami można trzymać Heros efasciatus? Tylko takimi, które są spokojne i nie terytorialne. Jeżeli ma pływać inna pielęgnica w akwarium, to musi być ono odpowiednio duże a ryby akwariowe muszą mieć podobną wielkość.

Odmiany pielęgnicy severum

Najbardziej popularne odmiany akwariowe to:

  • gold (złota,)
  • red (czerwona)
  • blue (niebieska)

Wszystkie te Heros efasciatus mają takie same ceny (hodowla jest tania, więc młode kosztują do 10zł) i dorastają do tej samej wielkości. Opis sprowadza się do oczywistej sprawy – różnią się kolorem. Co ciekawe, odmiany hodowlane mają mniej widoczne desenie i charakterystyczne pręgi, niż osobniki w naturalnych kolorach. Różna może być wyłącznie długość życia. Dobrze poprowadzona linia naturalnej barwy żyje przeważnie dłużej niż hodowlana. Nie jest to jednak regułą. Tutaj kluczowym czynnikiem jest zapewnienie odpowiednich warunków, jakie powinna mieć nasza pielęgnica w akwarium.

Pielęgnica severum grzebie w podłożu i przepłukuje piach, dlatego potrzebuje wydajnego filtra, żeby nie zrobiła się mętna woda w akwarium. To częsty problem, kiedy w akwarium mieszka ta rybka. Musimy często czyścić filtr, bo spada przepływ, a wtedy zmieniamy biologię wody i zaczynają namnażać się pierwotniaki. To one powodują mętną wodę. Kiedy zobaczymy taki objaw, wystarczy wyłączyć lub zredukować oświetlenie na pewien czas i nic nie robić ani z akwarium, ani tym bardziej z filtrem. Mętna woda w akwarium sama się wyklaruje, tylko musimy jej dać trochę czasu. Oprócz tego Pielęgnica severum ma stosunkowo niskie wymagania.

Polecane akcesoria akwariowe - ceny internetowe!

Rozmnażanie tych ryb nie nastręcza większych problemów. Pielęgnica severum chętnie dobiera się w pary i rzadko bywa, aby nie pogodziła się płcią przeciwną. Wyjątkiem mogą być osobniki, które były trzymane indywidualnie. Wtedy warto dłużej adaptować je wobec siebie. Rozmnażanie przebiega tak jak u większości ryb pielęgnicowatych. Ikra jest składana na podłożu lub kamieniu (korzeniu), samiec ją zapładnia, a następnie rodzice opiekują się ikrą do wyklucia. Mała rybka ma tak samo małe wymagania i może jeść drobne pokarmy gotowe, żywe i mrożone (artemia, oczlik, mikro). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pielęgnicach w akwarium krok po kroku.

Pielęgnica w akwarium

Pielęgnica severum to rybka, u której niezależnie od odmiany (gold – złota, red – czerwona), zawsze jej jakość zobaczymy dopiero wtedy, gdy podrośnie. Hodowla jest z pozoru prosta, ale niekiedy kojarzenie ryb może być czasochłonne, zanim ich rozmnażanie okaże się owocne. Kiedy już ją będziemy mieli, czas pokaże czy będzie bardziej skora do kojarzenia w pary, czy jako ozdoba akwarium towarzyskiego. Mała różnica w wyglądzie płci może też spowodować, że z grupy 10 sztuk każda ryba to samiec.

Relatywnie małe wymagania i konkretna długość życia sprawiają, że ta ryba nigdy nie przestanie być popularna w naszych akwariach. Opis nie odda tego jaka jest naprawdę, więc najlepiej przekonać się samemu. Wystarczy akwarium o długości 120cm. W tym gatunku każda sztuka ma swój charakter. Najczęściej bywa, że to właśnie najbardziej niesforne zostaną na długo w naszej pamięci.

Mętna woda to mały problem w stosunku do korzyści jakie może przynieść oglądanie tak wyjątkowej ryby na co dzień. Heros efasciatum to piękny przedstawiciel pielęgnicowatych i godny towarzysz do innych ryb, które nie dadzą sobą pomiatać. Mimo uciążliwych humorów będzie przyjacielem akwarysty na długie lata.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny